عمومیکسب و کارهای برتر روز

نصب کاشی و سرامیک بر روی دیوار

فرآیند نصب کاشی و سرامیک به دیوار  نیاز به ایجاد زیرساخت و البته کمی صبوری دارد. با وجود اینکه در نصب کاشی و سرامیک به دیوار شما ملزم به چسباندن اجسام سنگین به یک سطح عمودی هستید، با اینحال این کار به هیچ وجه دشوار نیست. البته نصب کاشی و سرامیک بر روی دیوار به مهارت بیشتری نسبت به نصب آن بر روی کف سازه نیاز دارد.

استفاده از چسب کاشی تحول عظیمی در نصب کاشی و سرامیک بر روی دیوار و کف سازه ایجاد کرده است. انواع چسب خمیری کاشی و یا چسب پودری سرامیک وجود دارد که با قدرت چسبندگی بالا، و سهولت در اجرا، فرآیند کاشی کاری را به یک پروسه بدون دردسر و حتی خوشایند تبدیل کرده است.

مراحل نصب کاشی و سرامیک بر روی دیوار با استفاده از چسب

همانطور که اشاره کردیم، نصب کاشی و سرامیک به خصوص با استفاده از چسب کاشی، به مهارت خاصی نیاز ندارد. البته نکات و اقداماتی وجود دارد که با در نظر گرفتن و اعمال آنها، می توان کیفیت کار را به میزان قابل توجهی بالا برد:

 • ابزار و مصالح مورد نیاز برای نصب کاشی و سرامیک 

دو مورد از اساسی ترین ابزار و مصالح مورد نیاز در کاشی کاری دیوار، چسب کاشی و ماله شیاردار می باشد:

نوعی ملات کاشی کاری است، که بر پایه سیمان، شن و افزودنی های چسب دار ساخته شده است. این چسب در ترکیب با آب کارایی فوق العاده ای پیدا کرده و چسبانندگی قابل توجهی ایجاد می کند. در چسب کاشی مقداری مواد لاتکس نیز وجود دارد که موجب انعطاف پذیری بیشتر بافت آن می شود. این خاصیت چسب کاشی و سرامیک باعث جلوگیری از ترک خوردگی آن بر اثر خشک شدن، گذر زمان و عوامل محیطی می شود.

نوعی ابزار ساختمانی است که به منظور ایجاد پستی و بلندی در سطح ملات های مختلف و اتصال بهتر مصالح به یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرد. انتخاب بهترین سایز ماله شیاردار برای کاشی کاری دیوار با چسب، بستگی به اندازه و ضخامت کاشی و سرامیک مورد نظر دارد.

ماله شیاردار یک سمت صاف و یک سمت شکاف دار دارد. سمت صاف این ماله ها برای صاف کردن چسب روی دیوار و مسطح کردن آن و سمت شیار دار آن، به منظور ایجاد الگویی از پستی و بلندی ها قبل از قرار دادن کاشی و سرامیک بر روی آن به کار می رود.

ایجاد شیار و پستی و بلندی بر روی چسب و پیش از گذاشتن کاشی، باعث چفت شدن کاشی به دیوار و ایجاد استحکام در اتصال مصالح و سازه می شود.

دیگر ابزار و مصالح مورد نیاز کاشی کاری عبارتند از:

 • کاشی و سرامیک؛ که باید در ابعاد متناسب با دیوار مورد نظر و طرح اجرایی تهیه شود.
 • قلاویز یا ریسمان اندازه گیری؛
 • کاتر کاشی؛
 • اسپیسرهای پلاستیکی؛
 • محافظ چشم؛
 • اسفنج و سطل آب
 • قاب های چوبی

یک نکته مهم در مورد تهیه مصالح کاشی کاری

در هنگام تهیه کاشی و سرامیک، و پس از اندازه گیری دیوار مورد نظر به متر مربع، ده درصد به متراژ به دست آمده اضافه کنید. این موضوع از این جهت اهمیت دارد، که در صورت شکستگی کاشی ها مصالح مازادی وجود داشته باشد. فراموش نکنید که تعدادی کاشی نیز ذخیره کنید تا در آینده برای تعمیر یا ترمیم دیوار مورد نظر، کاشی هم شکل برای آن داشته باشید.

