عمومیکسب و کارهای برتر روز

چگونه قیر را از روی سرامیک پاک کنیم

پاک کردن قیر از روی سرامیک و کاشی

اگر در هنگام نصب ایزوگام یا قیرگونی در ساختمان مقداری از قیر روی سطوح کاشی و سرامیک شما ریخته باشد و خشک شده باشد برای پاکسازی آن لازم است تا با استفاده از روش‌هایی که به سطح سرامیک آسیب نرساند، سعی کنید تا قیر را پاک نمایید. در ادامه مواردی که برای پاک کردن قیر از روی سرامیک و کاشی مورد استفاده باشد را بررسی می‌کنیم.

پاک کردن قیر با روغن مایع

روغن مایع خوراکی می‌تواند برای پاک کردن قیر مورد استفاده قرار بگیرد. البته روغن خوراکی حلال قوی برای قیر نیست و برای پاک شدن کامل قیر مقداری باید زمان صرف کنید تا به طول کامل سطح را پاکسازی کنید.

پاک کردن قیر با بنزین

اگر بنزین در دسترس دارید، با کمک آن می‌توانید قیر را از سطح پاک کنید. دقت کنید که بنزین دارای افزودنی‌هایی است که برای پوست شما مضر هستند. پس اگر از بنزین استفاده می‌کنید حتما از دستکش مناسب و تهویه‌ی خوب مطمئن شوید.

پاک کردن لکه قیر با گازوئیل یا نفت

نفت و گازوئیل هم می‌توانند برای پاک کردن لکه‌های قیر مورد استفاده باشند. خطر استفاده از گازوئیل و نفت نسبت به بنزین خطر کمتری دارند.

سنگ‌ لایم استون را گونه‌ای از سنگ‌های کربناته، کانی‌های کربناته و ماتریکس‌ها تشکیل می‌دهند

پاک کردن قیر با اسپری مخصوص پاکسازی قیر

اسپری‌های مخصوصی برای حل کردن قیر در بازار موجود هستند که اگر میزان آلودگی زیاد باشد، می‌توانید آن‌ها را خریداری و استفاده نمایید.

پاک کردن قیر با اسپری حشره‌کش

اسپری‌های حشره‌کش نیز دارای موادی هستند که می‌توانند قیر را پاک کنند. در هنگام استفاده از حشره‌کش نیز لازم است تا تهویه‌ی مناسب و دستکش همانند شستن و ، تمیز کردن سرامیک و کفپوش یکی از دغدغه‌های اصلی در امور خانه‌داری است. این کفپوش‌ها دائما در معرض لکه‌های چربی، قهوه، چایی و… هستند. خوشبختانه یکی از ویژگی‌های درخور توجه سرامیک‌ها این است که به بر خلاف روش‌های شستشوی ساده ای دارند و به آسانی تمیز می‎‌شوند. بنابراین نگران نباشید، کافی است بدانید که چطور این کفپوش را تمیز کنید و هر نوع لکه را چگونه از بین ببرید. در ادامه ۱۰ راهکار برای تمیز کردن سرامیک معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

چند نکته برای شروع تمیز کردن سرامیک‌ها

  • برای نگهداری بهینه، سرامیک‌ها را حداقل یک بار در هفته به طور مرتب تمیز کنید.
  • قبل از تمیز کردن سرامیک‌ها باید آن را جارو کنید، جارو کردن باعث می‌شود گرد و غبار، خاک و سایر خرده های آشغال از روی سرامیک‌های کف برداشته شود.
  • پس از جارو کردن کف، شیتشوی سرامیک ها را شروع کنید. برای تمیز کردن سرامیک باید از ابزارها و شوینده‌ای استفاده کنید که دارای کمترین میزان سایندگی باشند.
  • بهتر است برای تمیز کردن کاشی‌های سرامیکی، همیشه کار را با آب و دستمال یا تی‌های پارچه‌ای شروع کنید. در صورتی که لکه‌های خاص و چسبناکی بر روی سرامیک‌ها وجود داشت از شوینده‌هایی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم استفاده کنید.
  • برای می‌توانید از سرکه و جوش شیرین استفاده کنید.
  • قبل از اینکه مواد شوینده را روی همه سرامیک‌ها بریزید ابتدا آن را روی یک قسمت کوچک و دور از چشم امتحان کنید تا مطمئن شوید که این شوینده باعث تغییر رنگ و یا آسیب رساندن به سرامیک‌ها نمی‌شود. از تمیزکننده‌های ساینده یا کرم‌هایی که حاوی مواد ریز مانند سیلیکات هستند استفاده نکنید.

