عمومیکسب و کارهای برتر روز

چرا مردان زگیل تناسلی میگیرن؟

مهم‌ترین راه انتقال ویروس اچ پی وی در مردان رابطه جنسی، رابطه بدون دخول، رابطه جنسی دهانی و مقعدی است. شاید برای شما جالب باشد که بدانید استفاده از صابون گانودرما برای لک صورت با توجه به ترکیباتی که در آن وجود دارد برای زگیل تناسلی نیز توانسته است موثرثمر واقع شود. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با زگیل تناسلی مردان، علائم و نشانه‌های وجود ویروس اچ پی وی در مردان، و درمان زگیل تناسلی مردان بیشتر آشنا شوید.

مقصود زگیل تناسلی مردان چیست؟

زگیل تناسلی مردان نوعی بیماری عفونی و ویروسی ناحیه تناسلی است که اگر با علائم باشد، ضایعات پوستی همراه با درد ظاهر می‌شوند. این بیماری مقاربتی که به‌راحتی از طریق رابطه جنسی محافظت نشده و با شریک‌ جنسی متعدد منتقل می‌شود، مجرای ادراری، آلت تناسلی، راست‌روده و کیسه بیضه در مردان را درگیر می‌کند.

به‌ شکل توده‌های برجسته نرم با سطح زبر یا صاف شبیه برآمدگی انگشت است، البته در مواردی هم از نظر ظاهری شکل گل‌کلم با سطح زبر تیره رنگ در فرد پدیدار می‌شود. تقریبا ۷۰ درصد افرادی که شریک جنسی‌شان آلوده شده باشد، طی ۳ ماه به ویروس HPV مبتلا می‌شوند. نخستین علائم زگیل تناسلی مردان بین چند هفته تا چند ماه پس از ابتلا بروز می‌کنند.

زگیل تناسلی مردان چگونه تشخیص داده می شود؟

با مشاهده علائم غیرطبیعی باید جهت بررسی وضعیت سلامت و علائم این عارضه به پزشک مراجعه کنید. دکتر پوست، دکتر عفونی یا دکتر ارولوژی با معاینه اولیه ناحیه مشکوک به زگیل و بررسی سابقه روابط جنسی بیمار می‌توانند تشخیص دقیق‌تری بدهند. البته هر زخمی در ناحیه تناسلی لزوما زگیل نیست، برای مثال بیشتر زخم‌های قسمت مقعد به‌ خاطر یبوست مزمن یا ایجاد می‌شوند.

تشخیص درست و دقیق زگیل تناسلی اولین و مهم‌ترین گام در فرایند درمان این معضل به‌ شمار می‌آید. به‌همین‌دلیل توصیه می‌شود که در انتخاب دکتر و کلینیک درمان نهایت دقت را داشته باشید. پزشک برای معاینه بهتر و مشاهده واضح‌تر زگیل تناسلی از تکنیک تقویت‌کننده استوتو استفاده می‌کند. به ‌این ترتیب که از محلول اسیداستیک ۵ درصد روی ناحیه مشکوک می‌زند و ۵ تا ۱۰ دقیقه منتظر می‌ماند. سفیدشدن نواحی آلوده به ویروس اچ پی وی کمک می‌کند که پزشک با دقت بالاتری تشخیص زگیل تناسلی در مردان را اعلام کند.

آزمایش خون HPV برای مردان

هیچ آزمایش اختصاصی HPV برای مردان نیست و درصورتی‌که خودشان بخواهند، می‌توانند تست پاپ مقعدی بدهند. اما معمولا آزمایش روتین HPV برای مردان پیشنهاد نمی‌شود چرا که در تست پاپ اسمیر زنان، سلول‌های غیرطبیعی دهانه رحم برداشته می‌شوند. اما در مردان اگر تست مثبت باشد، صرفا باید منتظر ماند تا ویروس برطرف شود و راه درمانی نیست.

