سه روش برای جوشکاری پلی اتیلن و نکات مهم آن

جوشکار لوله‌های پلی اتیلن مسئولیت ساخت، نگهداری، تعمیر و حذف لوله‌ها را در خطوط لوله‌ کشی برعهده دارد. پس باید بر تکنیک‌های اتصال لوله‌ها و عوامل موثر بر کیفیت اتصال مسلط باشد و از ابزار مناسب این کار استفاده کند. پلی‌ اتیلن (PE) یکی از مهم‌ترین پلی‌مرهای ترموپلاستیک‌ بوده و جوشکاری آن با رعایت چند نکته، آسان است.

برای خرید دستگاه جوش اینتیمکس به وبسایت جعبه ابزار مراجعه کنید 

مهم‌ترین نکته‌ در جوشکاری این پلی‌مر استفاده از مدل جوشکاری کم به زیاد است؛ یعنی باید میله یا لوله پلی‌ اتیلن با چگالی کم (LDPE) را به پلی‌ اتیلن با چگالی بالا (HDPE) متصل کنید. مدل جوشکاری لوله پلی اتیلن زیاد به کم برای این پلی‌مر امکان‌پذیر نیست؛ چراکه با افزایش چگالی، شکستن مولکول‌های پلی مر در حین جوشکاری سخت‌تر بوده و اگر مولکول‌ها با یک سرعت شکسته نشوند، نهایتا خوب به هم متصل نمی‌شوند. برای جوشکاری لوله‌های پلی ‌اتیلن باید اصول و تکنیک‌های خاصی رعایت شود. در این مقاله از مجله رونیکس، جوشکاری پلی اتیلن با 4 نکته اصولی را بررسی می‌کنیم.

جهت خرید و آگاهی از آخرین قیمت های ابزار آلات صنعتی و ساختمانی می توانید بدون واسطه با وارد کننده این محصولات با شماره تماس 02166975233 در ارتباط باشید.

آماده‌سازی سطح لوله‌ها، قدم اول در جوشکاری لوله پلی اتیلن

 قبل از شروع جوشکاری پلی اتیلن درست مانند جوشکاری تمام مواد، سطح لوله‌ها باید آماده شود. باید آن‌ها را تمیز و خشک کرده و از هرگونه ذرات و آلاینده‌ها پاک کنید تا نهایتا جوش مستحکم و مقاومی ایجاد شود.

 برای آماده‌سازی سطح لوله می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

  • پاکسازی مکانیکی: می‌توانید از غلتک برای صاف و یک‌دست‌کردن سطح لوله و حذف کامل لایه اکسید از سطوح جوشکاری استفاده کنید.
  • شستشو با مواد شیمیایی مناسب: از شوینده‌های مخصوص لوله پلی اتیلن استفاده کنید. شوینده‌های صنعتی برای این کار مناسب نیستند و موجب ایجاد پوشش فیلمی روی لوله‌ها می‌شوند.

قدم دوم جوشکاری پلی اتیلن؛ استفاده از تجهیزات و ابزارهای مناسب

دستگاه جوش لوله سبز گوشه زن رونیکس RH-4403

در آموزش جوش پلی اتیلن، انتخاب تجهیزات و ابزارهای مناسب بسیار مهم است. دستگاه‌ها و لوازم جوشکاری باکیفیت و استاندارد، بر کیفیت و استحکام جوش ایجادشده تاثیر می‌گذارد. برای جوشکاری پلی اتیلن می‌توانید از سه نوع دستگاه جوش بات فیوژن (جوش لب به لب)، دستگاه جوش الکتروفیوژن و دستگاه جوش اکسترودر برای ترمیم اتصالات پلی اتیلن استفاده کنید. انتخاب نوع دستگاه به کاربرد خط لوله، الزامات، اتصالات و شرایط پروژه بستگی دارد.

