علمی و پزشکیکسب و کارهای برتر روز

خواص ارده سیاه دانه

خواص سیاه دانه از نگاه متخصصان طب سنتی

با برخی از گیاهان می توانیم به معجزه برسیم. این اعجاز در از بین بردن مضرات و ایجاد پاکی و سلامتی در بدن با برخی از گیاهان طبیعی امکان پذیر است. سیاه دانه یکی از آن گیاهان فوق العاده است. زمانی که به خوبی این گیاه دارویی و غذایی شناخته شود، اهمیت ویژه آن روشن می شود، و مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

استفاده از خواص سیاه دانه نیز ملزم بر دانستن و شناختن خود سیاه دانه است، زیرا پس از دانستن این خواص خودتان به سمت استفاده از آن خواهید رفت. اگر در طب سنتی و درمان های طبیعی اندک سررشته ای داشته باشید، می دانید که سیاه دانه و ارده سیاه دانه را دوای بسیاری از دردها می دانند. با استفاده های مناسب و به اندازه از این گیاه می توانید تاثیرات آن را در سلامتی و از بین بردن سموم بدنتان مشاهده کنید.

چگونه سیاه دانه را بشناسیم؟

سیاه دانه یک گیاه است، که عموماً در موقعیت جغرافیایی خاص کشور ما یعنی جنوب غرب آسیا رشد پیدا می کند. این گیاه با نام شونیز نیز شناخته می شود. شکل ظاهری آن به رنگ سیاه به صورت دانه های ریز و با بویی تند است. طبع این گیاه به صورت گرم و خشک می باشد، البته ترکیب های این گیاه با سایر مواد معجزات درمانی خاص خود را ایجاد می کند. سیاه دانه به صورت پودر و روغن در بازار موجود می باشد. این گیاه در دو شکل خود خواص منحصر به فردی را دارد.

مضرات سیاه دانه چیست؟

همچنان که استفاده از این گیاه سلامتی آور است، مصرف خودسرانه و بیش از اندازه آن نیز موجب ایجاد شدن مشکلات مختلف و دارای عوارض خواهد بود، که برخی از آنها را برایتان ذکر می کنیم:

عوارض دارویی

سیاه دانه در عمل مانند آنتی اکسیدان می ماند، لذا باید در زمانی که داروهای شیمیایی دیگری مصرف می کنید، حتماً دقت کنید و با پزشک معالج خود هماهنگی های لازم برای مصرف دارو ها را انجام دهید. در این صورت دچار تداخل دارویی و ایجاد عوارض خطرناک نمی شوید.

ناسازگاری طبع غذایی

در مواردی که حساسیت های غذایی دارند، این داروی گیاهی ممکن است باعث ایجاد شدن علائمی همچون داشتن حالت تهوع، سردرد و سرگیجه شود. که در این صورت نباید به مصرف آن ادامه دهید.

فشار

در مواردی دیده شده است، کسانی که تحت درمان داروهای قلبی و عروقی قرار دارند، مصرف سیاه دانه موجب کاهش شدید فشار خون در آنها شده است، که در این صورت از مصرف این داروی گیاهی خودداری فرمایید.

حساسیت

برخورد داشتن پوست با سیاه دانه موجب می‌شود، که در برخی از موارد دچار التهابات پوستی شوند، که بروز این مشکل معمولاً با علائمی همچون خارش و رنگ قرمز در سطح پوست نمایان می‌‌شود. البته این مورد در افراد زیادی دیده نشده.

ایجاد شدن آلرژی

این مورد را شاید خطرناک ترین عوارض مصرف این گیاه دارویی بدانیم، زیرا نوع واکنش دادن هر بدن به این دارو متفاوت می باشد و ممکن است عوارض یا اختلالات موقتی داشته باشد، پس از بروز آن واکنش ها باید از مصرف مجدد خودداری کنید.

خانم های باردار

در این موارد حتماً برای مصرف کردن با پزشک معالج خود هماهنگ کنید، زیرا این داروی گیاهی موجب انقباض می شود و لذا باید از قبل با پزشک متخصص خود صحبت کنید، و اجازه های لازم را بگیرید.

