عمومیکسب و کارهای برتر روز

چیکار کنیم روفرشی جمع نشود؟

تمیز ماندن خانه از سری کار‌هایی است که همیشه ذهن یک خانم خانه را به خودش مشغول می‌کند و قسمتی از وقت او در خانه صرف همین کار می‌شود. حالا با به دنیا آمدن بچه این قسمت از مشغولیت ذهنی خانم‌ها شکل جدیدی به خود می‌گیرد. دارودادن، غذاخوردن، بازی و … همگی فعالیت‌هایی طبیعی هستند که شما با آن سر‌و‌کار دارید. شاید نخستین جایی که شما به عنوان خانم خانهنگران کثیف شدن آن هستید فرش‌ها باشند چرا که انواع لک‌ها از روی فرش به آسانی پاک نمی‌شوند و شستن کل فرش هم هزینه زیادی را تحمیل می‌کند و نمی‌شود هر روز آن‌ها را به قالیشویی سپرد.

آیا روفرشی کشدار جمع میشه؟ چکار کنیم روفرشی جمع نشه؟ - روفرشی کشدار روفرشا

از بس که خم شدم و روفرشی را صاف کردم، احساس کمردرد می کنم. آیا اصلا با این شرایط، استفاده از روفرشی کار مناسبی است؟ این مشکل، جزو دغدغه های مهم برای اکثر افرادی است که از روفرشی استفاده می کنند.قطعا همه افراد به دنبال راهی برای آسان تر شدن کارها و آسیب رسانی کمتر به سلامت جسم و روح خود هستند. اما متاسفانه روفرشی ۱۲ متری هم مانند دیگر لوازم خانگی دیگر، مزایا و معایب خاص خود را دارد.

از طرفی این روزها مشکلی وجود ندارد که برای آن راه حلی پیدا نشده باشد. بنابراین نگران نباشید و برای رفع مشکل خود، در ادامه این مطلب ما را همراهی کنید؛ چرا که قرار است نکات مهمی درباره جمع نشدن روفرشی روی فرش را به شما ارائه دهیم.

اصلا چرا روفرشی جمع می شود؟

در ابتدا، دلایل جمع شدن روفرشی را به شما معرفی می کنیم؛ چرا که شاید بتوانید با رعایت موارد مختلفی، از میزان جمع شدگی روفرشی جلوگیری کنید. یکی از عوامل تاثیر گذار بر جمع شدن روفرشی، کیفیت و جنس فرش است.اصولا  روی فرش های لیز و نازک، بیشتر چروک می شوند. همچنین برخی از نخ های به کار رفته در بافت روفرشی هم به طور کلی حالت لیزی دارند. بنابراین امکان چروک شدن آن ها بیشتر است.

همچنین لازم به ذکر است که جنس خود روفرشی هم خیلی در چروک شدن آن تاثیر می گذارد. پیشنهاد می کنیم که برای اطمینان بیشتر از کیفیت روفرشی، به دنبال روفرشی هایی با نخ مخمل یا مخمل ابریشم باشید؛ چرا که این جنس ها، میزان لیز خوردگی کمتری نسبت به نخ های پلی استر یا حتی ابریشمی دارند.بنابراین با دانستن این نکات مهم درباره علت های چروک روفرشی، می توانید کمی از میزان چروک شدگی آن را کاهش دهید.

راه های کاربردی برای جلوگیری از جمع شدن روفرشی

اگر با رعایت موارد گفته شده درباره علت های جمع شدن روفرشی باز هم با چروک روفرشی روبه رو شدید، می توانید با استفاده از موارد زیر، کمک بزرگی به صاف شدن روفرشی کنید:

1.گذاشتن وسایل سنگین روی فرش

یکی از آسان ترین و در دسترس ترین راه ها برای صاف ماندن روفرشی، گذاشتن وسایل سنگین مانند پایه مبل، صندلی، ویترین یا حتی گلدان سنگین در اطراف آن است. البته توجه داشته باشید که برای جمع کردن روفرشی و شستشو آن، دچار مشکل نشوید.

