علمی و پزشکیکسب و کارهای برتر روز

انرژی سبز برای مادران آینده آیا ماچا در دوران بارداری مفید است؟

تغذیه بارداری یکی از مهترین فاکتورها در سلامت بدن زنان و جنین به شمار می رود. از این رو به زنان توصیه می شود از قبل بارداری تغذیه سالم و مناسبی داشته باشند.

مادر شدن، بدون شک یکی از محبوب ترین احساسات در زندگی هر زنی است، دوران بارداری می تواند یک نقطه عطف در روال خرید و خواسته های زنان باشد. در طی این دوران ضروری است که مادران باردار در استفاده از مواد غذایی مختلف احتیاط کنند تا سلامت فرزند خود را در بالاترین نقطه حفظ کرده باشند.

شما به عنوان یک زن بادار وقتی وارد خود می شوید، بدنتان دچار تغییرات قابل توجهی خواهد شد. یک دلیل اساسی برای به وجود آمدن این تغییرات، شروع شکوفا شدن یک غنچه در داخل بدنتان است که باعث بزرگی محیط شکم برای رشد و پرورش خود خواهد شد.

با تغییرات هورمونی در بدن زنان باردار، جهت تطبیق با تحولات آینده، هوس مادران در دوران بارداری برای خوردن بعضی از مواد غذایی افزایش خواهد یافت. در طی این دوران جدید، شادی همراه با اضطراب در مادران باردار در اوج خود قرار می گیرد، که همه این نگرانی ها به منظور ترس از برآورده نشدن نیازهای جنین خواهد بود.

در ماه پنجم بارداری، تغییراتی مانند احساس خستگی، تپش قلب، بزرگ شدن شکم، بزرگ شدن سینه ها و نرم شدن نوک سینه ها در بدن مادر به وجود می آید. در این ماه نیز تغذیه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

خوردن غذاهای غنی از پروتئین، خوردن انواع سالاد، خوردن سبزیجات تازه، مصرف میوه و نوشیدن مقدار زیادی آب، از توصیه هایی است که باید در ماه پنجم بارداری خود به انجام آنها مبادرت کنید.

تغییرات بدن زنان در ماه 5 بارداری

با بزرگتر شدن جنین درون رحم, بدن زنان نیز از تغییر می کند. این تغییرات هم جسمی و هم روحی هستند. برخی از تغییرات جسمی زنان باردار در ماه پنجم بارداری به شرح زیر می باشد.
– افزایش اشتها

– تورم مچ پا
– تنگی نفس
– کمر درد
– سوزش معده
– خونریزی بینی
– خونریزی لثه‌ها
– خستگی
– تپش قلب
– بزرگ شدن شکم
– بزرگ شدن سینه ها
– نرم شدن نوک سینه ها
– ظهور نقطه‌های‌ ریزی اطراف نوک سینه
– بروز رگ های واریسی
– افزایش ادرار
– آغاز ترشح آغوز
– خارش شکم
– افزایش ناگهانی میل جنسی

تغییرات جنین در ماه پنج بارداری
– تشکیل ماده سفید پنیر مانند روی پوست جنین به منظور محافظت از پوست جنین از آبی که در آن قرار گرفته است.
– رشد موهای سر
– در صورت دختر بودن جنین, از ماه پنجم بارداری, رحم او شروع به ساخته شدن می کند.
– سکسکه زدن

تغذیه در ماه پنجم بارداری

یکی از مهترین فاکتورها در سلامت بدن زنان و جنین به شمار می رود. از این رو به زنان توصیه می شود از قبل بارداری تغذیه سالم و مناسبی داشته باشند. در ماه پنج بارداری به زنان توصیه می شود بیشتر از موادی مانند کلم بروکلی، اسفناج و کلم استفاده کنند. دلیل این مسئله این است که این مواد غذایی سرشار از کلسیم و منیزیم هستند که جنین در این ماه به آن ها نیاز فراوانی دارد. یکی دیگر از مواد ضروری برای سلامتی مادر و جنین در طی بارداری, آب است. به همین دلیل به زنان باردار توصیه می شود به منظور پیشگیری از کم آبی بدن, به مقدار لازم آب بنوشند.

