اقتصادیکسب و کارهای برتر روز

آیا سکه برای سرمایه گذاری خوب است؟

راهنمای خرید سکه: بهترین سکه برای سرمایه گذاری کدام است؟

قبل از خرید سکه به عنوان پس انداز یا به قصد سرمایه گذاری در بخش طلا و جواهر، باید موارد مختلفی را بررسی کنید. یکی از مزیت های سکه این است که میتوانید مطابق با بودجه خود اقدام به تهیه سکه در ابعاد و قیمت های متفاوت کنید. انواع مختلف سکه در بازار وجود دارد که ابهامات و سوالات زیادی را قبل از خرید سکه برای شما به وجود می‌آورد. سکه امامی بهتر است یا بهار آزادی؟ نیم سکه بخریم یا ربع سکه؟ بهترین برند سکه پارسیان کدام است؟ ما به همه‌ی سوالات شما درباره اینکه کدام نوع سکه برای سرمایه گذاری بهتر است، در این مقاله پاسخ داده ایم. با ما همراه باشید.

سرمایه گذاری در سکه یا طلا کدام بهتر است؟

در طول قرن ها داد و ستد، طلا و سکه همیشه انتخاب مورد علاقه‌ی مردم برای سرمایه گذاری و پس انداز بوده است. تعیین قیمت جهانی و نقدشوندگی بالا دو عاملی است که باعث این محبوبیت شده و قیمت طلا و سکه را روز به روز بالاتر میبرد.

    اگر شک دارید که طلا بخرید یا سکه، بهترین کار این است که رفتار سکه و طلا را در سال های گذشته و اخیر بررسی کنید. طلا همواره شامل کارمزد است و اگر طلای زینتی خریداری کنید، باید اجرت ساخت آن را بپردازید. بنابراین درنهایت هزینه‌ای بیشتر از ارزش واقعی طلا می‌پردازید و هنگام فروش نیز هزینه کارمزد به شما تعلق نمیگیرد.

چه سکه‌ای بخریم؟ انواع سکه برای سرمایه گذاری

4 نوع سکه رایج در بازار امروز کشورمان وجود دارد:

 • سکه تمام بهار آزادی
 • نیم سکه بهار آزادی
 • ربع سکه بهار آزادی
 • سکه گرمی

سکه طرح قدیم یا بهار آزادی چیست؟

به تمامی سکه‌هایی که از سال ۱۳۵۸ تا سال ۱۳۷۰ ضرب شده‌اند، سکه بهار آزادی یا سکه طرح قدیم می‌گویند. در اولین سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، سکه‌های طلا با نام حضرت علی (ع) و عبارت بانک ملی ایران در یک‌طرف و تصویر حرم امام رضا (ع) و عبارت اولین بهار آزادی در طرف دیگر ضرب شد.

سکه طرح جدید یا امامی چیست؟

ضرب سکه طرح جدید یا سکه امامی که از سال 1370 شروع شد و ادامه دارد. در یک طرف آن تصویر بنیان گذار جمهوری اسلامی و در طرف دیگر تصویر بارگاه امام رضا قرار گرفته است. نرخ تعیین کننده قیمت بازار، قیمت سکه طرح جدید است که بر روی سایر سکه ها مانند نیم سکه، ربع سکه و سکه یک گرمی تاثیر می گذارد.

سکه امامی بخریم یا بهار آزادی؟

این دو سکه از نظر وزن و عیار طلا هیچ فرقی با هم ندارند و فقط سال ضرب آنها متفاوت است. هر دو سکه امامی و بهار آزادی عیار ۹۰۰ و وزن ۸.۱۳ گرمی دارند. اختلاف قیمت سکه طرح جدید و قدیم در بازار به رفتار خریداران و بالا بودن تقاضا برای خرید سکه طرح جدید برمی گردد و دلیل دیگری ندارد.

    با مقایسه روند ارزش ریالی سکه‌ی بهار آزادی در مقایسه با سکه امامی متوجه می‌شویم که سکه امامی تا یک و نیم برابر بیشتر از سکه تمام بهار آزادی افزایش قیمت داشته است، در نتیجه برای خریداران و صاحبان خود، سود بیشتری دارد.

سکه یک گرمی چیست؟

سکه یک گرمی از سال 1390 به بعد ضرب شد. با افزایش قیمت سکه بسیاری از مردم برای هدیه دادن در مناسبت های مختلف به خرید سکه پارسیان روی آوردند. بنابراین بانک مرکزی تصمیم گرفت سکه ای جدید با عیار بیشتر نسبت به سکه پارسیان ضرب کند. حباب قیمت سکه گرمی بسیار زیاد است، بنابراین برای سرمایه گذاری مناسب نیست.

فرق سکه یک گرمی و سکه پارسیان چیست؟

    عیار سکه یک گرمی 22 است، در حالیکه عیار سکه پارسیان 18 است. برخلاف سایر سکه های رایج در بازار، تاریخ ضرب بر روی سکه های گرمی حک نشده است.

