عمومیکسب و کارهای برتر روز

کود کبوتر برای درخت گردو

کود کبوتر چیست و مزایای استفاده از آن برای نهال گردو کدامند؟

کبوتر Pigeon با نام علمی Columbidae متعلق به خانواده پرندگانی تنومند و سالم با گردن کوتاه، منقار کوتاه و باریک است که در درجه اول از دانه ها، میوه ها و گیاهان تغذیه می کنند. کود فضله کبوتر Pigeon droppings fertilizer نوعی فضله بسیار قلیایی بوده و می تواند ریشه های ظریف و ساقه های گیاهان را بسوزاند. این کود به دو صورت مایع و کمپوست قابل استفاده است و نوعی کود کامل یا NPK بشمار می آید که شامل مقادیر مناسبی از ازت، فسفات و کلسیم است. فضله کبوتر Pigeon droppings بهترین نوع کمپوست است اما باید از پرندگان سالم و اهلی تهیه می شود نه از کبوتران وحشی.

این کود برای گیاهان با خوراک بالا مانند گوجه فرنگی، هندوانه، بادنجان، گل رز و دیگر گیاهان نیازمند به خاک غنی، بی نظیر است. البته کود کبوتر برای ماری جوانا استفاده فراوانی دارد .کود کفتر برای درخت انگور ، سیب ، هلو و همچنین کود کفتر برای درخت پسته بسیار عالی است. همچنین در جالیزکاری و کاشت خربزه نیز عملکرد بی نظیری دارد. همچنین بعنوان ضد انگل جالیز بوده و خاک را ترد و نرم می کند. فضله کفتر برای زمین های طالبی و خیار بخصوص در زمان صوفیان استفاده می شد.

فضله کفتر Pigeon manure در قرون وسطی ارزش زیادی برای اروپاییان هنگامی که مردم کبوتر خانه داشتند و کبوتران را در بالای شیروانی خانه های خود نگهداری می کردند، داشت. این مواد نرخ بالاتری از نیتروژن ، فسفر و پتاسیم نسبت به دیگر ماکیان دارد و کمپوست آن، بهترین نوع در میان انواع دیگر کود هاست. از خواص فضله کبوتر می توان بعنوان فعال کننده کمپوست در کومه نام برد که یک روش خوب برای فساد کومه بوده و موجب ایجاد یک کمپوست عالی برای باغ خواهد شد.

فواید کود کبوتر

از فواید فضله در نگه داشتن خاک در وضعیت عالی، استفاده در دباغی، چرم سازی و ساخت باروت می توان نام برد. همچنین در گذشته استخراج نیترات از کود کبوتر انجام می شد. دیگر استفاده جالب و مدرن از مدفوع کبوتر در کشور مراکش است. محلول یا بخار آمونیاک موجود در مدفوع کبوتران بومی این کشور در دباغی چرم مفید است بطوری که در طول فرآیند دباغی از مدفوع کبوتران وحشی جهت ایجاد انعطاف پذیری چرم استفاده می شود.

ترکیبات کود کبوتر

کود کبوتر بعنوان مرغوبترین کود جهان پیش از این در مصر باستان ارزش بالایی داشته است. ترکیبات کود کفتر در مقایسه با دیگر فضولات حیوانات دارای بیشترین مقدار نیتروژن، فسفر و مقادیری از پتاسیم، منیزیم و گچ است. فضله کبوتر در مقایسه با دیگر کود ها، مدفوع حیوانات و سرگین ها دارای بیشترین مواد آلی یعنی حدود 3.8% بوده و با کود چلغوز برابر است. مدفوع کبوتر را همچنین می توان در سطل کرم یا Vermi قرار داد.

چه کارهایی لازم است برای رشد موثر درخت گردو انجام دهیم؟

از آنجا که در این مقاله به بررسی تاثیر و تمامی جوانب کود موردنیاز برای رشد سریع درخت گردو پرداخته میشود، یکی از موارد مهم در انتخاب کود موردنیاز درخت تان، توجه به جنس، نوع خاک و میزان مواد معدنی موجود در آن بر اساس آزمایش خاک می‌باشد. بدین منظور سعی کنید از بخش های مختلف زمین نمونه برداری کرده و از شرایط خاک آگاهی کافی بدست آورید. پس از انجام این مرحله نتیجه آزمون توسط کارشناسان ارغوان نهال بررسی شده و بهتر میتوان کود برای رشد سریع درخت گردو را برایتان معرفی نمود.

بهترین کود برای رشد سریع نهال گردو چیست؟

موجود ضعیف و کوچکی است که نیاز دارد مواد غذایی و آب در زمان مناسب در اختیار آن قرار گیرد تا قادر به رشد ریشه ها، گسترش سلول های ریشه ای و تولید شاخه و برگ باشد به عبارتی شروع قدرتمندی را از سر بگیرد. از آنجا که کود اسید هیومیک شوک به صورت مایع بوده و از یک منبع ارگانیک و طبیعی تهیه میشود، نه تنها هیچ ضرری به نهال گردو ندارد، بلکه ریشه زایی را تقویت نموده و مقاومت گیاه را در برابر بسیاری از تهدیدهای محیطی افزایش میدهد. اسید هیومیک شوک پیشنهاد فوق العاده ارغوان نهال برای رشد سریع نهال گردو است که خاک را از عناصر مغذی غنی کرده و نیاز درخت را به بسیاری از کودهای شیمیایی کاهش می‌دهد.

