اجتماعیکسب و کارهای برتر روز

لوله کشی فاضلاب ساختمان همکف

لوله کشی فاضلاب از کارهای بسیار مهمی می باشد که انجام آن بدون رعایت استانداردها و اصول و تکنیک ها در نهایت منجر به گرفتگی لوله و ترکیدگی و ایجاد بوی بد در محیط میشود. این مساله مخصوصا در آپارتمان ها با تعداد طبقات زیاد اهمیت بیشتری پیدا نموده و نحوه لوله کشی فاضلاب زیر سقفی و همکف و همچنین اتصال آنها به فاضلاب شهری باید با دقت بالایی انجام شود. در ادامه ما در لوله بازکنی سعادت آباد به چند مورد از مهم ترین نکات و تکنیک های لوله کشی فاضلاب و استانداردهای مهم در این زمینه اشاره خواهیم داشت.

مشکلات عدم رعایت استانداردهای لوله کشی فاضلاب

یکی از بزرگترین چالش هایی که در اغلب ساختمان ها وجود دارد مخصوصا در خانه های قدیمی، گرفتگی لوله فاضلاب و ترکیدگی آنها می باشد. فرسودگی لوله ها و همچنین رعایت نکردن اصول مهم در لوله کشی فاضلاب اصلی ترین دلیل برای این قبیل چالش ها و نیاز به خدمات لوله بازکنی می باشد. در حالت کلی اگر لوله کشی فاضلاب بدرستی و بر اساس استانداردها انجام نشود، چند مشکل مهم را به همراه دارد که عبارتند از:

  • ایجاد بوی بد و زننده فاضلاب در محیط
  • ترکیدگی لوله ها و ایجاد نم و رطوبت روی دیوار و سقف و کف
  • گرفتگی لوله فاضلاب به طور مداوم و نیاز زیاد به خدمات لوله بازکنی
  • کاهش سرعت عبور آب در لوله های فاضلاب به دلیل رسوب گرفتن جداره لوله ها

به منظور جلوگیری از رخ دادن این موارد و کاهش آنها، لازم است اصول مهم در زمان تهیه نقشه، انتخاب جنس و نوع لوله ها و اتصال آنها و نصب در مسیرهای مورد نظر رعایت شوند.

اصول لوله کشی فاضلاب زیر سقفی و همکف

به منظور جلوگیری از چالش هایی که در طول متن به آنها اشاره شد، چند اصل زیر می تواند تا حد زیادی موثر باشند که عبارتند از:

1- شیب استاندارد لوله کشی فاضلاب

یکی از مهم ترین و اصلی ترین تکنیک ها، انتخاب می باشد. شیبی که برای هر یک از لوله های افقی و عمودی در نظر گرفته میشود، باید به گونه ای باشد که سرعت عبور پساب ها و فضولات بیش از اندازه زیاد یا کم نباشد. با زیاد در نظر گرفتن شیب لوله ها، آب و پساب ها با سرعت زیادی حرکت نموده و ذرات جامد معلق در آنها در جداره ها و کف لوله تجمع پیدا نموده و باعث انسداد خواهند شد.
توجه داشته باشید که شیب کم لوله کشی فاضلاب نیز باعث حرکت بسیار آهسته پساب ها خواهد شد. کم بودن سرعت حرکت پساب ها درون لوله های فاضلاب نیز می تواند در نهایت منجر به گرفتگی لوله ها شود. به همین دلیل بر اساس استانداردهای لوله کشی فاضلاب، این شیب باید حدود صفر تا 5 درصد در نظر گرفته شود. به طوریکه ارتفاع ابتدای لوله کمی بالاتر از نقطه انتهایی بوده و شرایط برای حرکت پساب ها فراهم می گردد.

2- انتخاب لوله فاضلاب با جنس مناسب

از دیگر اصول لوله کشی فاضلاب می توان به انتخاب لوله با جنس مناسب اشاره کرد. لوله های مورد استفاده برای فاضلاب دارای جنس های مختلفی از قبیل پولیکا، گالوانیزه می باشند. لوله های پولیکا ارزان قیمت بوده و از نظر کیفیت نیز تنوع زیادی در آنها وجود دارد. به همین دلیل بهتر است حتما به کیفیت آنها توجه شود و تا حد امکان لوله های پولیکا گرانول را به کار نبرید.

نوع دیگر لوله های مورد استفاده برای لوله کشی فاضلاب، گالوانیزه می باشد. این لوله ها که فلزی هستند، به دلیل استفاده از پوشش گالوانیزه در برابر زنگ زدگی مقاومت بالایی دارند. علاوه براین، استحکام بدنه آنها بسیار بالا بوده و به ندرت دچار ترکیدگی خواهند شد. التبه این لوله ها برای لوله کشی کف ساختمان مناسب نمی باشند.