انتخاب مناسب‌ترین نوع الکترود جوشکاری پلی اتیلن نیز برای بهبود عملکرد و کیفیت جوشکاری اهمیت دارد. سیم جوش یا الکترود جوش پلی اتیلن در مدل‌های شاخه‌ای و مفتولی در بازار ابزار موجود است؛ مانند فیلر عمل کرده و سوراخ‌های موجود در سطح جوش یا سایر قسمت‌های لوله را پر می‌کند.

قدم سوم؛ انتخاب دما و فشار متناسب با روش جوشکاری لوله پلی اتیلن

دستگاه جوش لوله سبز RH-4401 رونیکس

از هر روشی که برای جوشکاری لوله های پلی اتیلن استفاده کنید، باید دما، فشار و الزامات استفاده از دستگاه رعایت شود تا کیفیت جوش حاصل رضایت‌بخش باشد. برای انتخاب دما و فشار مناسب جوشکاری پلی اتیلن، لازم است دستورالعمل‌ها و دفترچه راهنمای را با دقت مطالعه کرده و از دستورالعمل‌های کارخانه تولیدکننده پیروی کنید.همچنین به نقل از سایت :

جوشکاری پلی اتیلن و بازرسی لوله کشی پلی اتیلن

اجرای جوشکاری پلی اتیلن یکی از خدمات بزرگ کارخانه تولید دستگاه های جوش پلی اتیلن روتنگران پارسه میباشد. ما در زمینه اجرای جوش لوله پلی اتیلن بهترین و مجهزترین اکیپ های تخصصی و آموزش دیده با بهترین دستگاه های جوشکاری را برای اجرای پروژه های لوله گزاری و جوش پلی اتیلن شما در سراسر ایران و حتی خارج از ایران را فراهم کرده ایم برای اطلاع از قیمت جوشکاری پلی اتیلن با ما در تماس باشید.

جوشکاری لوله پلی اتیلن : لوله HDPE یا هایدینسیتی، این لوله ها از نوع خطی بوده و دارای درجه کریستالی و دانسیته بالا هستند. لوله LDPE یا لودنسیتی دارای دانسیته پایین و در برابر هر گونه تنش ، سرما و گرما مقاوم میباشندلوله های پلی اتیلن به دو روش به یکدیگر متصل می شوند.”

قدم آخر؛ کنترل کیفیت و آزمون‌ها

پس از اینکه جوشکاری پلی اتیلن به پایان رسید، برای اطمینان از کیفیت جوشکاری لوله پلی‌اتیلن، باید از آزمون‌های کنترل کیفیت مناسب استفاده کنید.

 

جوشکاری پلی اتیلن را با ابزارهای حرفه‌ای تجربه کنید!

در این مقاله از مجله رونیکس، آموزش جوش پلی اتیلن با 4 نکته اصولی را به شما توضیح دادیم. استفاده از ابزار حرفه‌ای برای این کار می‌تواند بر کیفیت اتصال و جوش حاصله تاثیر بالایی دارد. رونیکس انواع اتو لوله‌کشی را با تنوع و کیفیت بالا تولید می‌کند تا پاسخگوی نیازهای شما باشد. در هر صورت، برای انجام جوشکاری لوله پلی‌اتیلن بهتر است دستورالعمل‌ها و راهنمای مربوطه را با دقت مطالعه کرده و در صورت لزوم با کارشناسان متخصص مشورت کنید.

سوالات متداول

لوله‌های پلی اتیلن چه کاربردی دارند؟
از لوله‌های پلی اتیلن در صنعت نفت، گاز، پتروشیمی و کشاورزی استفاده می‌شود.

برای انتخاب دستگاه جوش پلی اتیلن چه فاکتورهای مهم هستند؟
فشار کاری لوله و سایز لوله مورد استفاده در پروژه باید مشخص شود و با توجه به این موارد، دستگاه جوش انتخاب شود.

الکتروفیوژن چیست؟
الکتروفیوژن یک روش اتصال پلی اتیلن با دانسیته متوسط و بالا و سایر لوله های پلاستیکی با استفاده از اتصالات ویژه است.

ویدیو برسی دستگاه جوش در youtube