عمومیکسب و کارهای برتر روز

بهترین پذیرایی برای مراسم ختم

همانطور که می دانید زمانی که فردی می میرد و به رحمت خدا می رود، برای آن فرد مراسم ختم و یا مراسم ترحیم می گیرند. برگزاری مناسب مراسم ختم بسیار مهم تر از هر چیزی می باشد. ما در اینجا قصد داریم شما را با ایده های جذاب برای پذیرایی مراسم ختم آشنا کنیم.

برگزاری مراسم ختم یکی از آداب و رسوم هایی است که در همه ی فرهنگ ها وجود دارد و همه می خواهند که پذیرایی مراسم ختم آن ها به بهترین شکل ممکن انجام شود. اما خوب است بدانید که پذیرایی مراسم ختم نیز آئین خودش را دارد و  باید با توجه به آن پذیرایی را انجام داد.

اما به طور کلی پایه و اساس برگزاری مراسم ختم در همه ی کشور ها تقریبا یکسان می باشد و فقط نحوه ی برگزاری آن در هر فرهنگی با توجه به آن فرهنگ متفاوت می باشد.

همانطور که می دانید در کشور ما نیز برگزاری مراسم ختم و پذیرایی آن از زمان گذشته تا به امروز وجود داشته است و امروزه به شکل جدیدتری آن را انجام می دهند. به دلیل اهمیت داشتن مراسم ترحیم ما قصد داریم در ادامه ی این مطلب شما را با نکاتی که در این مراسم ها باید به آن ها توجه کنید و آن ها را رعایت کنید آشنا کنیم.

در زمان های گذشته در کشور ما مراسم ترحیم از زمان به خاک سپردن متوفی آغاز می شد و تا حدود یک سال آن خانواده عزادار بودند و در طی این یک سال برای آن مرحوم خیرات نیز می کردند . مثلا در زمان قدیم در کشور ما رسم بوده است که به مدت هفت روز در خانه ی کسی که داغ دیده است، نباید هیچ پخت و پزی صورت می گرفت. اما امروزه تقریبا این رسم ها کمرنگ تر شده است.

پذیرایی مراسم ترحیم بیشتر در مساجد برگزار می شد و از مهمانان با حلوا، خرما و میوه پذیرایی می کردند.

چند ایده برای پذیرایی مراسم ختم عبارتند از:

1-استفاده از خدمه یکی از ایده هایی است که  در مراسم های عزا وجود دارد. در بسیاری از مراسم های عزا این کار شایع می باشد و خیلی از خانواده هایی که عزادار هستند، به  دلیل اینکه حال خوبی ندارند و می خواهند که مراسمشان به بهترین شکل ممکن پیش برود، این کار را انجام می دهند. اما گرفتن خدمه هزینه دارد و برخی از افراد که نمی توانند هزینه کنند، این کار را انجام نمی دهند.

2-حلوا و خرما :

همانطور که می دانید حلوا و خرما از مهم ترین چیزهایی هستند که در مراسم های عزا از آن ها بسیار استفاده می شود. حلوای زعفرانی، حلوای دو رنگ  و حلوای خوراکی از حلواهایی هستند که در پذیرایی مراسم ختم نیز از آن ها استفاده می کنند.

پخش کردن خرما و تزئین آن با نارگیل و گردو نیز از دیگر ایده های پذیرایی مراسم ترحیم می باشد. خرما خاصیت آرام بخش دارد و می تواند صاحبان عزا را کمی آرام کند.

3-پک پذیرایی ترحیم:

خوب است بدانید که خرید زحمت شما را در مراسم های عزا کم می کند و دیگر نیاز نیست که شما میوه ها و شیرینی ها را جداگانه سلفون بکشید و به مهمانان بدهید. داخل این پک ها، میوه ها کاملا بهداشتی بسته بندی شده اند. به دلیل شیوع ویروس کرونا یک پد الکلی بهداشتی نیز داخل آن پک قرار دارد. در این پک پذیرایی همچنین نام عزیز از دست رفته و پیام خیر مقدم بر روی پک نوشته شده است. بسته بندی و چیدمان این پک ها، بسیار زیبا و اصولی انجام شده است.

