بین المللکسب و کارهای برتر روز

مراحل ترخیص کالا از گمرک بندر انزلی [گام به گام]

اهمیت ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا از بندر انزلی مهم ترین فرآیند در زمینه واردات کالا به شمار آمده و همچنین این فرآیند بسته به قوانین و مقررات کشورها قوانین و سلسله مراتب گوناگونی را شامل می شود. در خصوص انجام این فرآیند مهم همواره لازم است که با مراحل ترخیص کالا از گمرک آشنا باشید و قوانین و مقررات آن را به خوبی بشناسید، چرا که در صورت بروز هرگونه بی دقتی و عدم شناخت کافی از مراحل انجام ترخیص کالا از گمرک، ترخیص کالای شما قاچاق شمرده شده و در نتیجه خسارت های مالی و اعتباری زیادی را برای شما به وجود می آورد.

شناخت تمام قوانین و مقررات جا به جایی کالاهای وارداتی و یا به عبارتی آشنایی با چگونگی انجام مراحل ترخیص کالا از گمرک می تواند برای هر تاجر و بازرگانی امری مهم و پرفایده باشد؛ اما با توجه به مشغله های کاری افراد بهتر آن است که برای انجام تمامی مراحل ترخیص کالا از گمرک این کار را به شرکت های فعال در این زمینه بسپارید و همواره برای انجام کارهای مربوط به ترخیص کالای تجارت خود از چنین شرکت هایی راهنمایی بگیرید و از تجربیات آن ها در این زمینه بهره مند شوید.

در واقع شرکت هایی که در زمینه ترخیص کالا از گمرک فعالیت دارند، علاوه بر آنکه با تمام قوانین و مراحل انجام این کار آشنا هستند، بارها و بارها این کار را در مرزهای مختلف و در خصوص جا به جایی انواع مختلف کالاها انجام داده اند و در نتیجه تجربه کافی در این زمینه را دارند؛ بنابراین با سپردن فرآیند ترخیص کالاهای تجارت خود به این شرکت ها نه تنها در وقت خود صرفه جویی می کنید بلکه از پرداخت هزینه های سنگین و بیهوده نیز جلوگیری به عمل می آورید.

بازرگانی اورانوس از جمله شرکت های فعال در این زمینه می باشد که شما می توانید از مشاورین و متخصصین این شرکت در زمینه ی چگونگی انجام مراحل ترخیص کالا مشورت گرفته و به کمک گروه با تجربه  و کاربلد این شرکت به انواع فعالیت های تجاری در حوزه بین الملل بپردازید. اداره گمرک بندر انزلی به خاطر قرار گرفتن در منطقه آزاد بندر ازلی شرایط و مراحل خاصی دارد. گمرک انزلی به خاطر موقعیت استراتژیک خود در منطقه و حجم بالای ترانزیتی که دارد، توانسته از میان تمامی بنادر کشور از جمله بندر امام خمینی و بندر شهید رجایی جزء ده بندر اصلی باشد.

همچنین برای تجار و واردکنندگان ایرانی که کالای اروپایی را وارد کشور کنند، تسهیلاتی در نظر گرفته و آن‌ها را معاف از پرداخت مالیات و دارای معافیت گمرکی برای بیست سال متوالی کرده است. همچنین یکی از مزایای استفاده از این منطقه و ترخیص از گمرک بندر انزلی نزدیکی و داشتن مرز دریایی با کشورهای روسیه، آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان است و همین امر باعث شده تا واردات دریایی و صادرات کالا از رونق خوبی برخوردار باشد. پس برای آنکه با قوانین و مراحل ترخیص کالا از گمرک آشنا شوید و مسیر حمل بار در گمرکات و بنادر دریای خزر را بشناسید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

مراحل ترخیص کالا از گمرک بندر انزلی

همانطور که می‌دانید ترخیص کالا بخشی از فرایند صادرات و واردات به شمار می‌آید و پس از آن که بار تجاری به کشور مقصد می‌رسد و حمل و نقل بین المللی انجام می‌شود، وقت اظهار کردن کالا در گمرک است. در بحث ترخیص کالا از گمرک بندر انزلی نیز پای حمل و نقل دریایی به میان می‌آید و باید مدارک و مجوزها مربوط به حمل دریایی باشند؛ از بارنامه گرفته تا میزان هزینه‌ها.

