عمومیکسب و کارهای برتر روز

پوسیدگی دندان توسط نوشابه

ضررها و فواید نوشابه های گازدار

نخستین ضرری که برای نوشابه های گازدار بیان شده است پوسیدگی دندان هاست.

گفته می شود مینای دندان بر اثر مجاورت با اسید موجود در نوشابه به مرور زمان از بین می رود.

این موضوع بخصوص در کودکان که دندان های در حال رشدی دارند، اهمیت دارد.

جالب است بدانید مینای دندان محکم ترین بافت بدن انسان است.

از طرف دیگر داشتن قند فراوان، نوشابه باعث پوسیدگی دندان ها می شود.

نکته دیگر در مورد اثرات نوشابه بر دهان این است که در کل مسیر سیستم گوارش انسان،

تنها معده قادر به مقاومت در برابر محیط اسیدی است که نوشابه تولید می کند،

اما در دیگر اعضای سیستم گوارش بدن مانند دهان، گلو و مری در پی مصرف نوشابه های گازدار محیط اسیدی ناهنجاری ایجاد می شود،

چرا که مخاط دهان، گلو و مری بسیار در برابر اسید حساس و آسیب پذیر هستند.

بعد از دندان باید به اثرات نوشابه روی سیستم معده توجه کرد.

هر چند که گفته شد معده قادر به مقاومت در برابر محیط اسیدی تولیدشده توسط نوشابه است،

مطالب پیشنهادی : best dental youtube

اما باید این را در نظر داشت که اسید فسفریک موجود در نوشابه ها نیز با رقابت با اسید هیدروکلریک معده،

عملکرد صحیح معده را تحت تأثیر قرار می دهد.

هنگامی که معده ناکارآمد می شود،

غذای مصرفی، گوارش نیافته، باقی می ماند و سبب سوءهاضمه و نفخ می شود.

افرادی که از زخم و سوزش معده رنج می برند،

باید از مصرف نوشابه های گازدار جداً خودداری کنند.

از دیگر مضرات نوشابه باید به چاقی اشاره کرد.

نوشابه های گازدار بیشتر از آب تصفیه شده،

افزودنی های مصنوعی و شکر تصفیه شده تهیه می شود.

بنابراین فاقد هرگونه ارزش تغذیه ای بوده و به علت میزان قند بالایشان دارای کالری زیادی هستند

که سبب چاقی در فرد مصرف کننده می شوند.

در نوشابه های رژیمی نیز جای شکر معمولی از آسپارتام استفاده می کنند.

این ماده با وجود این که یک ماده اشتهاآور است برای سلامتی مضر بوده

و مصـرف آن میگرن، سرگیجه و کاهش توان حافظه را به دنبال دارد.

جالب اینجاست که نوشابه به طور همزمان باعث چاقی و سوءتغذیه می شود.

نوشابه های معمولی دارای خاصیت کاهش اشتها هستند

و استفاده مکرر آنها باعث سوءتغذیه در فرد می شود.

اسیدی شدن خون هم یکی دیگر از مضرات نوشابه است.

کلیه ها قادر به دفع سریع این اسید نیستند و همین موضوع باعث ایجاد ناراحتی در کلیه می شود.

ضمن این که برداشت کلسیم از مغز استخوان توسط نوشابه ها، علاوه بر بیماری پوکی استخوان،

باعث می شود کلسیم در کلیه رسوب کند و باعث بیماری سنگ کلیه شود.

کافئین موجود در نوشابه هم می تواند باعث بیماری هایی در بدن شود،

اما همه این مضرات باعث نمی شود که فواید نوشابه را زیر سوال ببریم.

نوشابه از ابتدا به عنوان یک نوشیدنی سالم با خواص درمانی مطرح شد

و اکنون هم ادعاهایی برای خاصیت نوشابه مثل درمان سردرد به گوش می رسد.

در عین حال موادی در نوشابه وجود دارد که فوایدی چون تنظیم ضربان قلب، کارکرد و تولید انرژی برای ماهیچه ها را می توان از آن جمله دانست.

در عین حال، نوشابه در کارهای خانه و خانه داری هم به کار می آید.

خاصیت اسیدی نوشابه باعث می شود از آن برای پاک کردن برخی ​سطوح و لباس ها استفاده شود.

در عین حال باید توجه داشت که مضرات نوشابه باعث نشود خرافات علمی به عنوان مطالب مستند به خورد مخاطب داده شود. ننوشابه و پوسیدگی دندان با هم ارتباط مستقیمی دارند ، شما باور این موضوع برای شما کمی سخت باشد اما نوشابه میتواند به راحتی به سلامتی دندان شما آسیب وارد کند . ، فک و صورت میگویند مصرف بیش از اندازه نوشابه موجب تغییر رنگ و افزایش پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.