روش‌های تمیز کردن سرامیک برای از بین بردن لکه‌های مختلف

برای تمیز و سالم نگه داشتن سرامیک‌ها باید به طور منظم آن‌ها را تمیز کنید و از تجمع لکه و جرم روی آن‌ها جلوگیری نمایید. بهتر است کاشی و سرامیک‌ها را حداقل یک‌بار در هفته جارو کرده و پاک کنید. اگر کاشی یا سرامیک‌ها دچار لکه و یا سیاه شده‌اند باید عامل لکه را شناسایی کنید، سپس یک راه حل مناسب برای تمیز کردن سرامیک انتخاب کنید. اگر با لکه‌های خاصی مواجه شدید که به سادگی از بین نمی‌روند می‌توانید از بخار شور و یا از محلول‌های مناسب استفاده کنید.

در ادامه این مقاله شما را با بهترین راهکارهای تمیز کردن سرامیک آشنا خواهیم کرد. دقت داشته باشید که از اکثر این روش‌ها می‌توان برای نیز استفاده کرد.

۱. تمیز کردن سرامیک با سرکه و آب

سرکه و آب را به میزان مساوی با هم ترکیب کرده و سرامیک‌ها را به محلول به دست آمده آغشته کنید. سرکه به علت خاصیت اسیدی به خوبی از عهده پاک کردن چربی‌ها برمی‌آید. پس از آنکه لکه‌ها از بین رفتن، با آب تمیز سرامیک‌ها را بشویید و خشک کنید.

۲. تمیز کردن سرامیک با پودر لباسشویی

برای از بین بردن لکه‌های سرسخت از ترکیب پودر لباسشویی و آب داغ استفاده کنید. از آنجا که پودر لباسشویی باعث لیز شدن سرامیک می‌شود، تنها لکه‌ها را با استفاده از این محلول پاک کنید. برای این منظور با استفاده از یک پارچه یا حوله کاغذی محلول را روی سطح موردنظر پخش کنید و اجازه دهید تا ۱۰ دقیقه در همان وضعیت باقی بماند. سپس با یک برس نرم روی آن بخش بکشید و در نهایت کل سطح را با آب گرم بشویید و کاملا خشک کنید. در صورتی‌که نیاز بود این عمل را چند بار تکرار کنید.

۳. تمیز کردن سرامیک با مایع ظرفشویی

اگر احساس می‌کنید که سطح سرامیک‌ها چرب است، آب گرم و کمی مایع ظرفشویی چاره ساز است. آب گرم و مایع ظرفشویی را با هم ترکیب کرده و سرامیک‌ها را با آن بشویید. پس از اتمام پاکسازی سطح سرامیک‌ها اجازه دهید تا خشک شود. در این حین اصلا روی سرامیک‌های پاک شده قدم نگذارید. زمان مورد نیاز برای خشک شدن سرامیک‌ها حدود ۲۰ الی ۳۰ دقیقه است.

۴. تمیز کردن لکه بین سرامیک‌ها

کاشی و سرامیک را به وسیله ملات مخصوص در کنار هم قرار داده و جفت می‌کنند. این ملات موجب می‌شود که سرامیک‌ها در جای خود ثابت و محکم باقی بمانند، اما این ملات به مرور زمان لکه و آلودگی‌های زیادی را به خود جذب می‌کند. متأسفانه اغلب به دلیل روشن بودن رنگ سرامیک‌هایی که برای کفپوش از آن‌ها استفاده می‌شود این آلودگی‌ها به خوبی نمایان می‌شوند.

برای از بین بردن این لکه‌ها می‌توانید با ترکیب جوش شیرین، سفید کننده یا هیدروژن پروکساید یک محلول بسازید. مقداری از این محلول را روی فواصل سرامیک‌های کف قرار دهید و چند دقیقه صبر کنید. سپس با استفاده از یک برس کوچک یا مسواک غیرقابل استفاده روی فواصل میان سرامیک‌ها بکشید به این ترتیب می‌توانید تمام آلودگی‌های جذب شده را پاک کنید.

۵. پاک کردن سیمان از روی سرامیک

برای ، از سرکه سفید استفاده کنید. برای انجام این کار یک ابر را به سرکه آغشته کنید و حدود دو ساعت روی لکه قرار دهید. در صورتی که هوا گرم است و موجب تبخیر سرکه می‌شود، مجددا مقداری سرکه روی ابر بریزید. سرکه سفید با قدرت اسیدی بالای خود پیوند میان سرامیک و سیمان را سست می‌کند. پس از سست شدن سیمان، با استفاده از یک مسواک کهنه یا برس آن را از روی سرامیک پاک کنید. این کار را تا زمانی که لکه سیمان از بین برود، ادامه دهید. در پایان می‌توانید با آب و مایع شوینده سطح سرامیک را بشویید تا اثری از اسید و بوی سرکه باقی نماند.

برای لکه‌های ضخیم سیمان، علاوه بر تلاش بیشتر به موادی قوی تر از سرکه مانند اسید فسفریک هم نیاز دارید. این مواد که می‌توایند آن را از ابزار و مصالح فروشی‌ها تهیه کنید تاثیر بسزایی در فرآیند پاکسازی سیمان از روی سرامیک دارند. پیش از استفاده از اسید فسفریک بهتر است لکه‌های ضخیم را توسط کاردک یا سیم ظرفشویی تا جای ممکن بتراشید استفاده از محافظ دست و چشم در هنگام کار با اسید را فراموش نکنید.

