عمومیکسب و کارهای برتر روز

نهال گردو لارا چیست؟

معرفی نهال گردو لارا:

در میان گونه‌های متعدد گردوی موجود در جهان، نهال گردو لارا؛ سرگذشت خاص خود را دارد. به استناد تاریخ، گردو گیاهی است که از ایران به سراسر خاور میانه توزیع شده و سپس از طریق روم و یونان به سوی اروپای غربی حرکت کرده و در نهایت، به آمریکا نیز رسیده است. حال پس از گذشت هزاران سال از این سفر تاریخی، درخت گردو لارا، به عنوان محصولی آمریکایی به سرزمین مادری خود یعنی ایران بازگشته است. نهال گردو لارا؛ یکی از گردوهای محبوب پیوندی یا اصطلاحا اصلاح شده آمریکایی است که در مناطق معتدل به شکلی بسیار پر بازده به ثمر می‌نشیند و از جمله نژادهای اصلاح شده نسبتاً پر طرفدار در ایران نیز به شمار می‌رود.

قیمت نهال گردو لارا در بازار نهالستان‌ها حدودا چه مقدار است:

گردو لارا؛ یکی از بهترین و پربازده‌ترین انواع گردو است که بعضاً از رقم های قدیمی گردوی ایرانی بیشتر باردهی می‌کند. به همین علت خرید آن برای بسیاری از باغداران از اهمیت بالایی برخوردار است. به خصوص که شرایط فیزیکی نگهداری این نهال به باغداران این امکان را می‌دهد تا آن را در مناطق معتدل و یا خشک کوهستانی نیز پرورش دهند و همین ویژگی به محبوبیت این نهال گردو؛ افزوده است. قیمت نهال گردو لارا، در بازار با توجه به نوع کشت و تولید نهال، حجم نهال و فصل فروش می‌تواند متفاوت باشد. با این حال در اینجا قیمت نسبی این محصول را به تفکیک نوع تولید، با شما در میان گذاشته‌ایم:

  • نهال پیوندی بذری ریشه ای: معمولا در رنج ارزان قرار میگیرد.
  • نهال پیوندی پیوندی ریشه ای: معمولا در رنج متوسط قرار میگیرد.
  • نهال پیوندی بذری گلدانی: معمولا در بازه ی نسبتا ارزان قرار میگیرد.
  • نهال پیوندی پیوندی گلدانی: معمولا در بازه ی گران قیمت قرار میگیرد.

البته این نکته را نیز بخاطر داشته باشید که این قیمت‌ها ممکن است با نوسانات قیمت در بازار تغییر کنند و بهتر است برای استعلام قیمت دقیق، با شماره‌های مندرج در سایت تماس بگیرید.

زادگاه و آب و هوای مناسب پرورش نهال های گردو لارا:

واریته اصلی نهال گردو لارا؛ از کالیفرنیای آمریکا به ایران آمده و شیوه اصلاح آن به صورت بذری بوده است. درباره شرایط آب و هوایی مناسب برای پرورش این گردو مهم‌ترین نکته آن است که لارا، گردویی زود گل است و به همین دلیل نیز باید در مناطقی کشت شود که در فصل بهار دچار یخبندان نمی‌شوند. بهترین مناطق برای کشت این واریته خاص، مناطق معتدل کوهستانی است؛ چرا که در این مناطق هم مقدار سرمای مورد نیاز گیاه برای خواب زمستانی فراهم است و هم در فصل بهار دیگر یخبندان سختی در کار نیست تا باعث آسیب به درخت و شکوفه‌ها شود.

به حالت کلی می‌توان گفت مقاومت درخت گردو لارا، در برابر گرما تا حدودی بیشتر از سرما است و میزان شب تشجنی گردوهای لارا، نسبت به دیگر انواع گردو کمتر است. تنها نیاز سرمایی این درخت همانطور که گفته شد برای خواب زمستانی کافی و کامل است و در فصول دیگر نیازی به سرما وجود ندارد. همچنین اگر در مناطق بسیار سردسیر قرار دارید ارقامی مانند ، ، ، و.. توصیه می شود و در جغرافیای گرمسیر هم ارقامی مانند: و یا توصیه می شود.

مقدار باردهی درخت بالغ گردو لارا و آغاز باردهی این درخت گردو در چند سالگی است؟

این نهال گردوی مرغوب پیوندی آمریکایی لارا؛ 2 سال پس از کاشت به ارتفاع 1.3 تا 1.6 متر می‌رسد و می‌تواند شروع به بارهی کند و در صورت نگهداری درست و کوددهی مناسب، در دوره بلوغ خود (بعد از 10 الی 15 سال) بین 150 تا 200 کیلوگرم محصول مرغوب تولید خواهد کرد.