 • سطوح مختلف اتاق کاشی کاری را بپوشانید؛

کاشی کاری کمی کثیف کاری دارد؛ بنابراین بهتر است سطح زمین، روی کابینت و یا هر بخشی از کار که ممکن است چسب کاشی بر روی آن ریخته شود، توسط پلاستیک یا روزنامه پوشانده شود. بهترین راه حل برای این مشکل استفاده از ورقه های رزین که در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد، است.

سطح زمین سرویس بهداشتی، یا آشپزخانه و حمام و همچنین کابینت ها را با ورقه های رزین یا پلاستیک و روزنامه بپوشانید و آن را توسط نوارچسب محکم کنید.

 • طرح چینش کاشی ها را بر روی دیوار مشخص کرده و خط کشی کنید

برای اینکه نتیجه کار شما خوب باشد، طرح بندی چیدمان کاشی ها بر روی دیوار ضروری است.  بدون در نظر گرفتن  یک طرح درست و اصولی برای نصب کاشی ها، نتیجه کار هماهنگی و تقارن لازم را ندارد. دیواری که بیشتری نما را در اتاق دارد، اول انتخاب کرده و سپس از وسط آن دیوار شروع به کار کنید. در سرویس بهداشتی، بالای سینک روشویی بهترین قسمت برای شروع کار می باشد.

 • شروع به اجرا و نصب چسب کاشی و سرامیک کنید

بعد از اینکه طرح بندی درست کاشی را انتخاب کرده و نقطه مناسبی برای شروع کار پیدا کردید، نوبت به اعمال چسب خمیری کاشی یا همان ملات کاشی کاری می رسد.

در این مرحله ابتدا خمیر چسب کاشی را بر روی بخش مرکزی دیوار و یا بروی کاشی بمالید. برای این کار از سمت صاف ماله شیار دار استفاده کنید. تنها مقداری از دیوار را با چسب بپوشانید، که می توانید ظرف بیست تا سی دقیقه کاشی ها را بر روی آن بچسبانید. بدون معطلی طرف شیار دارد ماله را بر روی چسب خمیری بکشید. به این ترتیب پستی و بلندی هایی بر روی ملات ایجاد می شود.

ماله را با زاویه ۴۵ درجه در دست خود نگه دارید و ماله کشی را در یک راستای مشخص انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که تمام سطحی که می خواهید در این مرحله کاشی بچسبانید را از چسب خمیری پوشانده اید.

زمانیکه می خواهید برای نصب کاشی ها آماده شوید، اسپیسر پلاستیکی را در دسترس خود قرار دهید.

اولین کاشی را در نقطه  مشخص شده دیوار بر روی چسب قرا دهید. این کاشی را با خطوط عمودی و افقی که پیش از این کشیده اید، با دقت تمام  همتراز کنید. کاشی ها را در چسب خمیری فشار دهید. همانطور که شما کاشی ها را فشار می دهید، سطح چسب زیرین نیز یکنواخت و مستطح می شود. وقتی اولین ردیف از کاشی را اجرا کردید، از خطوط عمودی و افقی درست آن مطمئن شوید.

در ادامه بقیه ردیف های کاشی و سرامیک را بچسبانید. باز از اسپیسرهای پلاستیکی به منظور یکدست کردن و اتصال بین کاشی ها استفاده کنید.

بعد از اتمام کاشی کاری هر بخش کوچک، از بلوک های چوبی برای یکدست شدن و اطمینان از چشبیده شدن و اتصال درست کاشی ها استفاده کنید. به همین شکل کار را ادامه بدهید. کاشی هایی که باید بریده شوند را در آخر کار استفاده کنید.

در مراحل آخر فقط کافیست به‌وسیله قلم بندکشی کاشی یا کاردک و یا یک تکه چوب، بین کاشی ها و یا سرامیک ها را با مقداری پر کنید. با دقت چسب را بر روی سطح بکشید تا تمامی بند‌ها دقیقا هم سطح و هم تراز شوند.

چسب کاشی اضافه ای که بر روی کاشی ها ریخته شده را قبل از اینکه سفت شوند پاک کنیدفروشگاه دکه

فروشگاه دکه

نحوه نصب کاشی و سرامیک دیوار با چسب چندان هم سخت نیست. در این مقاله به بیانی ساده این موضوع را به شما آموزش خواهیم داد.