۶. پاک کردن رنگ از روی سرامیک

پس از نقاشی منزل نخستین نگرانی پاک کردن رنگ‌ از روی کفپوش منزل است. این دغدغه زمانی که کف خانه از سرامیک باشد دوچندان خواهد شد. در این مواقع ابتدا باید نوع رنگ را مشخص کنید.

  • رنگ بر پایه آب، در این شرایط ابتدا با یک پارچه یا حوله خیس لکه‌های رنگ را خیس کنید و سپس رنگ را از روی سرامیک بردارید. باقیمانده رنگ را نیز با آب و صابون بشویید. در این صورت با پارچه‌ آغشته به الکل لکه را پاک می‌کنیم.
  • رنگ بر پایه روغن، دقیقا برعکس رنگ بر پایه آب، ابتدا با پارچه‌ای آغشته به الکل رنگ را پاک می‌کنیم، اغلب رنگ‌های روغنی با این روش پاک می‌شوند، اما در صورتی که هنوز لکه باقی بود با یک سیم ظرفشویی آغشته به واکس مایع لکه را برطرف کرده و در نهایت اثر باقی مانده را با آب و صابون شستشو دهید.

در صورتی که رنگ کاملا خشک شده است برای تمیز کردن سرامیک قبل از مراحل بالا سعی کنید با یک کاردک یا وسیله مشابه، رنگ را تا جای ممکن بتراشید و از سطح جدا کنید.

۷. از بین بردن لکه قیر، موم یا آدامس

ابتدا چند تکه یخ را درون یک کیسه پلاستیکی گذاشته و سپس آن را روی لکه‌های چسبناک سرامیک قرار دهید. در این حالت مواد چسبیده سفت خواهند شد و راحت‌تر می‌توانید آن را از سطح کاشی بتراشید. در صورت باقی ماندن لکه‌ها پس از این روش می‌توانید از تینر نیز استفاده کنید.

۸. از بین بردن لکه چای، قهوه و آب میوه

برای از بین بردن لکه‌های ناشی از چای، قهوه، آب میوه و… به نیم لیتر آب مقدار ۱۰ میلی‌لیتر پِراُکسید هیدروژن اضافه کنید. سپس لکه را با این محلول بشویید و آب بکشید.

۹. از بین بردن لکه های جوهر روی سرامیک

برای پاک کردن لکه های جوهر از روی سرامیک باید از سفید کننده استفاده کنید. یک پارچه تمیز را با سفید کننده خیس کنید. پارچه را روی لکه قرار دهید. تا وقتی که لکه ناپدید شود هر یک دقیقه یا بیشتر آن را چک کنید. پارچه خیس را بیش از حد بر روی کاشی یا سرامیک قرار ندهید.

۱۰. از بین بردن لکه های خون ار روی سرامیک

برای پاک کردن لکه خون از روی سرامیک می‌توانید از سفید کننده (وایتکس) یا آب اکسیژنه استفاده کنید. لکه های خون را می‌توان با یک پارچه یا اسفنج و محلول سفید کننده و آب از بین ببرید.

به عنوان مثال، مخلوطی از ۱۰ میلی لیتر (۲/۳ قاشق غذاخوری) سفید کننده و نصف لیتر (نیم قوطی) آب مخلوط کنید. اسفنج یا پارچه را در محلول بزنید و روی لکه های رنگی بچرخانید تا زمانی که از بین بروند.

سخن آخر

سرامیک یکی از محبوب‌ترین و متداول‌ترین گزینه‌ها برای استفاده در کف منازل است. از آنجا که این کفپوش‌های براق و اغلب به رنگ روشن هستند، لکه‌ها و آلودگی‌های روی آنها بیش از سایر انواع کفپوش‌ها خودنمایی می‌کنند. اکنون می‌دانیم که چگونه از شر این لکه‌ها خلاص شویم. شما چگونه لکه‌ها را از روس سرامیک تمیز می‌کنید؟ کدام یک از روش‌های یاد شده در مقاله را برای تمیز کردن سرامیک استفاده می‌کنید؟ لطفا نظرات و پیشنهادهای خود را با ما و سایر همراهان ستاره به اشتراک بگذارید.

مناسب را در اختیار داشته باشید.

استفاده از حرارت

اگر قیر کاملا خشک شده است و دمای هوا هم مقداری سرد است، با گرم کردن قیر، می‌توانید آن را از به مایع نزدیک کنید و سپس با کاردک یا وسیله‌ای دیگر قطعات بزرگ‌تر قیر را از سطح جدا نمایید.

برای نصب و با اسنپ ایزوگام تماس بگیرید و مشاوره دریافت کنید.