علائم نشان دهنده زگیل تناسلی مردان

پس از آلوده‌شدن به ویروس اچ پی وی، نشانه‌ها و علائم این عارضه طی چند ماه ظاهر می‌شوند. شایع‌ترین علائم این عارضه عبارتند از:

 • ایجاد برجستگی‌هایی شبیه گل‌کلم
 • ایجاد توده‌های کوچک در ناحیه تناسلی
 • خارش و سوزش در ناحیه تناسلی
 • تغییر رنگ ناحیه تناسلی به رنگ قهوه‌ای، گوشتی یا صورتی
 • درد حین رابطه جنسی
 • خونریزی حین رابطه جنسی

در صورت مشاهده هر کدام از این علائم بلافاصله به پزشک مراجعه کنید، چرا که بی‌ اعتنایی به این علائم ممکن است باعث وخیم‌تر شدن اوضاع شود و احتمال بروز علائم سرطان دهان، سرطان آلت تناسلی، سرطان گلو و مری وجود دارد. در این بین ما میتوانید از صابون گانودرما بیز برای بهبود این علایم بهره ببرید. اگر علائم مشکوک در ناحیه تناسلی مشاهده کردید و احتمال ابتلا به ویروس اچ پی وی در مردان باشد، اما امکان مراجعه حضوری به را ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با دکتر زگیل تناسلی مردان کمک بگیرید.‏

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟

این عارضه توده‌های برجسته، رنگ پوست یا صورتی و قهوه‌ای رنگی است که در نواحی درگیر با رابطه جنسی در مردان خود را نشان می‌دهد، یعنی آلت تناسلی، بیضه‌ها، مقعد و دهان. این زائده‌ها گاهی به ‌حدی ریز و کوچک هستند که با چشم دیده نمی‌شوند و از طریق معاینه پزشک باید بفهمیم که زگیل تناسلی داریم یا خیر. بافت زگیل تناسلی نرم است که ممکن است روی ران، کشاله ران و داخل مقعد هم به ‌وجود بیاید. این عارضه توده‌های برجسته رنگ پوست یا صورتی و قهوه‌ای رنگی است که در نواحی درگیر با رابطه جنسی در مردان خود را نشان می‌دهد.

برای بررسی علائم زگیل تناسلی در مردان به کدام دکتر مراجعه کنیم؟

با توجه به اینکه ویروس HPV در مردان باعث ایجاد زائده‌های پوستی در ناحیه تناسلی می‌شود، باید برای بررسی علائم این عارضه به دکتر پوست، دکتر عفونی و دکتر اورولوژی مراجعه کنید. دکتر پس از معاینه اولیه، دستور را تجویز می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد زگیل تناسلی در مردان بهتر است با  دکتر عفونی یا اورولوژ ارتباط داشته باشید.

علت زگیل تناسلی در مردان

ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV علت زگیل تناسلی در مردان است که از رابطه جنسی به فرد سالم سرایت پیدا می‌کند. و مقعدی هم می‌تواند ویروس اچ پی وی در مردان را منتقل کند. فاکتورهای مهمی که علت زگیل تناسلی در مردان هستند عبارتند از:

 • داشتن روابط جنسی متعدد با شرکای جنسی متعدد
 • رفتارهای پرخطر جنسی به ‌خصوص در جوانان کم سن و سال
 • وجود زخم در پوست ناحیه تناسلی
 • ختنه نبودن

بهتر است آقایان با مشاهده هرگونه توده برآمده یا بثورات پوستی در قسمت ناحیه تناسلی، علائم را جدی بگیرند و بلافاصله به دکتر پوست، دکتر عفونی یا دکتر اورولوژی مراجعه کنند. اگر رابطه جنسی پرخطر و محافظت نشده دارید و احتمال ابتلا به را می‌دهید می‌توانید به گزینه مشاوره تلفنی با دکتر اورولوژی هم فکر کنید. در هر صورت هرچقدر سریع‌تر اقدام کنید احتمالا با عوارض کمتری روبه‌رو خواهید شد.

عوامل ریسک ابتلای مردان به HPV

از فاکتورهای ریسک ابتلای مردان به ویروس اچ پی وی می‌توان به داشتن شریک جنسی متعدد، روابط جنسی محافظت نشده و عدم استفاده از کاندوم اشاره کرد. البته کاندوم تمام ناحیه تناسلی را پوشش نمی‌دهد به ‌همین خاطر راه قطعی برای پیشگیری از انتقال ویروس HPV در مردان نیست.