پیش از اینکه به سراغ مراحل ترخیص کالا از گمرک برویم، نیاز است اندکی بیشتر در رابطه با فرآیند ترخیص کالا و مفهومات کلی مرتبط با آن شرح دهیم. دانستن این مفاهیم، کمک خواهد کرد با دیدی وسیعتر و آگاهی کامل، مراحل لازم برای ترخیص کالا از گمرکات را طی کنیم و به ظرافت ها و نکات مهم موجود در این مراحل بهتر واقف شویم. امروزه کمتر کسی است که با واژه ترخیص کالا آشنایی نداشته باشد یا این واژه را دست کم یک بار در زندگی نشنیده باشد بنابراین یافتن تعریفی دقیق برای این مفهوم، چندان خالی از لطف نیست. پس در ادامه مطلب با شرکت بازرگانی ققنوس همراه باشید.

بازرگانی ققنوس یک فایل صوتی آموزش ترخیص کالا را برای کاربران خود فراهم آورده است، آن را پلی کرده و لذت ببرید. تا کنون در مقاله های مربوط به حوزه تجاری و بازرگانی تعاریف بسیاری برای ترخیص ارائه شده است که ما سعی داریم کامل ترین و ساده ترین تعریف آن را بازگو کنیم. به فرآیندی که در نتیجه آن کالایی از حیطه اختیارات گمرک خارج شده و امکان ورود به کشور (واردات) یا خروج از کشور (صادرات) را می یابد، ترخیص کالا به انگلیسی Clearance گفته می شود.

به عبارت ساده تر، ترخیص کالا همان خروج کالا از گمرک است که جزو آخرین مراحل واردات کالا نیز به شمار می آید. با توجه به این تعریف، می توان این نکته را استخراج نمود که چه در واردات کالا و چه در پروسه صادرات، ترخیص یکی از مهمترین گام هایی است که باید برداشته شود. این فرایند به حدی مهم است که بر ارزش تعیین شده برای کالای ترخیصی نیز اثر می گذارد، بنابراین باید با دقت و حساسیت بالا انجام شود. اطلاع دقیق از قوانین و آیین نامه های گمرکی همچنین شناخت کامل گام ها و مدارک مورد ترخیص کالا، از جمله مواردی است که به تسریع روند ترخیص کالا از گمرک و در نتیجه به کاهش هزینه ها کمک خواهد نمود.

چنانچه از جمله افرادی هستید که انجام فرآیندهای گمرکی نظیر واردات، صادرات و ترخیص کالا جزئی از فعالیت های روتین شما به شمار می رود، توصیه می کنیم با بهره گیری از افراد خبره و مسئولیت پذیر که بر تمامی قوانین و بخشنامه های گمرکی اشراف کامل دارند، پروسه های گمرکی خود را در کوتاه ترین زمان و پایین ترین هزینه ممکن به انجام برسانید. بازرگانی ققنوس با بهره گیری از تیم ترخیص کاران مجرب خود در ایران و سایر کشورها، آماده ارائه کلیه خدمات تجاری و انجام کلیه مراحل ترخیص کالا از گمرک به شما عزیزان می باشد. به کمک بازرگانی ققنوس در هزینه ها و وقت گرانبهایتان که بزرگترین سرمایه شما است، صرفه جویی کنید.

آشنایی با مراحل ترخیص کالا از گمرک

همانطور که گفته شد فرآیند واردات کالا در کشورهای مختلف یک فعالیت مهم اقتصادی است که هر تاجر و بازرگان موفقی باید به خوبی با آن آشنا باشد، چرا که کوچکترین بی دقتی موجب می شود کالای  وارداتی شما کالای قاچاق شناخته شود و لذا پیامدهای ناگواری را برای تجارت شما به دنبال داشته باشد. در واقع مراحل ترخیص کالا از گمرک امری مهم و خطرناک در زمینه تجارت های بین المللی است که باید تاجرین و بازرگانان فعال در حوزه ی بین الملل با قوانین و مقررات مربوط به آن، به خوبی آشنا باشند. شناخت کامل مراحل ترخیص کالا از گمرک موجب می شود که فرآیند جا به جایی کالاها در اسرع وقت و به بهترین شکل ممکن انجام شود. به همین منظور در این بخش از مقاله سعی داریم شما را با مراحل اصلی و مهم از فرآیند ترخیص کالا آشنا نماییم.