علمی و پزشکی

پیدا شدن اسکلت کودک «خون‌آشام» ۴۰۰ ساله با پاهای بسته/ عکس

غزال زیاری: این کودک در قرن هفدهم میلادی در روستای پین در نزدیکی شهر بیدگوشچ در شمال لهستان دفن شده بود؛ جایی که به نظر می‌رسد که گورستانی برای روح‌های رها شده و فقرایی است که توان پرداخت هزینه‌های کفن و دفن در حیاط کلیسا را نداشتند. طبق بررسی‌های باستان‌شناسان این کودک در هنگام مرگ ۵ تا ۷ سال سن داشته.

بقایای جسد این کودک در فاصله بسیار کمی از اسکلت یک زن که سال گذشته کشف شد، یافت شده است. این زن نیز در حالی که یک داس روی گردنش قرار داشت و قفلی به پاهایش بود، به شیوه مشابهی دفن شده بود.

طبق رسوم و سنت‌های آن دوره، استفاده از قفل برای پاها، برای حفظ جسد در قبر بوده.

داریوسز پولینسکی، باستان‌شناس دانشگاه نیکلاس کوپرنیکوس در تورون دراین باره گفته:« این قفل پا نشان می‌دهد که مردم از این کودک، حتی بعد از مرگش نیز می‌ترسیدند.»

سومین قفل پا در همان قبرستان کشف شد؛ البته در اطراف آن، تنها چند استخوان پراکنده پیدا شد. تا پیش از این، اسکلت هیچ کودک دیگری که بدین شکل دفن شده باشد در این قبرستان یافت نشده بود و به گفته پولینسکی، به نظر می‌رسد که این تنها نمونه از تدفین این چنینی یافت شده در قاره اروپا باشد.

بیشتر بخوانید:

قبرستانی خارج از محوطه کلیسا

پولیسنکی چندین سال است که مسئولیت حفاری‌ها در روستای پین را رهبری کرده و تیم زیر نظر او حدود ۱۰۰ قبر را در این منطقه کشف کرده‌اند و ۱۳ قبر دیگر نیز در آخرین کاوش‌های این تیم کشف شده است. به گفته او، قبرستان محل دفن معمولی و عادی در روستا نبوده؛ چرا که در حالت عادی افراد متوفی در محدوده مقدس کلیسا دفن می‌شدند که البته موقعیت کلیسای روستا هنوز مشخص نیست.

اما از آنجایی که تدفین فرد متوفی در محوطه کلیسا هزینه بالایی داشت، ممکن است افرادی که توانایی مالی زیادی نداشتند، در مکان دیگری دفن می‌شدند. به گفته پولینسکی، به نظر می‌رسد که این قبرستان کوچکتر، جایی بوده که در آن “روح‌های سرگردان” به دور از کلیسا تدفین می‌شدند، حتی اگر می‌توانستند هزینه مراسم تدفین بهتر و شایسته‌تری را بپردازند.

به عنوان مثال، اسکلت بانوی خون‌آشام سال گذشته در شرایطی کشف شد که گردنبند دور گردنش، نشان می‌داد که او فرد ثروتمندی بوده. باستان‌شناسان به علاوه نخ‌هایی از طلا را در لباس‌های او و تکه‌هایی از طلا در جمجمه‌اش پیدا کردند که نشان می‌داد که او دارویی حاوی طلا نوشیده است.

پولینسکی و اعضای تیمش بی‌صبرانه در انتظار تجزیه و تحلیل DNA استخوان‌های این زن هستند تا بتوانند بیشتر و دقیق‌تر در مورد او صحبت کنند ولی یافته‌های آنها حکایت از آن دارد که این به بیماری سختی مبتلا بوده.

child-.jpg

وحشت از کودکان درگذشته

اعضای این تیم به علاوه منتظر آزمایش DNA یافته‌های جدیدشان نیز هستند. پولینسکی توضیح داده که هنوز مشخص نیست که کودک خون‌آشام دختر بوده یا پسر.

طبق گفته پولینسکی، در آن زمان افراد زنده، به ویژه از کودکان مرده ترس عجیبی داشتند؛ چرا که فکر می‌کردند که آنها ممکن است به شکل روح به دنیا برگردند ؛ به ویژه اگر کودک به یکباره و با مرگی غیرطبیعی فوت می‌کرد.

او توضیح داده که اگر چه بانویی که اسکلتش سال گذشته یافت شد و این کودک با پاهای بسته، «خون‌آشام» لقب گرفتند ولی مفهوم مدرن «خون‌آشام»، مدت‌ها بعد تعریف شده و این اصطلاح در آن زمانه مورد استفاده قرار نمی‌گرفته.

استخوان‌های چندین کودک دیگر هم در همان سایت یافت شده‌اند ولی هیچ یک از این اسکلت‌ها کامل نبوده‌اند. یک تکه استخوان فک یافت شده که متعلق به یک کودک است، به طرز حیرت‌آوری سبز رنگ است و طبق گفته باستان‌شناسان، احتمالا او با یک سکه مسی در دهانش دفن شده بود که این سنت معمول تدفین در آن دوره بوده است.

پولینسکی و تیمش در حال حاضر مشغول تجزیه و تحلیل بقایای کشف شده در کاوش‌های امسال هستند و امید دارند که سال آینده بار دیگر در بازگشت به این سایت تحقیقاتی، به موارد جدیدتری دست بیابند.

منبع: Livescience

۵۸۵۸

بخش علوم پزشکی

هدفم این است که با ارائه محتواهای علمی و امیدوارکننده، به شما کمک کنم تا از جدیدترین تحقیقات در زمینه سلامتی مطلع شوید و اقدامات مناسبی را برای بهبود و حفظ سلامتی خود بگیرید.