یکی دیگر از انواع لوله های مورد استفاده برای فاضلاب، لوله های پوش فیت هستند. مهم ترین ویژگی این لوله ها صدای بسیار آهسته حرکت آب و فاضلاب در آنها می باشد. به همین دلیل بیشتر برای لوله کشی فاضلاب داخل ساختمان ها استفاده میشود.

3- لوله کشی فاضلاب بر اساس نقشه

به عنوان یکی از مهم ترین نکات و تکنیک های لوله کشی فاضلاب می توان به اهمیت دادن به نقشه اشاره کرد. قبل از انتخاب لوله ها و اتصالات آنها، لازم است بر اساس شرایط ساختمان نقشه ترسیم شود. ترسیم نقشه لوله کشی فاضلاب جزئیات بسیار زیادی داشته و یک کار تخصصی محسوب میشود. سپس تمام مراحل کار باید کاملا مطابق با نقشه انجام شود تا سردرگمی در حین کار ایجاد نگردد و استانداردها نیز رعایت شوند.

4- توجه به اتصالات لوله کشی فاضلاب

لوله های مورد استفاده برای فاضلاب از نظ نحوه اتصال به هم دارای تنوع بالایی هستند. به طوریکه برخی با چسب به هم متصل شده و برخی از مدل های فشاری هستند. در اصول و تکنیک های لوله کشی فاضلاب توجه ویژه ای به نوع اتصالات میشود و بر اساس شرایط محیط باید آنها را انتخاب کرد. به عنوان مثال، برای لوله کشی سرویس بهداشتی و حمام بیشتر از لوله هایی استفاده میشود که اتصالات فشاری دارند. نوع پوش فیت نیز اتصالات شبیه به سوکت دارند و در لوله کشی آشپزخانه و حمام و سرویس بهداشتی کاربرد دارند. همچنین لازم به ذکر است، اتصالات لوله کشی فاضلاب 45 درجه بوده و بر اساس شرایط محیط ممکن است از بتن و سیمان برای محکم شدن آنها استفاده شود. به عنوان مثال، در لوله کشی فاضلاب همکف حدود 15 سانتی متر روی لوله ها سیمان استفاده میشود تا کاملا ثابت و بدون تحرک شوند.

5- تست لوله کشی فاضلاب به روش استاندارد

پس از اتمام نصب لوله های فاضلاب و قبل از اینکه سینک روشویی و سایر تجهیزات بهداشتی نصب شوند، باید تست هایی انجام شود. برای بررسی استحکام لوله ها و رفع مشکلات موجود در نحوه اتصال آنها به هم، تست 15 دقیقه ای با فشار 6 متر آب باید انجام شود. پس از تست لازم است ابتدا مشکلات شناسایی و برطرف شود و تا عدم رفع تمام آنها نباید سینک و کاسه توالت و غیره نصب شوند.

6- تعبیه هواکش

توجه به هواکش از موارد و نکات و تکنیک های بسیار مهم در لوله کشی فاضلاب می باشد که عدم توجه به آن منجر به ایجاد بوی بد در ساختمان میشود. در تمام بخش هایی که از سیفون استفاده میشود، حتما باید هواکش نیز در نظر گرفته شود. لذا لوله کشی فاضلاب سرویس بهداشتی بدون تعبیه هواکش یکی از بزرگترین اشتباهات می باشد و باید به آن توجه ویژه شود.

7- انتخاب زمان مناسب برای لوله کشی

لوله های فاضلاب اغلب پلیمری می باشند و بر اساس نوسانات دما با انبساط و انقباض روبرو خواهند شد. به همین دلیل در روزهای سرد زمستان اگر این لوله ها در فضای باز قرار گیرند، خیلی زود دچار ترکیدگی شده و کیفیت خود را از دست می دهند. بر همین اساس می توان گفت، یکی از مهم ترین اصول لوله کشی فاضلاب، انتخاب زمان مناسب برای کار است. تا حد امکان لوله های فاضلاب نباید در معرض هوای سرد قرار گیرنند و به همین دلیل روزهای گرم را با انجام این کار باید انتخاب کنید.

8- توجه به عایق بندی لوله های فاضلاب

همان طور که اشاره شد، لوله های فاضلاب در برابر نوسانات دمایی مقاومت کمی داشته و انبساط و انقباض منجر به ترکیدگی آنها میشود. به همین دلیل باید تمام لوله های فاضلاب که روکار بوده و در فضای باز قرار دارند، بهتر است عایق بندی شوند. این مساله مخصوصا در زمستان اهمیت بیشتری پیدا نموده و از ترکیدگی آنها جلوگیری می کند.

