هر آن‌چه می‌بایست در مورد سرویس چاقو بدانید!

یکی از مهم ترین ابزار های وجود در همه آشپزخانه ها چاقو و کارد می باشد. چاقو از لوازم پر کاربردی است که هر آشپزی به انواع سایز های آن نیاز خواهد داشت. به همین دلیل انتخاب و خرید سرویس چاقو کاراجا و کارد از موارد ویژه در هر خانواده ای است. پس بهتر است قبل از خرید نکات مهم در مورد انواع چاقو های مختلف را بدانید. در این مقاله از سایت فروشگاهی قصد داریم مهمترین ویژگی های یک سرویس چاقو آشپزخانه خوب را برای شما بیان کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

کاربرد چاقو

چاقو ها از پر کاربردترین لوازم آشپزخانه و همراه و کمک آشپز ها می باشند. از کارد آشپزخانه برای خرد کردن، برش زدن، قطعه قطعه کردن و… انواع گوشت و مواد غذایی استفاده می شود. تصور نبود چاقو در خانه ممکن نیست، چون در صورت نبود آن خیلی از کارها در آشپزخانه لنگ می شود.

انتخاب یک ، تیز، با کیفیت بسیار با اهمیت می باشد. چون چاقو هایی که کیفیت خوبی ندارند به سرعت کند شده یا به خوبی در دست جا نمی گیرند. سرعت کار های پخت و پز به کندی انجام شده و فرد در حین کار با مشکل روبرو می شود. به همین دلیل انتخاب یک سرویس چاقو آشپزخانه به دقت و توجه ویژه ای نیازمند است.

انواع چاقو آشپزخانه

شاید به نظر آید که سرویس های چاقو آشپزخانه تنها یک کار انجام می دهند و در چند اندازه می باشند. اما این گونه نیست، هر یک از چاقو ها برای انجام کار خاصی مناسب است. برای بریدن تکه بزرگی از گوشت، باید از چاقویی سایز بزرگ استفاده نمایید. برای آماده کردن سالاد شیرازی باید از کارد سایز کوچک برای پوست کندن و خرد کردن سبزیجات استفاده کنید.

به طور کلی سرویس چاقو آشپزخانه شامل چند تکه می شود. در زمان خرید سرویس چاقو با مجموعه های ۸ تکه یا ۹ تکه مواجه می شوید. این سرویس ها به جز چاقو دارای قیچی و یک عدد چاقو تیز کن نیز هستند که در داخل پایه نگهدارنده جای می گیرد. چاقو ها بر اساس سایز و اندازه، کاربری خاصی دارند. که در ادامه آن را شرح خواهیم داد:

جهت خرید و آگاهی از آخرین قیمت های محصولات کاراجا در ایران می توانید بدون واسطه با وارد کنندگان این برند مرغوب با شماره تماس 09144852329 در ارتباط باشید.

  • چاقو همه کاره : اندازه این چاقو حدودا ۱۳ سانتی متر است. و برای تهیه انواع زیادی از غذا ها مورد استفاده می باشد.
  • چاقو سرآشپز : این چاقو دارای طول 20 تا 23 سانتی متر می باشد. از چاقو سرآشپز برای خرد کردن، جدا کردن و برش دادن استفاده می شود.
  • چاقو سبزیجات و پوست‌کن : این چاقو 8 سانتی متر بوده و برای پوست کندن، برش دادن و میوه آرایی کاربرد دارد.
  • چاقو نان : این چاقو دندانه دار است و مخصوص برش دادن نان، کیک، میوه و گوجه‌فرنگی می باشد. دندانه های چاقو نان کمک مناسبی برای برش زدن این مواد است.
  • ساطور : این چاقو لبه ای پهن و بزرگ دارد. و برای تکه کردن گوشت و سبزیجات مورد استفاده قرار می گیرد.
  • چاقو فیله : از این نوع چاقو جهت فیله کردن انواع ماهی و  پخت غذا های لذیذ استفاده می شود.
  • کارد : چاقویی کوچک که کاربرد زیادی دارد. از کارد برای نازک کردن و برش گوشت انواع کباب به کار می رود.

