علمی و پزشکیکسب و کارهای برتر روز

اکسفولیشن و فواید آن برای صورت

اسکراب یا لایه برداری پوست از راهکارهای مناسب جهت مراقبت از پوست می باشد. با کسب اطلاع در مورد اسکراب و کاربردهای آن می توان به حفظ شادابی و لطافت پوست کمک نمود. از فواید اسکراب و کاربردهای آن جوانسازی پوست و رفع چین و چروک می باشد. با یا اسکراب پوست می توان ضمن رفع تیرگی پوست، رطوبت پوست را حفظ کرد. از دیگر مزایای اکسفولیشن پوست رفع جوش و آکنه، رفع چربی، لطافت پوست و … می باشد.

Exfoliation and its benefits for the face

اسکراب و کاربردهای آن

رسیدگی به پوست و مو از دغدغه های افراد به ویژه خانم ها به حساب می آید. در حال حاضر برای حفظ شادابی پوست به ویژه پوست صورت از انواع روش های استاندارد بهره گرفته می شود که از آن میان می توان به اسکراب پوست اشاره کرد. اسکراب یا لایه برداری پوست با حذف سلول های مرده پوست به شادابی پوست کمک می کند. در روش اسکراب لایه برداری پوست با کمک موادی صورت می گیرد که حالت گرانولی دارد. حالت گرانولی این مواد سبب ساییده شدن لایه رویی پوست می شود.

در ترکیب که به صورت ژل، کرم و صابون عرضه شده، ریز مواد مختلف متشکل از هسته زردآلو، پوست گردو، نمک دریایی و گرانول ها استفاده می شود. با توجه به فواید مختلف لایه برداری پوست با کمک اسکراب امروزه اقشار مختلف جامعه علاقمند استفاده از این روش برای محافظت از پوست خود هستند. با کسب اطلاع در مورد اسکراب و کاربردهای آن متناسب با فواید اسکراب می توان از این روش به بهترین نحو بهره برد.

جوانسازی با حذف سلول های مرده پوست

از تاثیرات گذشت زمان بر روی پوست ایجاد چین و چروک و به اصطلاح پیری پوست می باشد. در حال حاضر برای جوانسازی و بازسازی پوست از انواع دارو ها و روش ها بهره گرفته می شود که از آن جمله می توان به اسکراب پوست اشاره کرد. با بهره گیری از روش اسکراب سلول های مرده پوست به مرور از بین رفته و جای آن را سلول های پوستی تازه می گیرد. حذف سلول های مرده و ظاهر شدن سلول های جدید بر روی پوست سبب شادابی و جوانسازی پوست می شود.

رفع جوش و آکنه با اکسفولیشن

یکی از مشکلات پوستی به ویژه در سنین جوانی ایجاد جوش و آکنه در صورت می باشد که گاها با درد همراه هست. جوش های سر سیاه که به صورت مکرر در روی پوست ایجاد می شود را می توان به روش های مختلفی از بین برد. رفع جوش های سر سیاه در سریع ترین زمان ممکن از فواید اسکراب و کاربردهای آن به حساب می آید.

از طریق لایه برداری یا اسکراب پوست، به همراه پوست های مرده جوش های سر سیاه نیز از بین می رود. همچنین لایه برداری و اسکراب پوست باعث می شود جای آکنه و لک و جوش ها به شکل قابل توجهی کمرنگ گردد. بهترین لایه بردار جهت رفع جوش و آکنه اسکراب جوش شیرین می باشد.

رفع تیرگی پوست

از دیگر فواید اسکراب و کاربردهای آن می توان به رفع تیرگی پوست صورت و بدن اشاره کرد. برای مثال می توان برای رفع تیرگی اطراف و زیر چشم از مواد لایه بردار استفاده نمود. همچنین برای رفع تیرگی سایر مناطق بدن از قبیل تیرگی آرنج، زانو و قوزک پا نیز می شود از روش اسکراب بهره برد. جهت تاثیر گذاری بهتر لایه برداری با هدف روشن شدن پوست بهتر هست دو بار در هفته پوست با مواد مناسب اسکراب شود. برای رفع تیرگی پوست می توان از ترکیب ماست و گردوی له شده استفاده نمود.

کاربردهای اسکراب پوست

روشن و شفاف کردن پوست

از بین دیگر فایده های قابل توجه اسکراب و کاربردهای آن می توان به روشن و شفاف نمودن پوست صورت اشاره نمود. اسکراب مستمر پوست و لایه برداری پوست مرده در کنار رفع تیرگی های پوست و جای جوش باعث روشن و شفاف شدن پوست می شود. از نکاتی که هنگام اسکراب نمودن پوست جهت روشن شدن پوست باید در نظر گرفت توجه به نوع پوست از نظر چرب و خشک بودن می باشد. برای شفاف شدن پوست به ویژه پوست صورت می توان اسکراب برنج و شیر را تهیه نموده و پس از دو ساعت ماندن مخلوط را روی پوست قرار داده و ماساژ دهید.

کاهش چربی پوست

اسکراب و کاربردهای آن گستره ی وسیعی را شامل می شود که از آن جمله می توان به کاهش چربی پوست اشاره کرد. اسکراب و لایه برداری منظم و مرتب پوست سبب رفع چربی اضافی پوست شده و از ایجاد جوش های سر سیاه جلوگیری می کند. از این رو بهترین راهکار برای کاهش چربی پوست برای افرادی که دارای پوست چرب هستند لایه برداری پوست می باشد.

