عمومیکسب و کارهای برتر روز

هرس درخت گردو ۲۰ ساله

درخت گردو یکی از بابرکت‌ترین درختان است که از تمامی اجزای آن برای مصارف مختلف از جمله خوراکی، دارویی، آرایشی و بهداشتی، صنعت و صنایع‌دستی مورداستفاده قرار می‌گیرد. برای آنکه از این موهبت الهی نهایت بهره را ببرید، باید از نهال آن به‌خوبی حفاظت و حراست کنید. یکی از عوامل داشتن یک درخت گردوی خوب و پربار، هرس‌کردن به‌موقع و صحیح آن است. تا انتهای این مقاله از امداد کشاورز همراه ما باشید تا با هرس درخت گردو یک ساله و کهنسال بیشتر آشنا شوید. ما همراه شما هستیم تا درختانی پربار و سالم پرورش دهید.

آموزش هرس درخت گردو چند ساله

هرس درخت گردو در سال اول :

شما می توانید نهال گردو خود را با داشتن اصول اولیه به سادگی هرس کنید. درختان گردو از سال اول و دوم اماده ی هرس اولیه و هرس سبک می باشند تا ظاهر خود را برای رشد و باردهی فوق العاده آماده کنند تا مهیای باردهی زیاد در سال های پیش رو شوند. هرس درخت گردو در سال اول ، خود را از وسط آن شروع به هرس کردن نمایید ، این نحوه ی هرس بهتر است زمانی صورت پذیرد که پس از کاشت گردو ، نهال دارای یک تنه ی خوب اصلی باشد آن هم حدودا با شاخه های جانبی در تعداد پنج الی هفت عدد کافی است. شاخه هایی که کمتر خمیده شده اند یا ضعیف و شکسته هستند و یا مستعد شکسته شدن می باشند را قطع کنید وتا از شاخه هایی که جلوی رشد یکدیگر را میگیرند به خوبی رهایی پیدا کنید تا هرس درخت گردو؛ را به نحوه ی صحیح انجام دهید.

1: آموزش هرس درختان کم سن گردو:

نهال گردوی یک یا دو ساله ی خود از مرکز آن بهتر است در ابتدا هرس کنید و بعد از گذشت حدودا یک سال از گذر زمان و رشد نهال گردو ، هنگامی که شکل کاملی به خود گرفت ، تقریبا زمانی که هر شاخه ی فرعی آن ، در حدود 1 الی 1.5 متر باشد که در این زمان می بایست هرس درخت گردو را از وسط شروع کنید و اگر برایتان سوال است که منظور از وسط چه می باشد باید عنوان داشت این نقطه یعنی جایی که حدود 4 تا 6 شاخه در کنار هم قرار داشته باشد.

این مرکز یا وسط درخت گردو یعنی نقطه و جایی که درخت را در برابر عوامل محیطی مانند باران ، برف و یا تابش آفتاب باز نگه میدارد و وظیفه ی تغذیه و گردش موارد معدنی به درخت را برعهده دارد.یکی از بهترین و پرمحصول ترین درختان گردو اصلاح شده؛ نهال گردو ژنوتیپ پالیز است.

2: هرس درخت گردو در شاخه های مرکزی :

شاخه هایی که در بخش های بالاتر قرار دارند را بگذارید بمانند و بقیه ی اضافات را حذف کنید . منظور شاخه ای که در بالای شاخه ی مرکز و وسطی شما قرار دارد ، زیرا این امر موجب می شود بالای درخت همچنان باز بماند و امکان تابیدن نور افتاب و رفت امد هوای باز در جریان باشد و درخت گردو اصطلاحا دچار خفگی نشود.شاید به مرور مشاهده نمایید که شاخه های جانبی درخت به سمت بالا و مرکز رشد میکنند که در صورت مشاهده ی این امر می توانید آنها را با قیچی باغبانی که مخصوص این کار است ، برش دهید تا به این صورت نهال گردو، شما بتواند تمامی اصول اولیه ی رشد و هرس را در خود جای داده باشد.

3: هرس درخت گردو در شاخه های ضخیم :

اما چالیش بر انگیز تر از مرحله ی قبل این مرحله می باشد که شاخه هایی که تنه هایی به نسبت ضخیم تر را دارند چطور باید هرس کرد ؟کافیست تنها در هنگام هرس درخت گردو؛ خود در این مرحله تنها ضخامت عقب  درخت را برسی نمایید ، اگر با برسی این مورد مشاهده کردید که شاخه های بزرگ تر از قطر شاخه های عقب پیدا کردید، آن ها را با زاویه ای تقریبا 40 تا 45 درجه قطع کنید که به این روش شما میتوانید این مواد غذایی را به نسبت درست بین شاخه ها تقسیم نمایید.