مصرف نوشابه موجب افزایش پوسیدگی و خرابی دندان می‌شود به همین دلیل به افراد توصیه می‌شود تا حد امکان از مصرف این نوشیدنی خودداری کنند. مصرف نوشابه علاوه بر خرابی دندان موجب تغییر رنگ و زردی آن می‌شود به گونه‌ای که با درمان‌های رایج قابل بازگشت نخواهد بود. بهتر است بیش از 2 بار در هفته نوشابه مصرف نکنید.

نوشابه های گاز دار به دلیل وجود ترکیبات س او 2 و تبدیل آن به اسید کربنیک باعث عدم جذب کلسیم مواد غذایی و در نتیجه ایجاد مشکلات اسکلتی و پوکی استخوان می شود و از طرفی از حل شدن تدریجی مینای دندان و در نتیجه رنگ گرفتگی سطحی ، ایجاد حساسیت ، پوسیدگی ریز روی مینای دندان را به دنبال دارد .

ترکیبات نوشابه هم مضر است

اگر بخواهیم از رایطه نوشابه و پوسیدگی دندان بگوییم کافی است با مواد تشکیل دهنده نوشابه آغاز کنیم  .مصرف نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه تبعات منفی از جمله چاقی و پوسیدگی دندان را به همراه دارد. مهم نیست چه نوعی از نوشابه را مصرف می کنید، به طور کلی مصرف نوشابه یکی از علل رایج خرابی و پوسیدگی دندان محسوب می شود.

1- قند نوشابه و پوسیدگی دندان

پلاک دندان یا پلاک باکتریایی، لایه ای چسبیده به سطوح مختلف دهان از جمله لثه ها و دندان ها است که باکتری های موجود در این لایه از مواد قندی تغذیه می شوند و این درحالیست که نوشابه میزان فراوانی قند دارد که می تواند به رشد و تکثیر این پلاک ها کمک کند. هنگامی که باکتری های موجود در دهان در تماس با نوشابه قرار می گیرند، با سوخت و ساز قند، اسیدهایی تولید می کنند که این اسیدها حداقل در مدت ۲۰ دقیقه به ساختار و مینای دندان حمله می کند.

با نوشیدن یک جرعه از نوشابه این حمله تا ۲۰ دقیقه شروع خواهد شد. کودکان و نوجوانان در برابر خرابی و پوسیدگی دندان ناشی از مصرف نوشابه بسیار آسیب پذیرند، زیرا مینای دندان آنها طور کامل رشد نیافته است.

2- اسیدهای نوشابه

بسیاری از نوشابه ها حاوی فسفریک اسید و سیتریک اسید است که هر دو به دندان آسیب می زنند. اسیدها باعث نرمی دندان و خطر کرم خوردگی و پوسیدگی دندان می شوند. اگرچه نوشابه های رژیمی مشکلات ناشی از تماس دندان ها با اثرات مخرب قند را حل کرده است اما نوشابه های رژیمی همچنان اسیدی بوده و انتخابی خوبی محسوب نمی شود. براساس مجله دندانپزشکی عمومی امریکا، آسیب وارده به ساختار دندان ناشی از مصرف زیاد نوشابه های رژیمی مشابه آسیبی است که با مصرف زیاد دارو پدید می آید.

همین اسید ها را میتوان علتی برای رابطه مستقیم نوشابه و پوسیدگی دندان دانست که باعث آسیب رساندن به ها می شود ، به همین دلیل است که بسیاری از متخصصین  دندانپزشک در عظیمیه کرج توصیه میکنند یا از مصرف نوشابه های گازدار اجتناب کنید و یا اینکه بعد از نوشیدن آن حتما دهان خود را با آب بشویید

3- طریقه نوشیدن

علاوه بر مصرف نوع نوشیدنی، طریقه نوشیدن نیز اهمیت دارد. نگه داشتن نوشابه در دهان به جای بلع سریع آن موجب اسیدی تر شدن نوشابه و در نتیجه آسیب بیشتر می شود. همچنین زمانیکه دمای نوشابه در دهان افزایش می یابد اثر این آسیب ها نیز بیشتر خواهد شد.

روند آسیب به دندان در ارتباط با نوشابه پوسیدگی دندان

همانطور که در بالا مشاهده کردید مواد تشکیل دهنده نوشابه میتواند علتی باشد که بگوییم نوشابه و پوسیدگی دندان با هم رابطه ای مستقیم دارند اما آیا روند این پوسیدگی را میدانید ؟ بهتر است بدانید پوسیدگی ۴ دندان جلوی بالای دهان (۲ دندان پیش و ۲ دندان نیش) از عوارض مصرف افراطی نوشابه‌های گازدار است،۲ دندان جلویی کسانی که از ترشیجات و مرکبات به وفور استفاده می‌کنند، بر اثر سایش باز می‌شود.