اکسین گردو لارا؛ به نسبت دیگر گردوها کمی بیشتر است و این موضوع سبب رشد طولی سریع در سال اول و دوم خواهد بود. تیمار به موقع نهال این گونه به رشد طولی سریع‌تر آن کمک خواهد کرد و خرید نهال آماده تیمار شده بجای کاشت بذر، زمان شما را در رسیدن به محصول نهایی بسیار کوتاه خواهد نمود.

خواص مهم مغز گردو برای بدن انسان:

گردو لارا؛ از جمله مغذی ترین مغز های گیاهی موجود در طبیعت است که به علت وجود منابع غنی فسفر، ویتامین B، ویتامین E، منگنز، امگا 3 و دیگر چربی‌های مفید، برای سلامت قلب، تقویت سیستم دفاعی بدن، بهبود عملکرد مغز، سلامت استخوان‌ها، تاخیر در پیری پوست، دفع عفونت‌های باکتریایی، تقویت ریشه مو، بهبود عملکرد دستگاه گوارش و سلامت بسیاری ارگان‌های داخلی و خارجی بدن، بسیار مفید است.

گردو همچنین دارای 15% پروتئین گیاهی و مقادیر اندکی کربوهیدرات و فیبر فشرده است که این نیز به صورت مجزا برای بدن فواید بسیاری را به همراه خواهد داشت.

فصل مناسب کاشت و مراحل کاشت نهال گردو لارا چگونه است؟

بهترین فصل برای کاشت نهال گردو لارا؛ اوایل فصل بهار است. این کار ممکن است از طریق کاشت بذر، پیوند بر روی پایه‌های گردو و یا کاشت نهال آماده صورت بگیرد. برای کاشت نهال این گردو باید توجه داشته باشید که دمای خاک کمتر از 10 درجه سانتی‌گراد نباشد و همچنین کاشت نهال را به گونه‌ای انجام دهید که از انتهای ریشه حداقل نیم متر از نهال در زیر خاک نهفته شود. پس از تکمیل فرایند کاشت نیز بهتر است خاک را جهت تغذیه بهتر گیاه، با کودهای دارای پتاسیم، ازت، روی و آهن تقویت نماییم.

بهترین فاصله جهت کاشت نهال گردو لارا و ارتفاع این درخت چقدر است؟

بهترین فاصله مفید برای نهال های گردو لارا؛ که هم مسئله نورگریزی و نورگرایی درخت را از ابتدا تا بلوغ کامل مورد نظر قرار دهد و هم گستردگی ریشه را در نظر بگیرد، 5*7 است که باید درباره تمام اصله‌های این گونه در جهت افقی و عمودی رعایت شود. حداکثر عملکرد درخت در هکتار حدود 3 تن است که جزو درختان پر بازده محسوب خواهد شد.

این درخت از حیث ارتفاع جزو درختان متوسطی است که گستردگی آن بیش از ارتفاع آن خواهد بود. میانگین ارتفاع لارای بالغ چیزی حدود 6 الی 8 متر خواهد بود و این مقدار گاهاً پس از دوره سنی مشخصی ممکن است به 12 متر نیز برسد.

عمر درخت گردو لارا چند سال است و چه عواملی بر عمر درخت موثر هستند؟

مهم‌ ترین عوامل موثر بر عمر درخت گردو لارا، فاصله کاشت درختان، نوع نگهداری، اقلیم آب و هوایی (بخصوص میزان سرما در اواخر زمستان و اوایل بهار)، میزان کوددهی مناسب و مواردی از این دست است. در میان تمامی این موارد، نگهداری تا پیش از بلوغ گیاه و اقلیم آب و هوایی بیشترین تاثیر را دارند.

عمر مفید این درخت حداکثر بین 50 تا 80 سال و حداکثر 150 سال و بعضاً بیشتر نیز خواهد بود. حتی در برخی نقاط کشور این درخت تا 200 سال نیز توانایی باردهی خواهد داشت. بنابراین نهال گردو لارا؛ یک نهال مقرون دارای عمر مفید بسیار بالا است.

مهم ترین بیماری هایی که ممکن است درختان گردو تجربه کنند:

به طور کلی این نهال گردو لارا؛ را می‌ توان درختی مقاوم به گال گیاهی دانست. با این حال لارا بیش از هر چیزی نسبت به بیماری باکتریوز حساسیت نشان می‌دهد و این مهم‌ترین خطری است که آن را تهدید می‌کند. باکتریوز گردو در ساده‌ترین شکل ممکن خود، تحت عنوان سوختگی باکتریایی تعبیر می‌شود و بیماری است که ممکن است ساقه، برگ و حتی مغز گردوی لارا را تهدید کند.

به جز این بیماری، کرم خراط و آنفراگتوز نیز دیگر بیماری‌هایی هستند که ممکن است به گیاه آسیب برسانند. برای جلوگیری از بروز این مشکلات بهتر است که در فصول مناسب، کودها و سم‌های مفید برای گیاه را در کنار غذای گیاه به آن برسانیم.

