اقتصادیعمومیکسب و کارهای برتر روز

عکس رستم قاسمی در مالزی

پس از انتشار عکسخانواده رستم قاسمی

خرید ساعت بن 10 چهار کاره بزرگ سخنگو: رستم قاسمی ازدواج فامیلی داشته و سال‌ها پیش با یکی از اقوام دورش ازدواج کرده است. پدر زنش از روحانیون شهرری است. ثمره این ازدواج 4 فرزند دو دختر و دو پسر است که دخترش فاطمه قاسمی در انتخابات شورای شهر ثبت نام کرد. همسر رستم قاسمی در سال 86 پس از 5 سال بیماری سخت دار فانی را وداع گفت. رستم قاسمی اقداماتی داشته که نشان دهد به همسر مرحومش وفادار است مانند خرداد امسال که نوشت: « ‌ایام سالگرد وفات همسرم که می‌رسد، خاطرات مجاهدت‌ها و همراهی‌هایش در زمان دفاع‌مقدس دوباره برایم زنده می‌شود که چطور صبورانه برای فرزندانمان هم پدر بود و هم مادر پانزده سال گذشت؛ اما هنوز من مانده‌ام و یتیمیِ فرزندانی که جان و جهانشان مادر بود و هست. شادی روحش به فاتحه‌ای مهمانش کنید.»

از وزیر نفت رئیسی تا ترور

لباس بن تن: حواشی منتشره درباره رستم قاسمی منحصر به خانواده او نیست. به عنوان نمونه در روز سوم بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در مجلس (1 شهریور 1400) نوبت به رستم قاسمی رسید، در سخنرانی خود اشتباها سمت خود را به جای وزارت راه و شهرسازی، وزارت نفت گفت. او در سخنرانی‌اش اظهار داشت: 10 دستور را نوشته‌ام که در اولین روز از حضورم در وزارت نفت آن‌ها را در دستور کار قرار می‌دهم.» این اشتباه لفظی که موجب خنده حضار و تذکر به او شد، به وزیر نفت بودن رستم قاسمی در دولت احمدی‌نژاد برمی‌گردد.

15 خرداد 1401 رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در پاسخ یک مخاطب درباره سمت او طی توییتی نوشت: «‌در واقع من نوکر شما مردم عزیز هستم.»فروردین 1400 هم خبری مبنی بر ترور ناموفق رستم قاسمی (به عنوان معاون اقتصادی نیروی قدس سپاه) در لبنان توسط موساد منتشر شد. گفته می‌شود طرح ترور او با همکاری سازمان اطلاعات ترکیه لو رفته است. علت ترور او را نیز نقش اقتصادی ایشان در دور زدن تحریم‌ها بیان کرده‌اند.

تحریم پسر رستم قاسمی

قیمت لباس دختر کفشدوزکی برای ۱۲ سال: اردیبهشت 98 وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد 16 شرکت، 10 شخص و 11 نفتکش را به فهرست تحریم‌ها علیه ایران اضافه کرده است. رستم قاسمی در این لیست جزو تحریم شده‌ها قرار گرفته است. در این بیانیه آمده است: رستم قاسمی برای اداره شبکه خود متکی به مقامات و همکاران مورد اعتماد خود از جمله پسرش مرتضی قاسمی است. مرتضی قاسمی به نهایی کردن قراردادهای نفتی این شبکه کمک کرده است.

وعدههایی طلایی اما غیرعملی

12 اسفند 1400 رستم قاسمی گفت: هم اکنون بیش از 800 هزار واحد از نهضت ملی مسکن در کشور در حال ساخت است و تا پایان سال این تعداد به یک میلیون واحد می‌رسد. ساخت یک میلیون مسکن در سال واکنش‌های زیادی داشت. محمد مهاجری فعال سیاسی اصولگرا نوشت: «برادر عزیز! یک کلمه راست و حسینی به مردم بگویید وعده احداث یک میلیون خانه امکانش از اول هم وجود نداشت.»

 دردسرهای آقای مشاور برای رستم

یکی از موضوعات که در دولت سیزدهم نام او را بر سر زبان‌ها انداخت به بازداشت مشاورش مربوط بود. اما طی چند بیماری رستم قاسمی و دستگیری مشاور عالی وزیر راه از دیگر حواشی اهالی پاستور بود. هرچند اعلام شد که وزیر زیر تیغ جراحی رفته است؛ اما یک نماینده مجلس فاش کرد که موضوع کمردرد رستم قاسمی از همان روزی اتفاق افتاد که بازداشت قاسم مکارم صورت گرفت. اردشیر مطهری نماینده گرمسار در توئیتی فاش کرده بود که موضوع کمر درد رستم قاسمی از همان روزی اتفاق افتاد که بازداشت قاسم مکارم صورت گرفت او نوشته بود: «شنیدید میگن مشاور عالی و بازرس ویژه رستم قاسمی بازداشت شد؟! ماموران وزارت اطلاعات، قاسم مکارم شیرازی را دقیقا سر قراری که برای دریافت رشوه به صورت یورو ترتیب داده بود، دستگیر کرده‌اند. از آن روز هم رستم قاسمی کمردرد گرفته، بستری شده.» اردشیر مطهری مدعی می‌شود که در این پرونده نام‌های دیگر، از جمله فرزند او نیز مطرح هستند. قاسم مکارم همان مشاور عالی وزیر راه بود که بنا به روایت‌ها از سوی وزارت اطلاعات در زمان دریافت رشوه یورویی بازداشت شد. رستم قاسمی اما بعد از چند روز سکوت در واکنشی گرچه بازداشت را تأیید کرد اما گفت از علت بازداشت مشاورش بی‌اطلاع است.