روش های درمان پزشکی زگیل تناسلی مردان

در برخی موارد ابتلا به ویروس HPV در مردان پزشک به تشخیص و صلاحدید خود نیازی به برداشتن زگیل یا مصرف داروی خاصی نمی‌بیند؛ چرا که برخی از این زائده‌های پوستی بدون درمان خاصی خودبه‌خود برطرف می‌شوند. اما اگر زگیل تناسلی باعث درد، سوزش و خارش شود باید سراغ درمان دارویی یا حتی جراحی رفت. روش‌های رایج برای درمان زگیل تناسلی مردان عبارتند از:

 • دارو درمانی: تجویز ایمیکوید، پودوفیلین، تری‌کلرو استیک، سینکاتچینز
 • جراحی: در مواردی که زگیل بزرگ باشد یا درمان دارویی جواب ندهد.

روش‌های جراحی برای درمان زگیل تناسلی مردان عبارتند از:

 • کرایوتراپی یا انجماد با نیتروژن مایع
 • الکتروکوتر
 • برداشتن زائده‌ها از طریق جراحی با بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی
 • درمان لیزری برای زگیل‌هایی که روش‌های قبلی روی آن‌ها تاثیر ندارد.

۱. فریز کردن زگیل تناسلی

در روش فریز کردن زگیل تناسلی یا همان ، به‌ مدت چهار هفته از نیتروژن مایع برای ازبین‌بردن زگیل استفاده می‌کنند. فرد مبتلا باید چند هفته به‌ صورت مستمر از این محلول روی زگیل‌ها بزند تا توده‌ها به‌ صورت کامل از بین بروند. گاهی کرایو کردن باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک، سوزش و التهاب در فرد مبتلا می‌شود.

در روش فریز کردن زگیل تناسلی یا همان کرایوتراپی، به‌ مدت چهار هفته از نیتروژن مایع برای ازبین‌بردن زگیل استفاده می‌کنند.

۲. پماد برای درمان زگیل تناسلی مر‌دان

یکی از بهترین پمادهای درمان این عارضه، پماد آلدارا ۵ درصد است که با تقویت سیستم ایمنی بدن می‌تواند به درمان زگیل تناسلی مردان کمک کند. بیمار باید هر شب یک لایه نازک از پماد آلدارا را روی موضع آلوده بمالد و بعد از ۶ تا ۱۰ ساعت ناحیه موردنظر را با آب و صابون شستشو دهد. پماد رزورسینول، کرم ایمیکیمود، ژل پودوفیلین و پودوفیلوکس، پماد سینکاتچیز، از دیگر کرم‌ها و پمادهای درمان زگیل تناسلی مردان هستند.

۳. قرص زگیل تناسلی مردان

 • قرص کینوکو AHCC پلاتینیوم Quality Of Life
 • قرص کینوکو AHCC طلایی Quality Of Life
 • کپسول هگزایم AHCC 500 اشبال شیمی ۳۰ عددی
 • کپسول AHCC اکومکس

۴. بهترین دارو برای زگیل تناسلی مردان

بهترین دارو برای این عارضه است که به ‌شکل خوراکی در دوزهای مختلف به‌ صورت کپسول، قرص، شربت و آمپول عرضه می‌شود. هرچند که شکل قرص سایمتدین رایج‌تر است. قرص لوامیزول هم در رده بهترین دارو برای زگیل تناسلی مردان قرار دارد.

