عمومیکسب و کارهای برتر روز

نحوه تعمیر فرش سوخته

کافی است زمانی که جسمی داغ در دستمان است کمی عجله داشته باشیم، سرمان شلوغ باشد و یا بی‌دقتی کنیم. در این صورت ما می‌مانیم و لکه‌های کوچک و بزرگ سوختگی روی فرش و موکت که در نگاه اول به‌نظر می‌رسد راهی برای رفع آنها نیست. در این مطلب قصد داریم ترفندهای رفع سوختگی فرش با اتو، ترمیم فرش سوخته با زغال، رفع رنگ زرد سوختگی فرش، روش از بین بردن سوختگی سطحی فرش و… را بررسی کنیم تا بتوانیم با صرف کمترین وقت و هزینه، رفع سوختگی فرش را در خانه انجام دهیم

.از برترین متخصصین شهرتان رایگان قیمت بگیرید، با آن ها چت کنید و بهترین را انتخاب کنید.برای رفع سوختگی فرش با اتو، اگر سوختگی زیاد عمیق نیست و سوختگی تنها به یک لکه‌ی زرد ختم شده است، می‌توانید از پیاز برای رفع رنگ زرد سوختگی فرش استفاده کنید

. روش از بین بردن سوختگی سطحی فرش در این حالت به این صورت است که باید پیاز را از وسط نصف کنید و روی لکه قرار دهید. استفاده از پیاز را در حالت کلی می‌توان روشی مناسب برای رفع رنگ زرد سوختگی فرش و از بین بردن لکه زرد فرش محسوب کرد.در مورد سوختگی‌های عمیق برای رفع سوختگی فرش با اتو بهتر است رفوی آن را به متخصصان این حرفه بسپارید. اگر موکت‌تان با اتو سوخته باشد، می‌توانید آن قسمت را ببرید و با یک تکه‌ی سالم جایگزین کنید.

رفع سوختگی فرش ماشینی با زغال

برای رفع سوختگی فرش ماشینی با زغال ابتدا با کاغذ سنباده روی لکه بکشید تا سوختگی‌ها ساییده و از فرش جدا شود. سپس ذرات سوختگی‌ را با یک دستمال پاک کنید. حالا با یک قیچی مناسب انتهای پرزهای سوخته فرش را بچینید. اگر هنوز آثار سوختگی روی فرش معلوم است، برای ترمیم فرش سوخته با زغال، محل سوختگی را با شامپو فرش بپوشانید و صبر کنید تا خشک شود و بعد سطح آن را با جاروبرقی تمیز کنید. به‌جای شامپو فرش از صابون و مخصوصا آب زیاد استفاده نکنید.

در این حالت نیز اگر سوختگی عمیق است، حتما ترمیم فرش سوخته با زغال و رفع سوختگی فرش ماشینی با زغال را به افراد متخصص قالیشویی در‌ کرج بسپارید.

رفع سوختگی فرش با سیگار در مراحل اولیه خود شباهت زیادی با ترمیم فرش سوخته با زغال دارد. پس از سنباده کشیدن سطح لکه برای جدا کردن ذرات سوختگی از فرش و پاک کردن آنها، انتهای پرزهای سوخته فرش را به دقت با قیچی بچینید.

اگر هنوز جای سوختگی مشخص است، باید از آب اکسیژنه برای رفع سوختگی فرش با سیگار استفاده کنید. آب اکسیژنه و آب را به نسبت 1 به 10 مخلوط کنید و محل سوختگی را با آن تمیز کنید. در پایان با یک پارچه مرطوب پارچه را تمیز و سپس آن را خشک کنید.

رفع سوختگی فرش با شمع

اگر فرش یا موکت شما با شمع روش دچار سوختگی شد، لکه‌های پارافین که هنوز سفت نشده‌اند را با یک قاشق از روی فرش بردارید. در ادامه یک دستمال خشک را روی محل سوختگی قرار دهید و با اتوی گرم به آرامی روی آن بکشید تا پارافین باقیمانده کاملا جذب شود. در ادامه نیز با یک دستمال نمدار می‌توانید محل را پاک و سپس آن را خشک کنید.

روش از بین بردن سوختگی سطحی فرش

روش از بین بردن سوختگی سطحی فرش بسیار ساده و بدون زحمت است. برای رفع سوختگی‌های سطحی روی فرش (برای مثال با قابلمه‌ی داغ)، می‌توانید از یک تکه یخ استفاده کنید. پارچه‌ای را روی لکه فشار دهید تا رطوبت فرش جذب شود و سپس، فرش را در جهت خواب آن جارو بکشید یا شانه کنید تا یکدست شود.

رفع سوختگی موکت پشمی

برای رفع لکه موکت‌های پشمی (با توجه به میزان سوختگی) می‌توانید از روش‌های ذکر شده برای رفع سوختگی فرش با اتو، رفع سوختگی فرش ماشینی با زغال، رفع رنگ زرد سوختگی فرش و… کمک بگیرید. اما باید به چند نکته توجه کنید:

 • در صورت نیاز به آب، از آب ولرم استفاده کنید.
 • از آمونیاک یا لکه‌برهای قلیایی استفاده نکنید. این‌کار به بافت موکت آسیب می رساند.
 • بعد از رفع لکه سوختگی، محل خیس شده را با فن یا سشوار و حرارت کم سریعا خشک کنید.