بهترین کود و سم برای بهبود راندمان نهال گردوی لارا:

برای کوددهی عمومی باغ گردو باید به ازای هر هکتار، 5 تن کود پوسیده دامی را در نظر داشته باشید. بجز این مورد عمومی، نهال گردو لارا؛ مانند طفلی نوپا نیاز به تغذیه دارد و غذای آن توسط کودهایی که در چال کودهای حوالی آن قرار می‌دهید تامین می‌شود. بیشترین نیاز این طفل نوپا کودهایی است که از نظر پتاسیم، ازت، آهن و روی غنی باشند. همچنین برای جلوگیری از بیماری‌ها و آفات، محلول بردو و ترکیبات مس می‌تواند تا حدودی مقاومت گیاه را افزایش دهد.

زمان هرس درختان گردو لارا و نحوه‌ی هرس چگونه است؟

زمان و چگونگی هرس درختان گردو بستگی به هدف شما از هرس دارد که در حالت‌های مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد. به عنوان مثال برای هرس با منظور فرمدهی به درخت، باید در اواخر تابستان اقدام کنید و برای باردهی بیشتر محصول نیز بهترین زمان هرس درخت، اواخر پایین و یا اوایل زمستان است.

به این موضوع دقت داشته باشید که اگر در این زمینه به خوبی عمل نکنید، ممکن است باعث آسیب به درخت شوید و یا در فتوسنتز آن اختلال ایجاد نمایید. بهتر است همیشه هرس درختان لارا، را به افراد متخصص در این زمینه بسپارید.

مقدار چربی یا روغن این مغز گردو:

مغز گردوی لارا؛ یکی از مرغوب‌ترین انواع مغز موجود در طبیعت است که دارای ارزش غذایی زیاد و طعم و ظاهری مناسب است. به طوری که از این نوع گردو به عنوان مغز آجیلی استفاده می‌شود. رنگ این مغز روشن و مایل به سفید است و مغز وزن چیزی در حدود 5 تا 9 گرم متفاوت است.

همچنین ضخامت پوست چوبی این نوع گردو متوسط است اما جداسازی آن از مغز معمولاً به سادگی انجام می‌گیرد. میزان چربی موجود در این گردو بسیار زیاد است و جزو مغزهای نسبتاً چرب با درصد چربی نزدیک به 69% به شمار می‌آید.

نحوه‌ی آبیاری و خاک مناسب پرورش نهال گردو لارا:

میزان آب مورد نیاز نهال های گردوی لارا؛ در حدود 20 لیتر در 20 الی 30 روز است. همانطور که گفته شد، این گیاه در برابر خشکی و گرما تا حدود زیادی مقاوم است و این موضوع به معنای نیاز کمتر آن به آب نسبت به سایر انواع گردوی غیر پیوندی است. میزان یاد شده در 3 ماهه اول سال باید هر 10 روز یکبار به نهال گیاه برسد و در سه ماهه دوم سال، هر 7 روز یکبار این آبیاری انجام گیرد. شیوه آبیاری هم به صورت زمینی برای تغذیه ریشه خواهد بود.

قلمه زدن و قیم گذاری چه تاثیری در رشد درخت گردوی لارا دارد؟

انعطاف نهال گردو لارا؛ بسیار بالا است و این موضوع ممکن است باعث رشد بدون فرم و یا کج این درخت شود. به همین منظور قلمه زدن و قیم گذاری بخصوص در سال اول می‌تواند نقش موثری در فرم گیری بهتر و رشد طولی مستقیم این نهال گردد. همچنین اگر از روش کاشت بذر برای تکثیر این گیاه استفاده می‌کنید، از ابتدای کاشت در خاک، نیاز به قیم گذاری

مشخصات نهال گردو لارا:

با توجه به شواهد تاریخ گردو لارا نهالی است که از ایران به اکثر مناطق خاور میانه راه یافته است و از انجا به یونان و روم و اسیای غربی رسیده و در اخر سر از قاره امریکا در اورده است ، و اکنون پس از گذشت سالیان طولانی تحت عنوان گردو لارا از محصول امریکا دوباره به زادگاه خود یعنی ایران برگشته.

نهال گردو پیوندی لارا یکی از محبوب ترین نهال های پیوندی اصلاح شده امریکایی می باشد که در نواحی معتدل بهتر به بار می نشیند و پربار ترین نهال گردو در این ناحیه اب و هوایی به شمار می رود و از نژادهای اصلاح شده ای است که در ایران بسیار پرطرفدار است .

نهال گردو لارا به دلیل زود گل و حساس بودن به سرما در نواحی معتدل که یخبندان بهاری را تجربه نمی کنند .گزینه ی بسیار مناسبی است به همین دلیل انتظار محصول زیاد را می توان داشت.