نوشابه‌های گازدار حاوی اسید کربنیک در حال آزاد شدن هستند ،‌ این ترکیب شیمیایی به مثابه آب اکسیژنه (ماده سفیدکننده) عمل می‌کند که به حذف نسوج مینای دندان در ۴ طرف دندانی منجر می‌شود. در کسانی که مصرف‌کنندگان افراطی نوشابه‌های گازدار هستند، سطح داخلی ۴ دندان جلویی (پیش و نیش) به علت تماس مستقیم با ترکیبات این نوشیدنی به پوسیدگی دچار می‌شود. حال آن که بخش خارجی (بیرونی) این دندان‌ها به علت تماس با سطح داخلی لب کمتر در معرض واکنش‌های شیمیایی نوشابه‌های گازدار قرار می‌گیرند.

نوشابه و پوسیدگی دندان در سطوح داخلی و خارجی

سطح داخلی و خارجی دندان‌های پیش و نیش فک تحتانی هم به علت محافظت از طریق زبان و سطح داخلی لب کمتر در معرض پوسیدگی هستند. دندان‌های پوسیده بر اثر مواد اسیدی نظیر نوشابه‌های گازدار و ترشیجات با نفس کشیدن درد احساس می‌شود، در این قبیل از دندان‌ها مواد غذایی اسیدی با ایجاد خلل نقش حفاظتی و پوششی مینای دندان را کاهش می‌دهد که بهتر است از های ویژه حاوی مقادیر فراوان پتاسیم، سدیم و کلسیم استفاده ‌شود تا برای مدتی نقش حفاظتی برای این خلل را ایفا کند.

نوشابه های بدون قند موجب پوسیدگی دندان می شوند

قند با تامین انرژی باکتری ها، موجبات تکثیر آنها و ساخت جرم بر سطح دندان را فراهم می کند و به این ترتیب سرعت پوسیدگی دندان را افزایش می دهد. مردم به منظور حفظ سلامت خود از رژیم های غذایی بدون قند را استفاده میکنند.

اما دندانپزشکان هشدار می دهند که روی آوردن به مصرف نوشابه های بدون قند برای پیشگیری از پوسیدگی دندان کافی نیست.کاهش مصرف قند موجب کاهش خطر پوسیدگی دندان نمی شود چراکه مخلوط مواد شیمیایی و اسیدهای موجود در خوراکی ها و نوشابه های بدون قند می تواند همان اثر نوشابه های شیرین را داشته باشد.

بسیاری از مردم تصور می کنند که با کاهش مصرف نوشابه های شیرین می توانند پوسیدگی دندان را کاهش دهند اما ترکیب مواد شیمیایی و اسیدها در برخی خوراکی ها و نوشیدنی ها می تواند تاثیر مخربی بر سلامت دندان ها داشته باشد. پوسیدگی دندان زمانی بروز می کند که اسید، بافت سخت دندان را حل می کند.

نوشابه های حاوی مواد افزودنی اسیدی و نوشابه هایی که سطح (pH) پایینی دارند، حتی اگر بدون قند نیز باشند، آسیب قابل توجهی به مینای دندان می زنند. بیشتر نوشابه های بدون الکل و نوشابه های ورزشی، 30 تا 50 درصد موجب نرم شدن مینای دندان می شوند. نوشابه های شیرین و نوشابه های بدون قند مانند آب های معدنی طعم دار باعث کاهش قابل توجه سطح می شود و در این زمینه تفاوت قابل توجهی میان این دو گروه نوشابه نیست.

فراموش نکنید

نوشابه نه تنها موجب آسیب به دندان می شود بلکه قند موجود در این نوشیدنی با چاقی و مشکلات سلامتی همراه است. بهترین راه برای حفظ سلامتی، حذف کامل نوشابه از رژیم غذایی و جایگزینی آن با آب است. اما روش هایی برای آسیب رسانی کمتر نوشابه به دندان ها وجود دارد. برای نمونه می توانید از نی برای نوشیدن نوشابه استفاده کنید تا کمتر با دندان ها در تماس باشد.

همچنین می توانید پس از نوشیدن نوشابه دهان خود را با آب بشویید تا قند و اسیدهایی که عامل پوسیدگی دندان ها بوده از بین بروند. سپس دهان را با دهانشوی شستشو دهید زیرا فلوراید به تقویت مینای دندان کمک کرده و خطر پوسیدگی را کاهش می دهد. لازم به ذکر است که حداقل تا یک ساعت پس از نوشیدن نوشابه از مسواک زدن اجتناب کنید.

 

جهت نوبت از دکتر دندانپزشک در عظیمیه کرج اینجا کلیک کنید

به عنوان مثال،

بیان این مطلب که نوشابه باعث از بین رفتن جرم بعضی از سطوح مثل لولای در می شود اصلا عجیب نیست

چرا که خاصیت اسیدی نوشابه این توان را به این ماده می دهد

و این خاصیت و چنین عملکردی لزوما بیانگر ضرر نوشابه نیست.