عمومیکسب و کارهای برتر روز

مزایا و معایب دکل دوربین مداربسته

دکل دوربین مداربسته چیست و دارای چه مشخصاتی می باشد؟

دکل دوربین مداربسته وسیله ای است که از دوربین در مقابل خطرات و آسیب‌های فیزیکی محافظت می کند، امکان دسترسی به دوربین را محدود می کند، باعث افزایش میدان دید آن می شود و غیره… در ادامه با ویژگی های این نوع دکل ها آشنا می شویم.  عواملی که بر انتخاب نوع دکل تاثیرگذار هستند در صورتی که شما ناچار به نصب دوربین مداربسته در محیطی هستید که می خواهید تخلفات و ترافیک را شناسایی کنید، ابتدا بایستی توجه کنید که به چه منظوری دکل دوربین را می خواهید در اختیار داشته باشید تا نهایت استفاده را از آن ببرید. به طور کلی نوع انتخاب دکل بسته به عوامل زیر می تواند متفاوت باشد .

جهت گرفتن تصویر خوب میزان فضا و ارتفاعی که در اختیار دارید چه مقدار است؟ نمای دکل بر منطقه چه تاثیری می گذارد؟ با توجه به نوع شرایط محیطی و آب و هوایی جنس دکل چگونه است؟ نکات نصب دکل دوربین مدار بسته موارد متعددی در تعیین ارتفاع، جهت و مکان برپایی و نصب دکل دوربین مداربسته دخیل هستند. از موارد تعیین کننده‌ی طریقه نصب دکل دوربین مدار بسته، می‌توان به میزان میدان دید موردِنیاز، جهت وزش باد، جهت تابش نور خورشید، وجود ارتعاشات و امواج در محیط موردِنظر و… اشاره کرد. دکل باید طوری نصب شود که دوربین مدار بسته هیچگونه لرزشی نداشته باشد و نور خورشید به‌طور مستقیم به لنز دوربین تابیده نشود.

قیمت انواع دکل دوربین مداربسته

قیمت دکل دوربین مدار بسته با توجه به عوامل مختلف متفاوت است. دکل‌ها مطابق با احتیاجات شما طراحی می گردند و اینکه چه نوع دکل، چه جنسی، در چه ارتفاعی، چه نوع اتصالات و فونداسیونی و یا چه تعداد شاخه‌هایی که جهت راه اندازی دوربین‌ها و پروژکتورها لحاظ می شود، متفاوت می باشد. توجه کنید که این موارد ذکر شده همه مشخصات لازم برای قیمت دکل دوربین مداربسته در تهران نمی باشد. میزان بودجه خرید برای دکل دوربین مداربسته یکی از مهم‌ترین شاخص هایی که قبل از خرید هر کالایی بایستی به آن توجه کرد تعیین بودجه آن است. در واقع شما آن مقدار هزینه‌ای را که جهت خرید سیستم‌های نظارتی و امنیتی در نظر داشته اید ارتباط مستقیمی بر کالای انتخابی شما دارد و روی آن تاثیر می گذارد.

انتخاب دکل دوربین مداربسته مناسب

دکل فلزی اصولا یکی از بهترین دکل های دوربین مداربسته جهت انتخاب است، به آن دلیل که اگر انتخاب های دیگری داشته باشید ممکن است هزینه طراحی دکل افزایش پیدا کند. ولی این امکان هم برای شما وجود دارد که جنس پوشش دکل هم با توجه به شرایط آب و هوایی و محیطی قابل تغییر باشد. اصولا دکل دوربین امنیتی را جهت بالاتر بردن نظارت و کارایی بهتر بر محیط, نسبتا بلند و با میدان دید مناسبی طراحی و نصب می کنند. در شرایطی که ارتفاع، محیطی که مورد نظارت و کنترل قرار می گیرد، نوع جنس بدنه و اجزای دکل درست انتخاب شود، کارایی و عمر دکل دوربین شما را بهتر و بالاتر خواهد برد.