بهترین مارک سکه پارسیان کدام است؟

سکه پارسیان در حقیقت یک قطعه طلاست و سکه محسوب نمی‌شود. اما چون ظاهر آن شبیه سکه است، مردم آن را به عنوان سکه پارسیان میشناسند. این سکه ها وزن ثابتی ندارند، بنابراین روی جعبه پرس آن‌ها وزن درج شده است. وزن‌های متداول سکه های پارسیان به این صورت است: ۵۰ سوتی، ۱۰۰ سوتی، ۱۵۰ سوتی، ۲۵۰ سوتی، ۳۰۰ سوتی، ۵۰۰ سوتی، ۱ گرمی، ۱.۵ گرمی و ۲ گرمی. و عیار آن 750 یا 18 عیار است. این سکه ها بیشتر برای هدیه دادن محبوب شده اند.

بهترین مارک سکه پارسیان باید این ویژگی ها را داشته باشد:

 • عیار سکه پارسیان در آن درج شده باشد.
 • وزن آن به صورت دقیق لحاظ شود.
 • وزن کسری یا اضافه بودن به صورت تقریبی تعیین گردیده باشد.
 • سکه دارای هولوگرام باشد.
 • آدرس و مشخصات واحد تولید در آن درج شده باشد.

قیمت سکه پارسیان = وزن سکه پارسیان * قیمت روز طلا 18 عیار

قیمت سکه پارسیان چگونه محاسبه میشود؟

قیمت سکه پارسیان با نرخ طلای روز محاسبه میشود و قیمت ثابتی ندارد. معمولا وزن آن بین 5 سوت تا 2 گرم متغیر است. برای محاسبه قیمت سکه پارسیان کافی است وزن آن را در نرخ روز قیمت طلا ضرب کنید.

هنگام فروش سکه پارسیان چقدر از قیمت آن کم میشود؟

هنگام فروش سکه پارسیان 7 درصد مبلغ کل سکه و هزینه وکیوم که چیزی حدود 15 هزار تومان است از قیمت آن کسر خواهد شد.

آیا سکه پارسیان برای سرمایه گذاری خوب است؟

برای پس انداز سکه پارسیان بهتر است یا طلا؟ سکه پارسیان یک گرمی معادل یک گرم طلای ۱۸ عیار طلا دارد، بنابراین شما با خرید سکه پارسیان طلا خریده اید. حتی در مقایسه با سکه یک گرمی بانکی، سکه پارسیان انتخاب بهتری است، چرا که برای خرید همان مقدار طلا پول کمتری می پردازید.

تفاوت قیمت ربع سکه بانکی و غیربانکی

وزن، شکل، عیار و بسته بندی سکه چهار عامل مهم و تعیین کننده برای تشخیص سکه بانکی از غیربانکی است. وزن سکه های غیربانکی دقیق نبوده و معمولا کمتر می باشد. شکل سکه های بانکی و غیربانکی را زمانی که در کنار همدیگر قرار دهیم قابل تشخیص هستند. عیار سکه های بانکی از سکه های غیربانکی بیشتر است. سکه های غیربانکی بسته بندی ندارند و آدرس روی آن درج نشده، درحالیکه سکه های بانکی بسته بندی میشوند و روی آنها تبلیغات نیز انجام میشود.

    سکه های غیربانکی حباب قیمتی ندارند، اما توصیه می‌کنیم سکه‌هایی بانکی بخرید تا موقع فروش مشکلی برایتان پیش نیاید. قیمت سکه غیربانکی را در وبسایت tgju مشاهده کنید.

ربع سکه بخریم یا نیم یا تمام؟

اگر بازدهی انواع سکه را بررسی کنیم، نتیجه نشان میدهد که سکه هایی با قیمت پایین تر (مثل سکه های گرمی و نیم سکه) افزایش قیمت بیشتری در کوتاه مدت و بلندمدت داشته اند. اما سکه تمام بهار آزادی ضرب سال 86 بالاترین قیمت سکه را در بین انواع دیگر سکه دارد. و سرمایه گذاران معتقدند این سکه بهترین انتخاب برای سرمایه گذاری در بازار سکه است. حباب سکه نیز براساس قیمت این سکه تعیین میشود.

 • تمام سکه بهار آزادی با عیار ۹۰۰ و وزن ۸.۱۳ گرمی
 • نیم سکه بهار آزادی با عیار ۹۰۰ و وزن ۴.۰۷ گرمی
 • ربع سکه بهار آزادی با عیار ۹۰۰ و وزن ۲.۰۳ گرمی
 • سکه یک گرمی بهار آزادی با عیار ۹۰۰ و وزن ۱.۰۱ گرمی

کدام نوع سکه برای سرمایه گذاری بهتر است؟

نوسان قیمتی: نوسان قیمت سکه تمام بهار آزادی نسبت به سایر سکه ها بیشتر است و هر چقدر نوسان قیمتی بیشتر باشد، سود نیز میتواند بیشتر شود.

تقاضا: تقاضا برای سکه های طرح جدید نسبت به سایر سکه ها بیشتر است و در بین آنها ربع سکه که قیمت پایین تری دارد پر تقاضا تر است. البته تقاضای سکه تمام بهار آزادی نیز در بازار قابل توجه است.

حباب قیمتی: حباب قیمتی سکه گرمی نسبت به سایر سکه ها بیشتر است. بنابراین ریسک سرمایه گذاری آن نیز بیشتر است.

رفتار قیمت: باید نمودار رفتار قیمتی گذشته را بررسی کرد. در کوتاه مدت سرمایه گذاری روی سکه یک گرمی و ربع سکه مناسب تر است و در طولانی مدت همه انواع سکه ها سودده هستند.

منبع: جواهر فروشی مشهد