9- نصب مخزن رسوب گیر در لوله کشی فاضلاب

یکی از چالش های بزرگ در لوله کشی ساختمان ها، ایجاد رسوب و گرفتگی آنها می باشد. به همین دلیل لازم است از مخزن رسوب گیر استاندارد استفاده شود تا ذرات جامد در آن قرار گیرند.

10- نصب دریچه بازدید

در نقاطی که لوله های عمودی به افقی متصل میشوند، نصب دریچه باید جدی گرفته شود. این دریچه ها باید به گونه ای نصب شوند که دسترسی به آنها آسان باشد.

11- مقاوم سازی لوله های فاضلاب

برای افزایش قدرت استحکام لوله های فاضلاب، بهتر است در فاصله خالی زیر لوله ها از مقوا استفاده شود. تکه های مقوا زیر لوله ها از لرزش و حتحرک آنها جلوگیری نموده و مانع از ترک خوردگی خواهد شد. علاوه براین، با ملات نیز روی لوله ها پوشانده میشود تا کاملا محکم شده و با ضربه برخورد نکنند.

12- نصب سیفون در لوله کشی فاضلاب

در لوله کشی فاضلاب باید از سیفون استفاده شود تا مانع از انتشار بوی بد در محیط گردد. لوله های فاضلاب اگر برای مدت طولانی خشک باشند، محیطی مناسب برای رشد حشرات و ایجاد بوی بد خواهند بود. به همین دلیل باید از سیفون در لوله کشی استفاده شود تا همیشه مقدار کمی آب درون لوله ها وجود داشته باشد.

13- اتصال صحیح لوله کشی به فاضلاب شهری

در اتصال لوله های فاضلاب به فاضلاب شهری قوانین متعددی وجود دارد که باید توسط لوله کش رعایت شود. به عنوان مثال، یکی از مهم ترین آنها، عدم اتصال لوله کفشور تراس و بالکن به فاضلاب شهری می باشد. در حالت کلی هیچ یک از لوله های آب باران، پارکینگ و حیاط و زیر زمین نبایه به فاضلاب شهری متصل شوند. این قبیل فاضلاب ها باید وارد چاه جذبی ساختمان شوند.

14- توجه به محل عبور لوله فاضلاب

بر اساس استانداردهای لوله کشی فاضلاب، هیچ یک از لوله های فاضلاب نباید از اتاق آسانسور، بالای تابلوی برق و همچنین کانال های هوا عبور کنند. این اصول در مرحله نقشه کشی باید رعایت شوند.

15- استانداردهای لوله کشی فاضلاب آپارتمان ها

برای لوله کشی آپارتمان ها با تعداد طبقات زیاد برخی استانداردها وجود دارد که باید رعایت شوند. از مهم ترین آنها می توان به استفاده از هواکش کمکی اشاره کرد. اگر تعداد طبقات آپارتمان بیش از 10 است، هواکش کمکی باید در مسیر نصب شود. علاوه براین، فاضلاب سرویس بهداشتی باید از فضاهای مسکونی طبقات پایین تر عبور کند.

نتیجه گیری

لوله کشی از مهم ترین اقدامات در ساختمان سازی می باشد و نیاز به تیم متخصص و حرفه ای دارد. اما اگر به هر دلیل لوله کشی به درستی انجام نشده و نیاز به خدمات لوله بازکنی و   و غیره دارید، کافیست با یکی از شعب لوله بازکنی ما تماس بگیرید. به صورت 24 ساعته و شبانه روزی سرویس کاران ما آماده ارائه خدمات می باشند.

یکی از سیستم های مکانیکی اجرا شده در واحدهای مسکونی و صنعتی برای خارج کردن فاضلاب از ساختمان به چاه یا فاضلاب شهری لوله کشی فاضلاب ساختمان است. در صورتی که لوله کشی فاضلاب به درستی انجام نشود، می تواند باعث زیان های غیر قابل جبرانی شده و آلودگی های محیطی بسیاری را به بار آورد. به دلیل اهمیت این موضوع ما تصمیم داریم تا در این مطلب صفر تا صد لوله کشی فاضلاب را برای شما توضیح دهیم. به این ترتیب که ابتدا اجزای شبکه فاضلاب را به شما معرفی می کنیم و بعد از آن به سراغ بررسی مقررات لوله کشی فاضلاب، ارتفاعات و فواصل استاندارد لوله ها و روش های مختلف اجرای لوله کشی فاضلاب می رویم.

منبع:

لوله بازکنی خانی