مزه دادن طعم بعضی از محصولات غذایی در زنان باردار، زمانی شروع می شود که آن ها متوجه حاملگی خود می شوند. شما به عنوان یک مادر باردار در دوران بارداری خود، این نیازهای عجیب و غریب را معمولا نسبت به مصرف شکلات، بستنی، پیتزا و ترشی ها احساس خواهید کرد. اما مطمئن شوید که تا پایان این دوران، همه چیز در مسیر درستی باقی خواهد ماند. لازم است اکنون که مادری باردار هستید، بدانید که برخی کارهای ساده وجود دارد که شما با انجام دادن آن ها در طول سه ماهه دوم بارداری، از سلامت خود و فرزندتان مطمئن خواهید شد. بنابراین، در این مقاله، آنچه را که باید در رژیم غذایی شما در ماه پنجم بارداری گنجانده شود، یادآور خواهیم شد.

در ماه پنجم بارداری، گنجاندن چه غذاهایی در رژیم غذایی مادران مناسب است؟

۱. مصرف گوشت گاو در دوران بارداری باید همراه با مصرف مایعات فراوان باشد:

هیدراته (پر آب) نمودن بدن برای تمام افراد در هر سنی و در کل زمان ها لازم و ضروری است. شما هم به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که در حال حاضر باید برای مراقبت از دو نفر در تلاش باشید. بنابراین، فراموش نکنید که نوشیدن مقدار زیادی آب در دوران بارداری برای جلوگیری از یبوست بسیار مهم خواهد بود. علاوه بر نوشیدن آب، مصرف حداقل 2 لیوان شیر هم در هر روز نیاز را به کلسیم و ریزمغذی های دیگر برآورده خواهد کرد که برای رشد و سلامت استخوان های فرزند شما حیاتی می باشد.

۲. خوردن غذاهای غنی از پروتئین در ماه پنجم بارداری :

به عنوان یک مادر باردار، لازم است همیشه به یاد داشته باشید که پروتئین ها، بلوک های سازنده ساختمان بدن ما هستند. این مواد به عنوان بهترین ماده غذایی در ماه پنجم بارداری شناخته شده اند. داشتن یک رژیم غذایی غنی از پروتئین برای اطمینان از رشد فیزیکی جنین در این دوره لازم و ضروری می باشد. رشد عضلات، پوست و سایر اندام های فرزند شما و همچنین حفظ آن ها از آسیب ها، نیازمند دریافت پروتئین کافی است. پروتئین در مواد غذایی مانند مرغ، تخم مرغ، آجیل، حبوبات و غلات یافت می شود. اگر شما به عنوان یک زن باردار هستید، می توانید از تکه های سویا، نخود بخار پز، پنیر و پنیر سویا در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنید.

۳. در ماه پنجم بارداری به قدرت انواع مختلف سالادها تکیه کنید:

مواد مغذی موجود در سبزیجات خام مانند کلم، هویج، گوجه فرنگی تازه، برگ و ریشه چغندر، از منابع عالی برای به دست آوردن مواد معدنی و فیبرهای لازم برای سلامت بدن مادران بارداری و رشد مناسب فرزندان آن ها می باشد. مادران باردار باید از مصرف سس های سالاد و ترشی سبزیجات به جز زیتون اجتناب کنند، چرا که این مواد غذایی محتوی سدیم بالایی هستند. همچنین مطمئن شوید که در دوران بارداری مقدار زیادی آب می نوشید، طوری که کاملا در شما از بین رفته باشد. پیشنهاد می شود که زنان باردار روزانه به طور متوسط، 1 اونس فیبر در رژیم غذایی خود داشته باشند. در نهایت، به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که استفاده زیاد از فیبر در رژیم غذایی ، می تواند عوارضی مانند بواسیر را حتی بعد از زایمان هم کاهش دهد.