  1. استفاده از گیره مخصوص

با توجه به نیاز افراد و چروک شدن های پی در پی آن ها، گیره های مخصوصی برای نگهداری روفرشی وجود دارد. این گیره ها در چهار طرف روفرشی و فرش نصب می شوند و تاثیر زیادی در صاف ماندن فرش دارند؛ اما امکان شکسته شدن یا در آمدن گیره ها هم وجود دارد.

  1. گذاشتن روفرشی زیر فرش

برخی از خانم ها برای خرید روفرشی، یک سایز بزرگتر از فرش مورد نظر خود را انتخاب می کنند. به این صورت که حاشیه های اضافی روفرشی را در زیر فرش قرار می دهند و حتی با سنجاق آن را متصل می کنند. البته با توجه به این که طرح و نقش روفرشی کامل پهن شده زیبا به نظر می رسد، بنابراین گذاشتن حاشیه ها در زیر فرش، خیلی منطقی به نظر نمی رسد.

  1. استفاده از سرعت گیر فرش

امروزه سرعت گیرهای مختلفی برای فرش تولید شده است که مانع از لیز خوردن فرش می شود. همین موضوع سبب شده است که تعدادی از افراد، این سرعت گیرها را زیر روفرشی قرار دهند؛ اما انجام این روش امکان آسیب به فرش را هم به دنبال دارد.

  1. استفاده از روفرشی کشدار

عاقلانه ترین، بهترین و کاربردی ترین راه برای جلوگیری از چروک روفرشی، استفاده از کاور فرش کشدار است. دور تا دور روفرشی کشدار، پارچه اضافه به همراه کش های باکیفیت وجود دارد که به طور کامل فرش را پوشش می دهند. همچنین در زیر فرش ثابت می مانند و حتی با حرکت زیاد هم جمع نمی شوند. البته اگر کش ها را به درستی در زیر فرش قرار ندهید، قسمت هایی از فرش چروک می شوند.

روفرشی کشدار از کجا بخریم؟

کیفیت نخ و کش های به کار رفته در روفرشی، تاثیر زیادی بر صاف ماندن آن روی فرش دارد. بنابراین حتما باید به دنبال فروشگاه معتبر برای خرید آن باشید؛ چرا که در غیر این صورت، هزینه زیاد شما برای روفرشی کاملا از بین می رود.

• راه حل زیر را هم می‌توانید برای نگهداشتن روفرشی به کار ببرید.

با چند متر کش و سوزن و نخ می‌توانید روفرشی‌ها را تا حدود زیادی ثابت نگه دارید. همه وسایلی که لازم دارید: نخ، قیچی، سوزن، کش پهن، یک تخته فرش و یک عدد روفرشی است. حدود ۲ متر کش پهن برای ۴ طرف یک روفرشی لازم است. یک مثلث از گوشه کش جدا کنید و مثل عکس به فاصله ۴۰ سانتی از ابتدای روفرشی بدوزید.

با برگرداندن کش، فاصله دادن از کنار روفرشی و دوختن به این شکل، می‌توانید از کشیده شدن روفرشی به زیر فرش جلوگیری کنید. حالا طرف دیگر کش را هم به همان روش مرحله قبل بدوزید. در نهایت باید کش نگهدارنده، زیر فرش قرار بگیرد. کار تمام شد. برای دیدن انواع مدل روفرشی به سایت carpetdepo سر بزنید.

به همین سادگی. حالا تقریبا روفرشی شما ثابت می‌ماند و حرکت کردن آن محدود می‌شود و از مچاله شدن آن وسط خانه جلوگیری می‌کنید. ثابت می‌شود و حرکت کردن آن محدود خواهد شد.به همین سادگی، به وسیله کش نگه دارنده تقریبا روفرشی شما ثابت می‌ماند و حرکت کردن آن محدود می‌شود و از مچاله شدن آن وسط خانه جلوگیری می‌شود.

جان کلام

هیچ کسی علاقه ای به جمع شدن متوالی روفرشی و به هم خوردن نظم خانه خود ندارد؛ از طرفی چروک شدن روفرشی هم امری طبیعی محسوب می شود. همین موضوع سبب شده است که ما برای رفع دغدغه ها و نیاز های شما، به دنبال راه های کاربردی برای جلوگیری از این اتفاق باشیم.