حفظ رطوبت و آبرسانی پوست

حفظ رطوبت پوست و از دیگر کارکرد های مهم اسکراب محسوب می شود. با لایه برداری مرتب پوست منافذ پوست باز شده و تنفس پوستی به حد نرمال می رسد. نتیجه باز شدن منافذ پوست آبرسانی بهتر پوست و در نتیجه حفظ می باشد.

فواید استفاده از اسکراب پوست

دیگر فواید اکسفولیشن و کاربردهای آن

برای داشتن پوستی صاف و یکدست می توان از اسکراب بادام زمینی، عسل و خامه استفاده نمود. از دیگر فواید اسکراب و کاربردهای آن بهبود بافت صورت و نرم و لطیف شدن پوست می باشد. از طرف دیگر استفاده از انواع اسکراب و لایه بردار پوست در کنار تمیزی و زیبایی پوست به تغذیه مناسب پوست کمک می کند.

از آنجا که در تهیه انواع اسکراب و لایه بردار پوست از مواد گیاهی باکیفیت بهره گرفته می شود تغذیه پوست به خوبی انجام شده و پوست جوانی و شادابی خود را باز می یابد. از دیگر خواص لایه برداری پوست می توان به رفع مشکل پوسته پوسته شدن پوست اشاره کرد که ناشی از تجمع سلول های مرده پوست می باشد. برای جلوگیری از رشد موی زیر پوستی می توان از اسکراب آبلیمو و شکر استفاده کرد.

پاکسازی پوست برداشتن سلول های مرده و نیز آلودگی هایی است که روی پوست تجمع پیدا کرده است.این کار می تواند سبب ایجاد شادابی و طراوت در پوست شود و به سلامت پوست کمک می کند.با این کار سلول های لایه های سطحی پوست و نیز چربی ها و ذراتی که بر اثر آلودگی های هوا روی پوست نشسته است، برداشته می شود.

بسیار شنیده یا به شما پیشنهاد می شود تا برای درمان جوش یا جای جوش های صورت و کاهش کک و مک و لک های بارداری صورت یا حتی کاهش چین و چروک از روش درمانی جدیدی به نام پاکسازی یا میکرو کردن صورت استفاده کنید.

روشی که امروزه بسیاری از مراکز آرایشی و درمانی از سالن های زیبایی و آرایشی تا مطب های عمومی و تخصصی مدعی انجام آن هستند.اگر چه به لحاظ علمی، تجربی و قانونی تنها یک مرکز تخصصی پوست با حضور متخصص پوست و دستگاه پیشرفته میکرو درم ابریشن مسوول و قادر به انجام این عمل زیبایی است، اما لازم است بدانیم چگونه و چه کسانی می توانند از این روش درمانی ـ زیبایی بهره مند شوند.

دلایل پاکسازی پوست

اکسفولیشن باعث زیبایی و شادابی پوست می شودآلودگی های سطحی، دانه های سرسیاه را از سطح پوست برداشته و باعث می شود تا مواد معدنی و اکسیژن دار به سطح درمیست پوست برسد (درمیست لایه ای درونی که زیر سطح پوست قرار دارد) در لایه درمیست کلاژن وجود دارد و پاکسازی پوست باعث جوانسازی می شود.

غدد چربی موجود در پوست مسئول ترشح چربی هستند.

خروج این ترشحات از طریق مجاری که به سطح پوست باز می شوند صورت می گیرد.و منجر به مرطوب شدن سطح پوست شده . و سلول های مرده، ذرات غبار و آلودگی های موجود در سطح پوست را حل می کنند.گرد و غبار و آلودگی موجود در هوا با چربی روی پوست ترکیب شده و منجر به مسدود شدن مجرای خروجی سبوم یا چربی می شود و در نتیجه پوست کدر شده و شفافیت و شادابی خود را از دست می دهد.برای اصلاح این مشکل پاک کردن منظم پوست با آب و پاک کننده های مناسب بسیار مفید است.

همچنین باید از مصرف بیش از حد ترکیبات دارای چربی بالا و کرم پودر ها و مواد آرایشی روی پوست پرهیز کرد.استفاده از پاکسازی پوست و لایه برداری مؤثر است. همچنین با استفاده از اسکراب های مناسب با نوع پوست سطح پوست کمی ماساژ داده خواهد شد.بعد از آن پوست کمی بخور داده شده و جوش های سرسیاه آن تخلیه می شود. در نهایت از یک ماسک مناسب با نوع پوست استفاده شده و کرم نهایی روی پوست قرار داده خواهد شد.

فواید پاکسازی پوست چیست؟

آبرسانی پوست باعث افزایش رطوبت پوست می شود که برای رطوبت رساندن به لایه بیرونی بسیار مفید است.آبرسانی برای پوست های خشک نیز بسیار مفید است و مانع از چروک زودرس می شود.ماساژ صورت باعث می شود تا خون زیر پوست شما به حرکت درآید.باعث ریلکسی و آرامش شما شده و به جذب مواد اکسیژن رسان کمک می کند و بخاطر تحریک پوست باعث دفع مواد زائد می شود.پاکسازی باعث زیبایی و شادابی پوست می شود.آلودگی های سطحی، دانه های سرسیاه را از سطح پوست برمیدارد.باعث می شود تا مواد معدنی و اکسیژن دار به سطح درمیست پوست برسد .( لایه ای درونی که زیر سطح پوست قرار دارد)در لایه درمیست کلاژن وجود دارد و پاکسازی پوست باعث جوان سازی می شود.

مراحل پاکسازی پوست صورت

  • شستن و پاک کردن صورت
  • تمیز کردن صورت با لوسیون
  • ماساژ صورت
  • بخور دادن صورت
  • از بین بردن جوشهای سر سیاه و سفید
  • استفاده از ماسک صورت
  • استفاده از مرطوب کننده