روش های درمان خانگی زگیل تناسلی مردان

 درمان خانگی زگیل تناسلی مردان

بهترین کار پس از مشاهده علائم زگیل تناسلی مراجعه به دکتر و شروع درمان طبق تشخیص پزشک است. اما گاهی هم می‌توان به درمان خانگی این عارضه متوسل شد. در کنار این روش ها شما می توانید از صابون برای زگیل تناسلی استفاده کنید. رایج‌ترین روش‌های درمان خانگی این مشکل عبارتند از:

 • روغن درخت چای به‌صورت خوراکی، موضعی یا داخلی
 • عصاره چای سبز به‌صورت موضعی
 • عصاره سیر به‌صورت موضعی در ناحیه مبتلا به ویروس
 • درمان زگیل تناسلی با سرکه سیب
 • مصرف سبزیجات مانند کلم‌پیچ، کلم‌بروکلی، جوانه کلم بروکسل، گل‌کلم و کلم‌برگ (۴ تا ۵ وعده در روز)
 • اصلاح سبک غذایی و مصرف حبوبات، سبزیجات تیره، خوراکی‌های حاوی آنتی‌اکسیدان، گوشت بدون چربی و غلات
 • پرهیز از گوشت قرمز، نان سفید، پاستا، کافئین و غذاهای فرآوری‌شده
 • مصرف فولات و ویتامین B12

.درمان زگیل تناسلی مردان با سرکه سیب

کاربرد زیادی برای درمان خانگی زگیل تناسلی مردان دارد که با خاصیت اسیدی خود شبیه داروهای شیمیایی عمل کرده و ویروس را از بین می‌برد. یک گوش پاک‌کن تمیز، یک تکه پنبه یا گاز استریل را به سرکه سیب آغشته کنید و روی زگیل‌ها بمالید. استفاده از سرکه سیب بیشتر برای زگیل‌های خفیف توصیه می‌شود و در موارد حاد احتمال سوزش، حساسیت، درد و زخم وجود دارد.

 درمان زگیل تناسلی مردان با سیر

عصاره سیر می‌تواند باعث ازبین‌رفتن زائده‌های برجسته ناشی از ویروس اچ پی وی در مردان شود. می‌توانید عصاره سیر را مستقیم روی زگیل‌ها بگذارید یا اینکه چند گاز استریل را با سیر و روغن آغشته کرده و مستقیما روی زگیل‌ها قرار دهید. البته درمان زگیل تناسلی مردان با سیر باید مدتی به‌ شکل مستمر انجام شود تا نتیجه بگیرید. درد و سوزش شدید و احتمال آسیب پوستی از عوارض این روش درمان خانگی هستند. نکته مهمی که نباید از یاد ببرید درصد موفقیت پایین روش درمان خانگی زگیل تناسلی مردان با سیر است؛ به‌ عبارتی عوارض این روش به ‌مراتب بیشتر از فوایدش است.

پیشگیری از زگیل تناسلی مردان

واکسن HPV از بیشتر سویه‌های ویروس اچ پی وی که عامل زگیل تناسلی و سرطان هستند پیشگیری می‌کند. زگیل تناسلی از طریق تماس جنسی با فرد آلوده منتقل می‌شود؛ بنابراین عدم تماس با دهان یا آلت جنسی فرد مطمئن‌ترین راه برای پیشگیری از این عارضه است.

و کاندوم دهانی ریسک ابتلا به بیماری‌های مقاربتی از جمله ویروس اچ پی وی در مردان را کاهش می‌دهد. درست است که هیچ آزمایش زگیل تناسلی وجود ندارد، اما انجام آزمایش‌ بیماری‌های مقاربتی به ‌صورت منظم خیالتان را از سلامت بدن راحت می‌کند.

واکسن HPV برای مردان

واکسن HPV برای مردان زمانی موثر است که فرد در معرض ویروس قرار نگرفته باشد. به ‌همین دلیل بهترین زمان تزریق در مردان پیش از سن شروع فعالیت جنسی بین ۹ تا ۲۱ سال است.

زگیل تناسلی خفیف در مردان

زگیل تناسلی خفیف در مردان یا زگیل تناسلی کوچک نوع کم‌خطرتر ویروس اچ پی وی در مردان است که اگر در زمان مناسب به متخصص مراجعه شود، قابل کنترل خواهد بود. HPV 6 و HPV11 دو نوع زگیل تناسلی خفیف در مردان هستند که در بیش از ۹۰ درصد مبتلایان به شکل زائده‌های کوچک ظاهر می‌شوند و معمولا نیازی به مراجعه به پزشک ندارند.