خواص سیاه دانه

برای دانستن این موضوع باید به ساختار غذایی تشکیل دهنده این دانه مفید مراجعه کنیم. به صورت مختصر برخی از خواص این ماده را برایتان بیان می کنیم:

درمان سردرد از نوع سرد

سیاه دانه را به صورت پودر تهیه کنید، با پودر انیسون به مقدار مساوی مخلوط کنید، از چند عدد میخک و شیر به همراه عسل طبیعی نیز استفاده کنید. این داروی طبیعی را زمانی که دچار سردرد شدید مصرف کنید. این دارو با میگرن و این نوع دردها مقابله می کند و درد شما را می کاهد.

تاثیر بر روی آسم

ترکیب این گیاه با مقداری آویشن توانسته بر روی آزمایشات انجام شده، تاثیرات مثبتی را نشان دهد. برای کسانی که آسم دارند، با هماهنگی پزشک می توانند از عصاره های این گیاه به همراه آب جوش برای کاستن از شدت آسم کمک بگیرند.

درمان جوش های پوستی

استفاده از این مورد بیشتر در کسانی که تازه به سن بلوغ رسیده اند، دیده شده است و بهره گیری از آن کمک شایانی به جوانان می کند. این مورد را می توانید به صورت خمیر از ترکیب کردن پودر سیاه دانه با سرکه تهیه کنید. زمانی که خمیر را درست کردید، می توانید با استفاده بر روی سطح پوست خود بعد از مدتی تاثیرات آن را ببینید.

دوسین یا استفاده در مواد غذایی

ترکیب معروف و پر استفاده یعنی سیاه دانه و عسل می باشد، که اصطلاحاً آن را دوسین نیز می نامند. این ترکیب به معجزه این دارو نیز شهرت دارد و استفاده های مختلفی از این نوع معجون می شود. در مواد غذایی نیز می توانید به صورت استفاده ادویه گونه با توجه به طبع غذایی از پودر آن استفاده کنید.

برخی از فواید دوسین شامل

    تاثیرات ضد انگلی در روده و معده

    از بین بردن و جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه

    پایدار و ثابت نگه داشتن فشار خون

    افزایش شیر در مادران شیرده

    درمان سرد مزاجی

    افزایش توان بدنی و غیره که هر کدام به تفصیل وجود دارند.

خواص سیاه دانه را ذکر کردیم، لذا روشن شد که استفاده به اندازه از سیاه دانه سلامتی ما را تضمین می کند.

آیا سیاه دانه را باید جوید؟

آیا سیاه دانه را باید جوید؟ این سوالی است که افراد در رابطه با مصرف سیاه دانه مطرح می‌کنند. باید بدانید برخی از دانه‌های گیاهی مانند سیاه دانه و کنجد و… دارای پوسته محکمی هستند که در دستگاه گوارش هضم نشده و به همان صورت دفع می‌گردند پس اگر سیاه دانه را جویده یا تنها قورت دهید ممکن است تعداد بیشتری از دانه‌هایی که مصرف کرده‌اید با پوست وارد معده شما شوند و به این ترتیب هیچ کدام از خواص آن به بدن شما نرسد. پس پاسخ پرسش آیا سیاه دانه را باید جوید، این است که بهتر است سیاه دانه را آسیاب کرده و مصرف کنید.

البته اگر تجربه استفاده از سیاه دانه را داشته باشید می‌دانید که طعم آن به تنهایی دلپذیر نیست و بیشتر شبیه چاشنی‌ها و ادویه‌ها می‌باشد که توسط دستگاه آسیاب ادویه به پودر تبدیل می شود. بهترین پیشنهاد این است که مقداری از سیاه دانه‌ای را که تهیه کرده‌اید آسیاب کرده و با غذا‌های دیگر مانند برنج، شیر برنج، پنیر، ماست و یا عسل مخلوط کنید. بهتر است برای هر دو یا سه روز مصرف خود، سیاه دانه را آسیاب کنید و هر وقت آن را به ماده غذایی دیگر اضافه نمودید سریعاً مصرف کنید.

آیا پودر سیاه دانه سمی است؟

آیا پودر سیاه دانه سمی است؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که خیر! سیاه دانه یا پودر آسیاب شده آن سمی نیستند تنها به دلیل اینکه سیاه دانه از نظر طب سنتی یک ماده با طبع گرم درجه ۳ می‌باشد. باید در مصرف آن دقت به خرج بدهید. البته سیاه دانه، دانه‌های بسیار ریزی مانند کنجد یا حتی کوچکتر از آن است و طعم چندان دلپذیری ندارد برای همین در مقالات به موارد خاصی که باعث مسمومیت از سیاه دانه شود اشاره‌ای نشده است.