به دلیل شیوع ویروس کرونا امروزه بیشتر خانواده های داغدار برای برگزاری مراسم خود، از پک های پذیرایی استفاده می کنند. زیرا علاوه بر بهداشتی بودن آنها، خانواده داغدار را به زحمت نمی اندازند. پک های مختلفی در بازار و سایت های مختلف وجود دارد که شما می توانید برای مراسم خود آن ها را خریداری کنید اما یکی از پک های بهداشتی و پر طرفدار در بین مردم می باشد که کیفیت بالایی دارد و شما می توانید با خیال راحت این پک را تهیه کنید و در مراسم خود جهت خیرات به مهمانان بدهید.

استفاده از پک سبزینه در مراسم عزاداری به با شکوه انجام شدن مراسم نیز کمک زیادی می کند. جهت خرید پک ترحیم با ما تماس بگیرید

نحوه صحیح پذیرایی در مراسم ترحیم در ایام کرونا

برای اینکه یک پذیرایی مناسب و بهداشتی داشته باشید، می‌توانید بعد از تحویل پک‌های پذیرایی، آنها را در پایان مراسم به مهمانان خود تقدیم کنید. پیشنهاد می‌کنیم بسته های آماده را در نزدیکی درب خروجی و روی یک میز قرار دهید.

سپس در هنگام خروج مهمانان، ضمن تشکر از حضور آنها، پک پذیرایی را با ادب و احترام به آنها تقدیم کنید. در اینجا بهتر است یکی از نزدیکان درجه یک مرحوم بایستد و از حضور افراد صمیمانه قدردانی کند.

سبزینه پک چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

. جهت سلامت مهمانان، تمامی میوه ها داخل سلفون بسته بندی می شوند و پد الکلی بصورت رایگان داخل تمام بسته ها قرار می‌گیرد.

. امکان بازگشت پک های اضافه در صورت اضافه آمدن پکها و عدم حضور مهمانان، بعد از مراسم با ۸۰ درصد قیمت (این خدمت فعلا فقط در نمایندگی مشهد ارائه می‌شود)

چاپ رایگان خیر مقدم با نام عزیز از دست رفته روی پک ها

 با مشاوره تلفنی بصورت تخصصی متناسب با زمان پذیرایی، نوع و تعداد مهمانان، بهترین تشریفات پک به شما پیشنهاد می‌شود.

4-اطلاع رسانی درست و به موقع مهمانان:

زمانی که مراسم خاکسپاری به پایان می رسدف صاحبان عزا باید مسجدی را برای مراسم ختم انتخاب کنند و اطلاع رسانی دقیق انجام بگیرد و به مهمانان گفته شود.

خوب است بدانید که انتخاب کردن مسجد در این مراسم ها دارای اهمیت زیادی می باشد و شما برای انتخاب کردن مسجد باید همه امکانات آن نظیر صندلی و پله ها را نیز در نظر بگیرید.

5-تدارک برای غذا:

اگر خانواده داغدار بخواهند بعد از تمام شدن عزاداری به مهمانان خود غذا بدهند باید سعی کنند سالنی را انتخاب کنند که به مسجد نزدیک باشد و برای مهمانان زحمت و دردسر درست نکنند. همچنین باید برای مراسم خود ظروف یکبار مصرف و دستمال و… را تهیه کنند.

6-استفاده از میوه برای پذیرایی مراسم ختم:

علاوه بر حلوا و خرما در مراسم های عزا از میوه هم استفاده می شود. سیب های زرد و قرمز و پرتقال و همچنین سیب و موز از اصلی ترین میوه هایی هستند که در مراسم های عزا از آن ها استفاده می کنند و به مهمانان جهت خیرات پخش می کنند.

7-استفاده از شیرینی:

برخی از شیرینی ها مانند میکادو، مخصوص مراسم های عزاداری می باشند و شما برای خیرات باید این شیرینی ها را از قنادی تهیه کنید.

8-انتخاب مداح:

هماهنگی با مداح نیز از مهم ترین کارهایی است که خانواده داغدار باید به آن بپردازند زیرا حضور مداح در مراسم های عزاداری الزامی می باشد.

پایان رپرتاژ آگهی