 معرفی بهترین کودها برای تسریع باردهی درخت گردو

وقتی نهال بزرگ می‌شود و آماده باردهی میگردد، تا زمان رسیدن به بلوغ و پس از آن به کودهای مختلفی نیاز دارد که عبارتند از کودهای ارگانیک و در صورت لزوم کودهای شیمیایی. این کودها مواد مفید و ضروری دارند که بایستی از طریق سیستم ریشه ای یا برگ در اختیار درخت گردو قرار گیرد؛ تامین کود برای رشد سریع درخت گردو در بهبود کیفیت، طعم مغز گردو و درشتی شدن آن بسیار یاری می نماید. در زیر به معرفی بهترین کودهایی که برای درخت گردو توصیه می‌شود اشاره شده است:

 اگر میخواهید محصول ارگانیک، سالم و با بهترین کیفیت را در کوتاه ترین زمان بدست  آورید، از عصاره جلبک دریایی شوک غافل نشوید! این محصول بی نظیر سرشار از عناصر ریز مغذی، عصاره جلبک آسکوفیلونودوسوم، بیش از ۶۰ گونه هورمون های محرک رشد و اجزای دیگر است که منجر به رشد انفجاری درخت گردو میشود. پس این کود گزینه عالی برای رشد سریع درخت گردو می‌باشد.

 نیتروژن از عناصر دخیل در کلروفیل سازی برگ های درختان است که تامین آن بر میزان فتوسنتز، رویش برگ ها، جوانه ها و تشکیل قند تاثیر دارد. از طرفی درختان گردو برای ساخت پروتئین به نیتروژن نیاز مبرم دارند لذا استفاده از کود نیتروژن دار در ابتدای رشد را جدی بگیرید و برای بهره وری بهتر مقدار و دز مصرف را صحیح استفاده کنید.

کود فسفر بالا

فسفر دیگر عنصر پر مصرفی است که درخت گردو برای باروری بهتر بدان نیاز دارد زیرا فسفر منجر به تقویت ریشه ها و بهبود مقاومت آنها در برابر شرایط دشوار محیطی، استحکام دیواره سلولی برگ و ساقه و افزایش تبادل انرژی در گیاه میشود. جای گرفتن کود فسفر بالا در برنامه کوددهی درختان گردو، به سبب نیاز میوه به این عنصر برای پر شدن مغز، جلوگیری از سیاه شدن مغز و رشد بهتر درخت می‌باشد. محلول پاشی کود فسفر بالا راه داشتن گردوهای بازار پسند را هموار می کند.

کود پتاس بالا

پتاسیم برای درختان ثمر ده بسیار ضروری است به گونه ای که حتی حفظ شکوفه ها و تبدیل آنها به میوه نیز در گرو وجود کافی پتاسیم می‌باشد. پتاسیم منبع عالی جهت تقویت درختان گردو در برابر استرس های محیطی و کم آبی بوده و منجر به رشد آنزیم های دخیل در رشد میوه می شوند. استفاده از کود پتاس بالا پس از فندقی شدن گردوها، برای شروع افزایش اندازه و پر شدن آنها یک ضرورت است؛ لذا با این کود کیفیت مغز گردو هایتان را افزایش دهید.

زمان مورد نیاز برای بهترین کوددهی

تا کنون در مورد اهمیت انتخاب بهترین کود برای درختان گردو و همچنین تعیین مقدار لازم کوددهی و روش صحیح استفاده از کود کشاورزی برای این محصولات، مطالبی بیان شد. علاوه بر مطالب گفته شده، زمان کوددهی به درختان گردو نیز دارای اهمیت بسیاری است.

زمان مصرف کود برای افزایش رشد درخت گردو

استفاده از کودهای توصیه شده در زمان مناسب جایگاه ویژه ای در امر تغذیه درختان گردو دارد زیرا با عدم آگاهی احتمال آسیب به درخت و کسب نتیجه معکوس افزایش می یابد. لذا اکنون چند زمان را برای کوددهی درختان گردو خدمت شما عرض خواهم نمود. یکی از زمان های هنگام شروع فصل رشد می‌باشد که بایستی کودهای ازت دار را استفاده نمایید هم چنین پس از چند روز میتوانید محلول پاشی جلبک دریایی شوک را برای تسریع رشد درخت گردو انجام دهید. پس از آن تا زمان برداشت درخت در دوره های مختلف به کود نیاز دارد تا بتواند با اطمینان باردهی زیادی داشته باشد.

پس از برداشت محصول نیز انجام فروت ست پاییزه در تغذیه جوانه های بارده که سال آینده میوه خواهند داد در اولویت قرار دارد؛ هم چنین پس از برداشت اگر آخرین آبیاری به همراه هیومیک اسید شوک باشد برای درخت گردو فوق العاده خواهد بود. یکی دیگر از موارد کوددهی درختان گردو بسته به نیاز درخت و خاک،انجام چالکود پاییزه است تا درخت در بهار بسیار پر قدرت رشد نموده و مقاومت خوبی در برابر سرما به سبب گرم بودن محیط ریشه داشته باشد.

منبع :

cambridge.org

thenuthouseusa.com