فروشگاه دکه

معماران قدیمی برای نصب کاشی و سرامیک از ملات سیمان استفاده می کردند که این روش مشکلات مخصوص به خود را داشت، مثلا امکان افتادن کاشی به مرور زمان وجود داشت. استفاده از باعث ایجاد تحولی بزرگ در این کار شده است. نصب کاشی با چسب  باعث سهولت در اجرا شده است و همچنین باعث ایجاد ظرافت و تمیزی بیشتری در سطح مورد نظر شده است. به دلیل اینکه چسباندن کاشی به یک سطح عمودی دشوارتر از نصب سرامیک کف می باشد، نیاز به دقت و صبوری بیشتری نیز دارد. در این مقاله سعی می‌کنیم تا به شما آموزش نصب کاشی با چسب کاشی را ارائه دهیم تا در روند کار دچار مشکل نشوید.

ابزار مورد استفاده برای نصب کاشی عبارتند از:

 • ماله
 • عینک ایمنی
 • تراز دقیق
 • دستگاه برش کاشی
 • مداد
 • نوار اندازه گیری

از کجا شروع کنیم؟

در نصب کاشی با چسب در ابتدا کاشی موردنظر خود را اندازه گیری کرده و 20 میلی متر پایین تر از ارتفاع آن را روی دیوار نشانه گذاری کنید. سپس با استفاده از تراز یک خط افقی دورتا دور اتاق بکشید. قبل از شروع به کار باید سطح مورد نظر از روغن و رنگ پاک شود. اگر سطح دیوار  دارای کاشی های قدیمی باشد باید اول خطوط عمیق بندکشی شود و بعد اقدام به نصب کاشی جدید برروی کاشی قدیم شود. اگر دیوار گچی یا چوبی است ابتدا باید ماده‌ای برای زیرسازی تهیه شود. این ماده پرایمر زیرسازی نام دارد. پس از تهیه کردن پرایمر باید آن را به خوبی روی سطح پخش کرد. این کار باعث می شود که رطوبت زیرکار بعدها آسیبی به کاشی نرساند. برای نصب کاشی از خشک شدن زیرساز مطمئن شوید. می توانید برای داشتن قدرت چسبندگی بیشتر، زیرکار را با نوک تیشه خراش بدهید. لازم به یادآوری است که به دلیل اینکه همه سطوح صاف نیستند برای مشخص شدن و صاف کردن قناسی کنج های دیوار از تراز بنایی استفاده می شود. فراموش نکنید که برای شروع این کار به چسب کاشی و ماله شیاردار نیاز است.

چند مورد که لازم است بدانید:

 •  چسب کاشی و سرامیک نوعی ملات کاشی کاری است که چسبندگی زیادی دارد و همچنین خاصیت انعطاف پذیری آن از ایجاد ترک بعد از خشک شدن و گذر زمان جلوگیری می کند.
  •    ماله شیاردار را به خاطر بسپارید. برای ایجاد پستی و بلندی در سطح ملات و اتصال بهتر مصالح به یکدیگر از ماله شیاردار استفاده می شود. با توجه به اندازه و ضخامت کاشی مورد نظر باید از ماله شیاردار مناسب استفاده کرد.
  باید دقت شود که ماله شیاردار دارای دو سطح مختلف می باشد که هرکدام به منظور خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. سطح صاف آن برای صاف کردن چسب روی دیوار و مسطح کردن آن و سمت  شیاردار آن برای ایجاد پستی و بلندی قبل از قراردادن کاشی و سرامیک است.

در ادامه چه باید کرد؟

در نصب کاشی با چسب کاشی خمیری نیازی به آماده کردن مواد نیست. اما در صورت استفاده از چسب پودری باید آن را مطابق دستورالعمل روی بسته بندی آماده کرد. قبل از شروع به کار برای اینکه نتیجه کار بهتر و ظریف تر باشد، حتما طرح بندی چیدمان کاشی ها بر روی دیوار را انجام دهید.
پس از این کار خمیر چسب کاشی  را بر روی بخش مرکزی دیوار بمالید. این کار باید با سمت صاف ماله شیاردار انجام شود. باید مقداری از دیوار با چسب پوشانده شود که حداکثر در مدت سی دقیقه کاشی ها بر روی آن نصب شود. از اتصال کاشی در کناره های دیوار مطمئن شوید. اگر فکر کردید که یک کاشی محکم نصب نشده حتما آن را جدا کرده و مجدد متصل کنید. شاید گاهی نیاز باشد که علاوه بر مالیدن چسب به دیوار اندکی چسب به پشت کاشی هم مالیده شود. در مرحله بعد  پس از خشک شدن چسب کاشی باید بندکشی انجام شود. سپس با استفاده از کاردک بین کاشی و سرامیک ها را با مقداری چسب کاشی و سرامیک پر کنید. این کار باعث هم تراز شدن همه کار می شود. توجه کنید که در هنگام چسباندن کاشی، چسب های ریخته شده روی کاشی را همان لحظه پاک کنید. برای این کار می توانید از یک اسفنج نمدار استفاده کنید.