ولی ما به شما می‌گوییم که سیاه دانه در مواردی ممکن است باعث ایجاد مسمومیت شود، برای مثال خانم‌های باردار و شیرده بهتر است از سیاه دانه استفاده نکنند زیرا سیاه دانه در خانم‌های باردار باعث از بین رفتن انقباض‌های ماهیچه‌های رحم می‌شود و ممکن است نهایتاً به سقط شدن جنین منجر گردد.

غیر از این‌ها به همان دلیلی که گفتیم سیاه دانه دارای طبع گرم است بهتر است در افرادی که طبع غیر گرم دارند مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین سیاه دانه حاوی مقادیر بسیاری از پتاسیم و آهن می‌باشد. بیمارانی که از مشکلات مربوط به کلیه رنج می‌برند هم نباید از سیاه دانه به هیچ وجه استفاده کنند زیرا پتاسیمی که در این ماده وجود دارد برای بیماران کلیوی مشکلات جدی بوجود می‌آورد. بنابراین پاسخ به سؤال آیا پور سیاه دانه سمی است، شامل مواردی می‌شود که نام بردیم.

مدت زمان نگهداری سیاه دانه آسیاب شده

مدت زمان نگهداری سیاه دانه آسیاب شده تا حد زیادی بستگی به شرایطی دارد که پودر سیاه دانه را در آن نگهداری می‌کنید. برای مثال اگر این پودر در محیطی کاملاً خشک، خنک و به دور از نور خورشید باشد، مدت زمان نگهداری سیاه دانه آسیاب شده، می‌تواند طولانی‌تر از حالت عادی باشد، با این حال درباره تمام مواد و دانه‌های گیاهی که قرار است آسیاب شوند بهترین کار این است که این گیاهان و دارو‌ها را تهیه کرده و تنها مقداری از آن را آسیاب کنید. برای مثال برای مصرف تنها دو یا سه روز آینده، سیاه دانه را آسیاب کرده و در جایی مناسب و در ظرفی درب بسته قرار دهید.

همان‌طور که در ابتدای مطلب هم گفتیم سیاه دانه در دستگاه گوارش به راحتی هضم نمی‌شود پس قبل از استفاده باید پوسته بیرونی آن شکسته شود. بنابراین نیاز نیست که سیاه دانه را مدت زیادی در دستگاه آسیاب قرار دهید و کاملاً به آرد تبدیل کنید. از طرفی مدت زمان نگهداری سیاه دانه آسیاب شده به یک نکته دیگر هم ارتباط دارد. وقتی دانه‌ها و به طور کلی گیاهان را آسیاب و پودر کرده و نگهداری کنید، عِطر و طعم آن‌ها با سرعت بیشتری از بین خواهد رفت.

منبع: صنایع غذایی کشاورز

کیانا اکرامیان

از زمانی که یادم می‌آید می‌نوشتم و سر‌وصداهای ذهنم را با نوشتن آرام می‌کردم. انگار زمانی که دستم به دکمه‌های کیبرد می‌خورد یا به قلم می‌رفت، دکمه خاموش صداهای مغزم روشن می‌شود و دیگر هیچ صدایی نمی‌آید. فقط نجوای آرام کلمه‌هایی را می‌شنوم که قرار است روی صفحه سفید، لک بیندازند. زمانی که نویسندگی را به عنوان شغل اصلی شروع کردم، به نوشتن چند موضوع علاقه وافری داشتم. اولین‌ آن‌ها، نوشتن درباره کتاب‌ها و به‌خصوص سفرنامه‌ها بود. دوم نوشتن درباره دنیاهای فانتزی و چیزهای این چنینی. سومی، از زمین تا آسمان به این موضوعات فرق دارد، می‌دانم. سومین چیزی که دوست دارم درباره آن‌ها بنویسم سالم‌خوری است! سالم‌خوری برای من یک آیین به حساب می‌آید. این که تو چطور همه مواد غذایی تازه را کنار هم بنشانی تا سالم بمانند، مواد مغذی خود را از دست ندهند و طعم خوبی هم داشته باشند، برای من جذاب و شگفت‌انگیز است.