‌های رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی با همسرش در مالزی، بدون پوشش مورد تایید جمهوری اسلامی، روزنامه فرهیختگان خواستار برکناری او به دلیل عدم اجرای وعده‌هایش شد و یک نماینده مجلس نیز از ابراهیم رئیسی خواست هر چه زودتر وضعیت بیماری او را بررسی و اظهار نظر کند.

روزنامه فرهیختگان در یادداشتی خواستار اصلاحات در دولت و برکناری تعدادی از وزیران شد و گفت: «استیضاح یا اصلاح‌ عملکرد وزیر راه‌ و شهرسازی روزنه امیدی برای مردم خواهد بود.»

این روزنامه در گزارش خود به اجرا نشدن وعده دولت ابراهیم رئیسی و رستم قاسمی برای ساخت یک میلیون خانه در سال اول دولت اشاره کرد.

اقبال شاکری، نماینده تهران در مجلس نیز خواستار این شد که وضعیت جسمی رستم قاسمی برای ادامه وزارت از سوی ابراهیم رئیسی و معاون اول او بررسی شود.

او گفت: «بهتر است آقای رئیسی و آقای مخبر هرچه زودتر در این زمینه گفت‌وگو کنند و تصمیم بگیرند؛ حال هر تصمیمی که بگیرند. شاید تصمیم این باشد که نه چیزی نیست و کارها دارد خوب پیش می‌رود اما یک تصمیمی بگیرند و اعلام کنند.»

پیش از این گزارش‌هایی درباره ابتلای رستم قاسمی به سرطان و درمان او منتشر شده بود.

شاکری همچنین گفت سوال‌های متعددی درباره عملکرد وزیر راه و شهرسازی از سوی نمایندگان ثبت شده است و روند سوال‌ها در حال افزایش است.

در روزهای اخیر تصویری از وزیر راه وشهرسازی در کنار زنی بدون پوشش مورد تایید جمهوری اسلامی در مالزی منتشر شد و علی جعفری، رئیس دفتر رستم قاسمی اصالت این عکس‌ها را تایید کرد. او گفت که این عکس‌ها مربوط به زن رستم قاسمی بوده است.

انتشار این تصاویر بازتاب گسترده‌ای در فضای عمومی داشت و برخی، پوشش این زن را با پوشش مهسا امینی در زمان بازداشت مقایسه کردند.

علی کریمی، ستاره سابق فوتبال ایران هم با انتشار این تصاویر در یک استوری اینستاگرامی نوشت: «سرباز، برای امثال اینها هموطن را نزن، نکش.»

بعد از انتشار این عکس اما قاسمی روز سه‌شنبه در نشست رئیسی با نخست‌وزیر ارمنستان حضور یافت و روزنامه همشهری نوشت که این حضور «برای منتقدان وزیر پیام متفاوتی خواهد داشت».

در شهریور ماه نیز بازداشت محمدقاسم مکارم شیرازی، ‌ بازرس ویژه وزارت‌ راه و شهرسازی و مشاور عالی رستم قاسمی به اتهام دریافت رشوه خبرساز شد.

اردشیر مطهری، ‌نماینده گرمسار و آرادان در مجلس گفت ماموران وزارت اطلاعات قاسم مکارم شیرازی را دقیقا سر قراری که برای دریافت رشوه به صورت یورو ترتیب داده بود، دستگیر کردند.

او همچنین با انتقاد از سکوت قاسمی درباره بازداشت مشاورش در توییتی نوشت: «رستم قاسمی از زمان بازداشت مشاور و بازرس ویژه‌اش، به جای این‌که پاسخگوی ابهامات باشد، روی تخت افتاده است.»

پس از بازداشت مشاور عالی وزیر راه و شهرسازی ایران، ‌خبرهایی درباره نسبت فامیلی او با ناصر مکارم شیرازی، مرجع تقلید شیعه ساکن قم مطرح شد.

پس از آن، دفتر مکارم شیرازی روز یک‌شنبه ۱۳ شهریور با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد شخص نام‌برده از فرزندان یا نوادگان مکارم شیرازی نیست بلکه «از منسوبین برادر» اوست