رفع سوختگی فرش و رفوی آن در خانه

اگر قسمت کوچکی از فرش شما با هر چیزی سوخت و پرزهای آن از بین رفت، ترفند زیر را برای رفع سوختگی فرش به‌کار بگیرید:

اگر روش‌های بالا پاسخگو نبودند، برای رفع سوختگی فرش با اتو، رفع سوختگی فرش ماشینی با زغال و…، با یک موچین یا قیچی تعدادی پرز از قسمت‌های سالم فرش جدا کنید (توجه داشته باشید که رنگ آنها مشابه با قسمت سوخته باشد). سپس به قسمت سوخته مقداری چسب (مانند چسب سیمان) بزنید، پرزها را روی آن قرار داده و فشار دهید. روی آن یک وسیله سنگین یا چند کتاب بگذارید و صبر کنید تا کاملا خشک شود. برای موکت هم می‌توانید از این روش استفاده کنید.

روش رفع سوختگی فرش

زمانی که به آموزش‌های مختلف در خصوص روش از بین بردن سوختگی سطحی فرش نگاهی اجمالی می‌اندازیم، روش‌های زیادی را خواهیم دید که هر کدام به نحوی برای برطرف کردن این مشکل کارایی دارند. به طور کلی، مهم‌ترین عامل میزان سوختگی بر جای مانده و سرعت عمل شما در راستای از بین بردن آن است. هرچه سوختگی برای مدت زمان بیشتری روی فرش بماند، پرزهای اطراف و زیرین بیشتر رنگ سوختگی را به خود گرفته و در نتیجه ماندگاری آن بیشتر خواهد شد.
استفاده از محلول‌هایی مانند سرکه سفید و جوش شیرین برای از بین بردن جای لک سوختگی بسیار اثربخش است. اما زمانی که حرف از سوختگی‌های واقعی و عمیق به میان می‌آید، باید روش‌هایی تخصصی را مورد استفاده قرار دهیم. به یاد داشته باشید که در تمامی مراحل این کار از دستکش استفاده کرده و اطراف محل را نیز تا حد امکان با پارچه بپوشانید تا از پخش شدن ذرات سوخته جلوگیری کنید.

انواع سوختگی فرش

عموما تمامی ایرانی‌ها در همه جای خانه‌های خود از فرش استفاده می‌کنند، به همین دلیل، هر لحظه امکان دارد که به آن‌ها آسیب وارد شده یا کثیف شوند. هر چیزی مانند سیگار، زغال قلیان، اتو و حتی وسایلی بزرگ‌تر مانند قابلمه می‌تواند به فرش‌های شما آسیب وارد کند.

توجه داشته باشید که قبل از انجام هر کاری باید اطلاعات کافی به دست آورید و سپس اقدام به از بین بردن سوختگی فرش کنید. در غیر این صورت ممکن است که بیش از پیش به فرش خود آسیب بزنید. در ادامه برخی از رایج‌ترین روش‌های آسیب را توضیح داده و بررسی می‌کنیم که فرش سوخته رو چیکار کنیم .

رفع سوختگی فرش با سیگار

چگونه قالی سوخته را درست کنیم ؟ اگر آسیب وارد شده با سیگار است، پیشنهاد می‌کنیم یکی از دو روش زیر را انتخاب کرده و با توجه به مقدار و عمق سوختگی آن‌ها را به دقت پیاده‌سازی کنید.

 • استفاده از موچین یا قیچی: اگر سوختگی فرش زیاد است، می‌توانید سطح آن را با استفاده از یک قیچی کوچک یا حتی ریش‌تراش ببرید. به یاد داشته باشید که باید این کار را با دقت بسیار زیاد انجام دهید تا هیچ جای گودی روی فرش یا موکت برجای نماند.
 • استفاده از سمباده: اگر سوختگی چندان زیاد نیست، تنها قسمت مورد نظر را با استفاده از یک سمباده به خوبی بسابید. سپس خرده‌های جمع شده را با جارو جمع کنید و جای سمباده کشیده را با انگشت شست کمی ماساژ دهید تا پرزها یکدست شوند.

پس از اینکه روش‌های بالا را انجام دادید (در هر دو روش) باید محل تعمیر شده را با محلولی از آب اکسیژنه و آب معمولی (نسبت یک به ده) به آرامی تمیز کنید تا هرگونه سیاهی از روی آن برداشته شود. همچنین مقداری پرز را از قسمت‌های سالم فرش جدا کرده و با استفاده از چسب سیمان روی جای سوختگی قرار دهید تا آن را کاملا بپوشاند.

ترمیم سوختگی فرش با زغال

رفع سوختگی فرش با زغال آسیبی شبیه به سوختگی سیگار اما در مقیاسی بزرگ‌تر ایجاد می‌کند. بهترین روش از بین بردن سوختگی سطحی فرش با زغال این است که ابتدا سطح سوخته را به خوبی سمباده بکشید تا قسمت سخت‌تر آن ساییده شود. سپس سطح فرش را جارو بکشید و انتهای پرزهای سوخته را با استفاده از یک قیچی کوچک با دقت فراوان بچینید.