نکات مهم در خرید سرویس چاقو آشپزخانه

در زمان انتخاب و خرید سرویس چاقو مناسب آشپزخانه باید به عوامل مختلفی توجه نمایید. ویژگی هایی که در زمان کار با چاقو به اهمیت آن پی خواهید برد.

دسته چاقو آشپزخانه

دسته چاقو باید به گونه ای باشد که فرد احساس راحتی و امنیت داشته باشد. برای نگه داشتن آن نیاز به فشار نباشد و در زمان خیس بودن نباید از دست بلغزد. در بخش زیرین آن باید فاصله کافی تعبیه شده باشد تا در زمان برش زدن، انگشتان در حالت راحتی باشد (ارتفاع تیغه بر این امر تاثیر دارد). بر روی دسته برخی از چاقو های آشپزخانه طرح یا تورفتگی طراحی شده تا به راحتی به دست بچسبد. این نوع چاقو برای برخی افراد مفید هستند.

جنس دسته سرویس چاقو

انتخاب و خرید سرویس چاقو با جنس مناسب اهمیت زیادی دارد. جنس دسته چاقو باید طوری باشد که در دست سر نخورد، به خصوص در زمان خیس بودن دست. در بیشتر موارد دسته چاقو ها از جنس چوب، پلاستیک، رزین سخت و مواد محکم ساخته می شوند. مناسب ترین جنس دسته چاقو آشپزخانه، باید طوری باشد که در کنار سخت بودن، شکننده و نرم نباشد.

تقویت کننده

تقویت کننده چاقو به عنوان های یقه، شانه یا ساقه نیز نامیده می شود. تقویت کننده قسمت ضخیمی از فلز می باشد که تیغه و دسته در آن قرار می گیرد. تقویت کننده چاقو باعث استحکام و ثبات بیشتر چاقو می شود. و نقش محافظت کننده انگشت در زمان نگهداشتن چاقو را هم ایفا می کند.

در بعضی از چاقو های بی کیفیت، تقویت کننده تا پاشنه تیغه امتداد ندارند. و در بعضی از مدل ها، مانند چاقو های سبک ژاپنی، اصلا تقویت کننده وجود ندارند.

پاشنه سرویس چاقو آشپزخانه

پاشنه شانه از وسیع ترین و ضخیم ترین قسمت لبه است و وزن سنگین تری نیز دارد. پاشنه برای کار هایی که به قدرت نیاز دارد، مثل خرد کردن تاندون مرغ یا پوست کندن مواد سخت کاربرد دارد.

پشتی چاقو

بخش بالایی تیغه را، پشتی یا ستون فقرات چاقو گویند. لبه این قسمت به شکل مربع است. توجه نمایید که پشتی چاقوی آشپزخانه در قسمت نوک آن حتما مخروطی باشد، تا باعث آسیب نشود.

لبه سرویس چاقو آشپزخانه

چاقو یک سرآشپز خوب همیشه باید تیز باشد. چاقوهایی که انحنای ملایمی از نوک تا پاشنه دارند. در زمان خرد کردن مواد غذایی به راحتی به عقب می رود و استفاده از آن را راحت می کند.

برند های معتبر خرید سرویس چاقو

شرکت های زیادی در زمینه تولید لوام خانگی از جمله سرویس چاقو آشپزخانه فعالی هستند. این برند ها تلاش می کنند تا چاقو هایی تولید و طراحی کنند تا در کنار زیبایی از کارایی خوبی برخوردار باشند. از جمله برندهای موجود در بازار می توان به برند یونیک، دسینی، اروم کاراجا ، پرانی، پارس استیل، زیباسازان و اشاره کرد.

کلام آخر

ست سرویس چاقو آشپزخانه از وسایل های مهم و کاربردی در هر آشپزخانه ای است. اگر می خواهید سرویس چاقو خریداری کنید که تا سالیان زیادی برای شما کارایی داشته باشد، بهتر است به نکات ذکر شده در بالا توجه نمایید. می توانید از محصولات موجود در سایت اروم کاراجا دیدن کنید و مدل مورد نیاز خود را انتخاب و با قیمت مناسب خریداری کنید

قیمت سرویس چاقو در دیجی کالا