اقتصادی

تهدید استان‌های آرژانتین برای قطع عرضه نفت در دعوا با رئیس جمهور

استان‌های اصلی تولیدکننده نفت آرژانتین تهدید کرده‌اند به دلیل کاهش بودجه به دستور خاویر میلی، عرضه به مناطق دیگر این کشور را قطع خواهند کرد.

به گزارش دوران خبر، ایگناسیو تورس، فرماندار استان چوبوت روز شنبه به شبکه تلویزیونی C۵N گفت: اگر آنها بار دیگر به استان‌ها، احترام نگذارند و پای خود را از پشت ما برندارند، روز چهارشنبه یک قطره نفت هم عرضه نخواهد شد.

تورس و همتایانش از پنج استان دیگر پاتاگونیا، روز جمعه اعلام کردند اگر وزارت اقتصاد، منابع مالی خود را به چوبوت تحویل ندهد، چوبوت نفت و گاز خود را تحویل نخواهد داد.

مقامات استانی از اصرار رئیس جمهور آرژانتین برای عدم پرداخت ماهانه ۱۳.۵ میلیارد پزو (۱۵.۳ میلیون دلار) درآمدهای مالیاتی فدرال به چوبوت، به خشم آمده اند.

لوئیس کاپوتو، وزیر اقتصاد آرژانتین در شبکه اجتماعی ایکس، استدلال کرد این کاهش برای جمع آوری بدهی پرداخت نشده از چوبوت به دولت فدرال ضروری است و ۱۰ استان دیگر هم بدهکار هستند.

میلی در پیامی در شبکه اجتماعی، رهبران جنوبی را به عنوان فاسدان مالی، تقبیح کرد.

اما آرتمیو لوپز، تحلیلگر و نظرسنجی کننده برجسته، در این باره اظهار کرد: ممکن است میلی، دچار اشتباه محاسباتی شده باشد. این یک درگیری بی‌سابقه به‌دلیل گستردگی آن است. یک شورش در استان‌ها و ارزیابی اشتباه میلی در مورد سطح درگیری که دولت مرکزی می‌تواند با بازیگران مختلف سیاسی وارد شود، وجود دارد.

لوپز گفت: برای رئیس جمهور، مبارزه با یک کنگره شدیدا منفور یک مسئله است. اما در رویارویی با استانداران اینطور نیست. اکثر آنها درصد بیشتری از آرا را در مقایسه با او در انتخابات گذشته، به دست آوردند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، آرژانتین سی و نهمین صادرکننده بزرگ نفت خام و بیستمین صادرکننده بزرگ گاز در جهان است. واردات سوخت های پالایش شده به مصرف داخلی می رسد.

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تحصیلات بالا هستم. به شما تحلیل‌هایی را ارائه می‌دهم که با استفاده از زبانی ساده و قابل فهم، به شما کمک کند تا اطلاعات اقتصادی را بهتر درک کنید و در تصمیمات خود بهتر عمل کنید.