پس از آنکه مراحل بالا را جهت رفو فرش سوخته با زغال انجام دادید، جای آن را با استفاده از شامپو فرش شستشو داده و به خوبی خشک کنید. نکته مثبتی که در مورد شامپو فرش وجود دارد این است که می‌تواند ذره‌های سیاه را از لابلای پرزهای فرش بیرون بکشد. در نهایت، اگر هنوز هم جای سوختگی روی فرش معلوم است، از یک محلول رنگ‌بر ضعیف به همراه کمی آب استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه: شامپو فرش شوینده قوی است که عموما برای هر نویت شستشو از آن استفاده می‌شود. به همین دلیل باید در زمان استفاده از آن، نکات متعددی را در نظر بگیرید. ما در مقاله‌ای در وبلاگ بانو را به شما توضیح خواهیم داد تا تمامی سوالات شما در این زمینه برطرف شوند.

فرش سوخته را چکار کنیم ؟ (آسیب دیده با اتو)

افتادن یا جا گذاشتن اتو روی فرش معمولا باعث به وجود آمدن لکه‌های زرد می‌شود. چنین لکه‌هایی را می‌توانید با استفاده از پیاز ترمیم کنید. برای رفع سوختگی فرش با پیاز ، ابتدا تعدادی پیاز را نصف کرده و به مدت چند دقیقه روی لکه‌های زرد قرار دهید. سپس پیازها را برداشته و جای آن را با آب نسبتا سرد بشویید.

به یاد داشته باشید که این روش برای سوختگی‌های سطحی مناسب بوده و در صورت ایجاد سوختگی‌های عمیق، باید فرش را به متخصصین یک قالیشویی معتبر واگذار کنید تا کار رفوی فرش را انجام دهند.اما اگر آسیب وارد شده عمیق‌تر بود، فرش سوخته را چگونه درست کنیم ؟ متاسفانه اکثر سوختگی‌هایی که با اتو اتفاق می‌افتد، بسیار شدیدتر بوده و عموما باید توسط یک متخصص مورد بررسی قرار بگیرند.

اگر به هر دلیلی قصد دارید ترمیم فرش را خودتان انجام دهید باید محل آسیب دیده را با استفاده از یک کاتر برش داده و تکه‌ای دیگر را جایگزین آن کنید. سپس تکه‌های موکت را با استفاده از چسب فرش یا چسب سیمان به هم پیوند داده و آن را جاروبرقی بکشید تا محل برش خورده چندان معلوم نباشد.

رفع سوختگی گلیم فرش با قابلمه

سوختگی فرش با قابلمه یا ماهیتابه معمولا در آشپزخانه اتفاق می‌افتد و دایره‌ای بزرگ و زرد رنگ روی فرش بر جای می‌گذارد. برای درست کردن فرش سوخته با قابلمه، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • تعدادی یخ را روی سوختگی فرش قرار داده و آن‌ها را کمی پس و پیش کنید.
 • زمانی که دمای پرزهای فرش تا حد زیادی کاهش پیدا کرد، با استفاده از یک شانه با دندانه‌های ریز فرش را به خوبی شانه بکشید.
 • با یک دستمال ملایم رطوبت فرش را خشک کرده و مراحل قبل را یک بار دیگر انجام دهید.
 • برای رفع رنگ زرد سوختگی فرش، از محلول آب اکسیژنه و آب معمولی (نسبت یک به ده) استفاده کنید.

ما در یک مقاله دیگر در مورد توضیح دادیم که می‌توانید از محتوای آن استفاده کنید.

 • نکات مهم در زمان رفع سوختگی فرش

اگر به دنبال از بین بردن جای سوختگی فرش در منزل هستید، نکات زیر را همواره به یاد داشته باشید:

 • در زمان آسیب به فرش با بخاری، سوختگی فرش را چگونه از بین ببریم ؟ بخش آسیب‌دیده را سمباده کشیده و سپس از محلول سرکه سفید و آب سرد برای تمیز کردن آن استفاده کنید.
 • سعی کنید تا حد امکان از مواد شیمیایی برای این کار استفاده نکنید؛ چرا که احتمالا به بافت فرش آسیب زده و نتیجه عکس خواهد داد.
 • به یاد داشته باشید که در تمامی آموزش‌های قبلی، باید فرش را تنها با آب سرد شستشو دهید؛ آب گرم می‌تواند رنگ‌بندی قسمت آسیب‌دیده را به هم بریزد.

«اگر به راهنمایی بیشتر در مورد هر کدام از این آموزش‌ها نیاز دارید، با مشاورین قالیشویی بانو تماس حاصل کنید؛ »

علاوه بر سوختگی فرش یک سری مشکلات برای قالی شما به وجود می آید که باید خیلی سریع آن را رفع کرد؛ یکی از پرتکرارترین آن‌ها است که باعث می‌شود تمام فضای خانه را تحت تاثیر قرار دهد.