جنس روکش دکل‌های دوربین مداربسته یکی از موارد خیلی مهم در خرید پایه دوربین مداربسته، روکش آن می باشد. از سوی دیگر هم یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در انتخاب نوع روکش دکل، شرایط آب و هوایی می باشد. جنس روکش‌های ساخته شده در این نوع دکل‌ها عموما از گالوانیزه گرم، روی، آلومینیوم یا آلیاژ‌های آن‌ها می باشد. به طور مثال در صورتی که بخواهیم در مناطقی که بارش فراوانی وجود دارد و دارای آب و هوای مرطوب می باشد انتخاب درست دکلی با روکش گالوانیزه می باشد ولی در مناطق خشک و بدون رطوبت از دکل های رنگ شده هم می توان استفاده نمود. جنس دکل براساس کاربردی که دارند و همچنین قیمت نهایی آن ها مشخص می‌ گردد .

به خاطر آن که دکل ساخته شده از آهن با روکش گالوانیزه باعث می شود که قیمت دکل افزایش پیدا کند، در برخی موارد در مناطق خشک و  کم باران دکل‌هایی با جنس آهن سیاه را به کار می برند. به این نکته مهم هم اشاره کنیم که بعد از مراحل ساخت، دکل را بایستی با روکش ضد زنگ بپوشانند، و سپس رنگ‌ آمیزی کنند. انواع دکل‌های دوربین مداربسته دکل های دوربین مداربسته را می توان در انواع گوناگون تقسیم بندی کرد: دکل مکعبی، دکل لوله‌ای، دکل چند وجهی دوربین و دکل ماژولار. دکل‌ لوله‌ای: این گونه دکل‌ها را می توانیم در بیشتر نقاط شهر مشاهده کنیم. به دلیل کم هزینه بودن ساخت این نوع دکل ها بدنه و ساختار آن ممکن است از استحکام کافی برخوردار نباشد.

دکل‌ مکعبی: جنس این گونه دکل‌ها از آهن قوطی یا پروفیل است و در مقایسه با نوع اول دارای مقاومت و طول عمر بیشتری می باشد. دکل‌ چند وجهی: استحکام و مقاومت این گونه دکل‌ها بسیار بالاست. سطح مقطع آن‌ها دارای چند وجه می باشد و در مقابل وزش باد و طوفان و بارش باران استحکام خوبی دارد. ولی هزینه‌ ای که برای ساخت و نصب این نوع دکل صرف می شود در مقایسه با دو مورد قبل بالاتر می باشد. دکل‌ ماژولار: این نوع دکل‌ها شباهت زیادی به دکل‌های مخابراتی دارند. از مزیت های این گونه دکل ها می توان به طول عمر و استحکام بالا و مقاوم بودن در مقابل وزش بادهای سنگین اشاره کرد. و از معایب آن ها نیز عدم مقاومت کافی در برابر ضربه های فیزیکی و مکانیکی و همینطور بالا بودن هزینه‌ های تولید و نصب آن می باشد.

زمانی که می خواهید در خیابان ها و معابر دوربین نظارتی نصب کنید، توجه به نوع سازه به کار رفته در آن اهمیت زیادی دارد. این نوع دوربین‌ها وزنشان از سایر دوربین‌ ها کمتر می باشد. البته لازم است که دکل دوربین آن‌ها نیز دارای مقاومت و استحکام بیشتری باشد. ولی هنگامی که میخواهیم این دوربین ها میدان دید کمتری داشته باشند، از رگلاژ دکل هایی که خیلی قوی نیستند و هزینه ساختشان به مراتب کمتر است می توان استفاده کرد. به دلیل استفاده زیاد دوربین های مداربسته در سطوح مختلف شهر دکل های منوپل دوربین مداربسته نیز با هدف نظارت و حفاظت و کنترل خیابان ها مخصوصا در حوزه ترافیک, کاربرد بسیار زیادی پیدا کرده اند. این نوع دکل ها با توجه به فضای کمی که در اختیار می گیرند در اکثر نقاط شهر قابل نصب می باشند.