۴. مصرف میوه در ماه پنجم بارداری:

میوه ها سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی بوده و دارای طعم خوشمزه ای هستند، شما هرگز نمی توانید میوه ها را با توجه به مغذی و مفید بودن آن ها طبقه بندی و انتخاب نمایید، چون همه انواع آن ها به نوعی سرشار از ویتامین هستند.

در تغذیه دوران باردار می توانید میوه هایی مانند سیب، گلابی، موز، کیوی، پرتقال و انواع توت ها، را که بی دانه و بسیار مغذی هستند، انتخاب کنید. مثلا از خود بپرسید که چرا شما در این دوران از توت فرنگی و ماست مخلوط که دارای چربی مفید هم است، استفاده نمی کنید؟

۵. خوردن سبزیجات تازه در ماه پنجم بارداری:

خوردن مقدار زیادی از سبزیجات سبز در دوران بارداری، ممکن است برای مادران باردار خسته کننده به نظر برسد. اما این کار را به خاطر آینده خود و سلامتی فرزندتان انجام دهید. داشتن رژیم غذایی که شامل اسفناج، شنبلیله و کلم بروکلی است می تواند نیاز بدن فرد را به آهن برآورده کند.

شما می توانید در دوران بارداری برای ایجاد تنوع از پخت گریل هلندی سبزیجات و ماچا با اضافه کردن برخی به آن ها استفاده کنید. همچنین، فراموش نکنید که با افزودن تعداد انگشت شماری از برگ های اسفناج در مخلوط غذایی روزانه خود، می توانید از تمام ویتامین های آن بهره ببرید.

۶. مواد غذایی خوب و سالم در ماه پنجم بارداری :

فراموش نکنید که رژیم غذایی شما به عنوان یک مادر باردار، باید شامل غلات سبوس دار باشد. غلات کامل مانند گندم، برنج، ذرت و جو سبوس دار، غنی از ویتامین E، ویتامین B کمپلکس، آهن و منیزیم هستند. طبق تحققات دانشمندان، مصرف غلات توسط مادران باردار نیاز کودک در حال رشد آن ها را به انرژی و مواد مغذی، به خوبی برطرف خواهد نمود.

آزمایش‌های ماه پنجم

کارهایی که پزشک در این ماه برای‌تان انجام می‌دهد تقریبا مشابه ماه گذشته است. متخصص زنان، وزن، فشار خون، ادرار، ضربان قلب جنین، اندازه و شکل رحم، ارتفاع بالای رحم، تورم مچ پا و تغییرات بینایی را در شما بررسی خواهد کرد اما برخی از زنان در معرض خطر ممکن است آزمایشی به نام کوردوسنتز را به منظور تشخیص ناهنجاری‌های کروموزومی انجام دهند.

در این آزمایش یک سوزن توخالی از طریق دیواره شکم مادر وارد ورید بندناف شده و نزدیک مقداری از خون نوزاد را خارج می‌کند. این آزمایش حتما باید بعد از هفته ۱۸ بارداری انجام شود چون باید اطمینان حاصل شود که رگ‌های خونی به اندازه کافی برای خروج خون بزرگ هستند.

کوچولو چه شکلی است؟

در این دوره جنین رشد سریعی پیدا می‌کند و وزنش به حدود ۲۵۰ گرم می‌رسد. در این مرحله یک ماده سفید پنیر مانند روی پوست جنین تشکیل می‌شود که وظیفه این ماده حفاظت از مایع اطرافش است. در پایان این ماه موهای سر جنین شروع به رشد می‌کنند و اگر کودک دختر باشد رحم او شروع به ساخته شدن می‌کند. اگر شکم‌تان گاهی اوقات دچار حرکات پرشی منظمی می‌شود، اصلا نگران نباشید چون ممکن است جنین شما در حال سکسکه باشد.

 منبع : نکات تغذیه ای: بارداری و تغذیه