نکات مهم در هنگام نصب کاشی و سرامیک با چسب

در هنگام نصب کاشی و سرامیک از هم تراز بودن سطح مطمئن شوید و چسب را به طور یکنواخت پخش کنید. مخصوصا اگر از کاشی سنگین استفاده می کنید باید به این نکات بیشتر توجه کنید. پس از پخش کردن چسب برروی سطح، با ماله بر روی کاشی ضربه بزنید تا هوای زیر آن تخلیه شود. جهت ضربه زدن باید از مرکز کاشی به سمت بیرون باشد. بعد از چسباندن یک کاشی و قبل از چسباندن کاشی بعدی، همه چسب اضافی بیرون زده شده از زیر کاشی را تمیز کنید. برای چسباندن کاشی و سرامیک در سرویس بهداشتی و حمام، به دلیل رطوبت و آب از چسب مناسب استفاده کنید که قدرت چسبندگی زیادی داشته باشد و با مرور زمان با رطوبت شل نشود.

نحوه نصب سرامیک کف با

برای نصب سرامیک کف یک الگوی شبکه ای مربعی مناسب مورد نیاز است تا نیاز به برش سرامیک کمتری باشد. برای فضاهای کوچک سرامیک های قطری زیباتر جلوه می‌کنند. اما در کنار زیبایی برش قطری آنها پیچیده است. مقدار سرامیکی که باید تهیه کنید باید به اندازه 15% بیشتر از مساحت کف اتاق باشد. برای قرار گرفتن مستقیم و در یک امتداد سرامیک ها روی زمین یک خط از دو دیوار روبروی هم بکشید. ابتدا سرامیک ها را بدون چسب روی زمین قرار دهید و بعد کم کم چسب را با ماله زیر سطح کار بریزید و به زمین فشار دهید و با دقت سرامیک را روی چسب خیس پخش شده روی زمین قرار  دهید و فشار دهید تا به خوبی بچسبد. به طور تصادفی تعدادی سرامیک را پس از قراردادن روی چسب بردارید و کنترل کنید که آیا چسب روی تمام نقاط سرامیک و مخصوصا گوشه ها قرار دارد یا خیر. برای ایجاد یک درز و شکاف منظم بین سرامیک ها از فاصله نگهدار استفاده کنید. در صورتی که پس از نصب اختلاف ترازی بین دو سرامیک وجود داشت با استفاده از چکش لاستیکی به آرامی روی گوشه های سرامیک ضربه بزنید تا میزان شوند. دقت کنید که اگر پس از طی کردن این مراحل درزبندی بندهای سرامیک به خوبی انجام نشود، باعث می‌شود که به مرور زمان سرامیک ازجای خود کنده شده و یا درزها تیره شوند.

کلام آخر

نصب کاشی با چسب کاشی باعث سهولت و سرعت زیاد می شود. همچنین به دلیل عدم نیاز به کندن کاشی های قبلی کار به صورت بی عیب و تمیز انجام می‌شود. در این مقاله تلاش کردیم تا به زبانی ساده نحوه نصب کاشی و سرامیک دیوار با چسب را برایتان توضیح دهیم تا با اصول کار بیشتر آشنا شوید.

امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟

. برای این کار از یک اسفنج نمدار و یا تکه پارچه خیس استفاده کنید. فراموش نکنید که این اقدامات را به سرعت انجام دهید چون درصورتیکه چسب خمیری کاشی بر روی سطح و کاشی ها خشک شود، پاک کردن آن به شدت دشوار می شود. اما زمانیکه این چسب کاشی هنوز خیس است، پاک کردن آن با اسفنج خیس بسیار راحت می باشد.

چنانچه تمایل به استعلام قیمت کاشی و سرامیک و خرید ابزارهای نمارومی دارید ، با ما تماس حاصل فرمایید .