چه تعداد و چه نوع دوربین‌ برای نصب نیاز است؟

بنابراین هرچه تعداد و فاصله بیشتری مورد نیاز باشد به مراتب هزینه ساخت و طراحی بالاتر خواهد بود. نوع دوربینی که انتخاب می کنید نیز در قیمت دکل موثر است. مثلا در صورتیکه نوع دوربین‌هایی که استفاده می کنید دارای زوم بالا باشد، بایستی دکل دوربین لرزش کمتری داشته باشند که این موضوع مستلزم قوی تر شدن دکل می باشد. با توجه به اینکه سالانه پروژه های نظارت تصویری زیادی در سطح شهر اجرا می‌شود و استفاده از دوربین های اسپید دام، پلاک خوان و کنترل تردد در این پروژه ها رایج و پرکاربرد است، همواره دکل دوربین مداربسته یکی از نیاز های اصلی راه‌اندازی پروژه های شهری به حساب آمده است.

دوربین های مدار بسته و به‌طور کلی سیستم‌های نظارت تصویری سال‌هاست به‌عنوان عنصر مهمی جهت تأمین امنیت و کنترل محیط تلقی می‌شوند. با نصب دوربین مداربسته در اماکنی مانند فروشگاه‌ها، مغازه های خرده فروشی، مدارس، بانک‌ها و غیره می‌توان با نظارت بر تصاویر ضبط شده توسط دوربین‌ها حرکات مشکوک و تخلفات انجام شده را حتی از راه دور (از طریق انتقال تصویر دوربین مداربسته روی گوشی موبایل یا لپ تاپ) زیر نظر داشت. اما از مهم‌ترین محیط‌هایی که دوربین های مداربسته نقش کنترلی دارند، جاده ها، بزرگراه ها و شهرها هستند. در جاده‌های بین شهری و شهرها برای کنترل ترافیک و بررسی حوادث رانندگی و حتی جرایم دیگر از استفاده می‌شود.

نکته‌ای که در اینجا اهمیت دارد و مورد بحث این مقاله است، زاویه دید دوربین، مشرف بودن به کل محیط موردِنظر و به حداقل رساندن نقاط کور است. در جاده‌ها بهترین راه‌حل، نصب دوربین مداربسته روی دکل یا پایه نگهدارنده است. دوربین های مداربسته علاوه بر جاده‌ها، معمولاً در سایت‌های نفت و گاز، بنادر، فرودگاه ها، محوطه نمایشگاه‌ها، استادیوم‌ها (ورزشگاه‌ها)، میادین و پارک‌ها و… نیز بر روی دکل دوربین نصب می‌شوند. در این مقاله سعی داریم شما را با انواع دکل دوربین مداربسته، طریقه نصب دوربین روی دکل و مزایای آن، آشنا کنیم.

کاربرد و موارد استفاده از دکل دوربین مدار بسته

با توجه به پر رنگ شدن نقش دوربین های امنیتی در سطح شهر به منظور کاهش تخلفات و نظارت بهتر بر اماکن عمومی، فراهم کردن بستری مناسب برای نصب دوربین ها همواره جزو دغدغه های اصلی راهبران اجرایی این پروژه ها بوده است. قطعا در فضاهایی مانند جاده ها و بزرگراه ها، پارکینگ های شهری، پایگاه های نظامی، استادیوم های ورزشی و مواردی از این دست، استفاده از دکل دوربین مداربسته یا پایه بهترین گزینه برای نصب دوربین است. دکل ها فضای زیادی را اشغال نمی کنند و مهم‌ترین کاربرد و جنبه استفاده از آن‌ها مربوط به اماکن عمومی و فضای باز است. به طور کلی اهداف ما از نصب دکل در 4 مورد زیر خلاصه می‌شود.

لیلا بنی نعمتی

من لیلا هستم، خبرنگاری که با نگاهی به آینده، مسائل امروز را تحلیل می‌کنم. در این سایت، با بررسی روندهای اجتماعی و اقتصادی، به دنبال درک بهتر چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی جامعه در آینده هستم.