اما در مرحله ی بعد اگر مشاهده کردید درخت یا نهال گردوی شما بیش از 1 یا 2 شاخه ی نسبتا ضخیم دارد باید بدانید مواد معدنی به سختی می تواند به نسبت های درست بین درخت تقسیم شود که این موضوع در نهایت منجر به بیشتر از پیش ضخیم شدن آن شاخه ها شود.و اما

نقل قول : هرس درخت گردو نیاز به مشاهده و قضاوت دقیق دارد. شاخه های داربست بالقوه ای را که در اطراف صندوق عقب قرار دارند ، ایجاد کنید. اصلاح هر درخت درخت گردو همچنین شامل حذف سالانه شاخه های آسیب دیده ، شاخه های ضربدری یا مالش دادن و هر شاخه ای است که می خواهد به سمت مرکز خم شود نه اینکه به سمت خارج برسد.

4: هرس اصولی درختان گردو :

شاخه های چنگالی را به صورت یک شاخه در جلو و یا عقب درخت ببرید. شاخه چنگالی باعث شکاف در شاخه می شود که باعث می شود 2 شاخه از شاخه اصلی رشد کند. این شاخه ها به مواد مغذی بیشتری برای نهال احتیاج دارند و غالباً مانند خورنده ای بی رحم ، شاخه های دیگر دریافت كننده مواد مغذی حیاتی هستند. برای جلوگیری از این امر ، می توانید 1 شاخه را برای ایجاد یک شاخه دیگر از در مراحل هرس درخت گردو، خود جدا کنید ، یا می توانید شاخه را به طور کامل قطع کنید.

هر دو گزینه به هرس درخت گردو، شما کمک می کند تا مواد مغذی را بهتر حفظ کند. اگر در حال حاضر شاخه های کافی زیادی دارید ، ممکن است بخواهید شاخه را کاملاً جدا کنید. اگر چند شاخه کم دارید ، قسمت های کوچکتر از شاخه های چنگالی را برش دهید.

5: هرس درخت گردویی که شاخه های مماس دارد :

شاخه هایی که از روی هم عبور می کنند یا به هم می چسبند و مماس با یکدیگر اند را برای سالم نگه داشتن درخت گردو، خود کوتاه کنید. چارچوب درخت خود را بررسی کنید و به دنبال شاخه هایی باشید که مسیرهای متقاطعی دارند یا با هم لمس می شوند. این شاخه ها از نظر زیبایی جذاب نیستند و اغلب اسکلت داخلی درخت شما را حجیم و دسترسی به آن را سخت می کنند. در نتیجه ممکن است درخت شما به اندازه یک درخت گردو  سالم رشد نکند. برای جلوگیری از این ، این شاخه ها را در جایی که با تنه درخت گردو قرار دارند هرس، کنید. به این ترتیب ، نهال شما فقط شاخه های سالم را رو به بیرون رشد می دهد. این باعث نشاط درخت می شود ، بنابراین می تواند انرژی بیشتری را در شاخه های کمتری قرار دهد. هرس درخت گردو؛ تا چند ساله اگر اصولی انجام شود می تواند باردهی زیادی را شامل حال شما کند.

  • هرس درخت گردو بارده چگونه انجام میشود؟

هرس درخت گردو بارده به منظور کنترل اندازه درخت و حفظ قدرت رشد و باروری سیخک‌های درخت و تولید شاخه‌های جوان برای جایگزینی با شاخه‌های پیر و کم بارتر انجام میشود. در هرس شاخه‌های ضعیف و پیر و مزاحم حذف میشوند. در هرس نباید زیاده روی نمایید. یعنی قطع شاخه‌ها نباید بیش از 25 درصد باشد. چراکه به این ترتیب تعداد برگ‌های درخت که وظیفه تولید انرژی درخت را از طریق فتوسنتز برعهده دارند؛ کاهش میابد.

در درختان بین 16 تا 35 سال، انتهای شاخه‌های 3 ساله هرس شود.

در درختانی که بیش از 40 سال سن دارند؛ انتهای شاخه‌های 4 الی 5 ساله هرس شود.

جمع بندی

یکی از مهم ترین اقدامات در نگهداری از درختان گردو هرس اصولی درختان است. هرس درخت گردو در 5 سال ابتدایی ضامن افزایش بهره وری و سلامت درختان خواهد بود. از این رو بسیار مهم است که این هرس به طور اصولی و تحت نظر یک فرد متخصص انجام گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید نهال گردو  میتوانید با کارشناسان ما در نهالستان پالیز به صورت تلفنی؛ آنلاین و حضوری در تماس باشید.

نهالستان پالیز بزرگترین مرکز فروش نهال گردو به سرتاسر نقاط کشور میباشد. این مرکز با مدیریت جناب آقای سعید قاسمی و با بیش از نیم قرن تجربه؛ اقدام به تولید و پرورش و عرضه نهال گردو اصلاح شده و نهال گردو ژنوتیپ برای کاشت در تمامی شهرهای کشورمان حتی مناطق گرمسیری و سردسیری نموده است.