عمومیکسب و کارهای برتر روز

علائم خرابی هواکش خودرو

فیلتر هوای موتور جزء ضروری ترین قطعات خودرو شماست این دقیقا همون نکته ای هست که بسیاری از رانندگان متوجه اون نیستند. فیلتر هوای خودرو از موتور شما در برابر آلودگی های مضر مانند گرد و غبار و کثیفی محافظت می کند. در این مطلب چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد زمان تعویض فیلتر هوا موتور فرا رسیده است:

نیاز به تعمیر و نگهداری منظم

در حالی که مواجه شدن با مشکلات مکانیکی یک بخش اجتناب ناپذیر از داشتن وسیله نقلیه است، شما می توانید با انجام تعمیر و نگهداری منظم عمر خودرو خود را به میزان قابل توجهی بهبود بخشید. نگهداری مداوم و مناسب خودرو، کلید داشتن یک وسیله نقلیه ایمن و قابل اعتماد است. بعلاوه، انجام چند کار کوچک و ارزان می‌تواند به شما کمک کند تا از برخی تعمیرات پرهزینه و مهم در مسیر جلوگیری کنید.
یکی از این کارها تعویض فیلتر هوای ماشین شما توسط امداد خودرو تبریز است. موتور هر خودرویی برای کار کردن به اکسیژن نیاز دارد و یک فیلتر هوا تضمین می‌کند که هوای تمیز و خوب به آنجا می‌رسد. فیلتر هوا از ورود زباله ها، حشرات، ماسه، ذرات و گرد و غبار به موتور شما جلوگیری می کند و به موتور شما هوای مورد نیاز برای بهترین عملکرد را می دهد. فیلترهای هوا برای همیشه دوام نمی آورند. به مرور زمان با تمام کثیفی ها و گرد و غباری که فیلتر کرده اند مسدود می شوند و باید تعویض شوند.

سیستم هواکش خودرو یکی از مهم ترین اجزای خودرو بوده که وظیفه تامین و تصفیه هوای مورد نیاز موتور خودرو جهت احتراق ترکیب سوخت و هوا را دارد. به عبارت دیگر می توان گفت هوای مورد نیاز محفظه احتراق توسط هواکش ماشین تامین می گردد که خود دارای اجزای مختلفی می باشد. اجزای سیستم هواکش ماشین به شرح زیر هستند:

 • فن هواکش خودرو
 • منیفولد هوا
 • فیلتر هوا
 • دریچه گاز
 • لوله واسط

طراحی سیستم هواکش خودرو به این شکل است که هوا از جلوی خودرو وارد لوله هواکش خودرو شده و سپس گرد و غبار و آلودگی های آن توسط فیلتر هوا گرفته می شود. پس از عبور هوا از لوله هواکش ماشین و همچنین فیلتر هوا به دریچه گاز می رسد.

وظیفه دریچه گاز نیز کنترل دقیق میزان هوای ورودی به داخل موتور بوده و هر چقدر پدال گاز بیشتر فشار داده شود، دریچه گاز نیز بیشتر باز خواهد شد. هر چقدر دریچه گاز بیشتر باز شود، میزان هوای بیشتری وارد موتور خواهد شد و در نهایت دور موتور خودرو افزایش یافته و سرعت خودرو نیز افزایش خواهد یافت.

در حالت کلی منظور از هواکش ماشین همان فیلتر هوا بوده که وظیفه تصفیه هوا را داشته و عوامل دیگری نظیر فن، لوله واسط و… نیز در تامین و انتقال هوا نقش خواهند داشت. امروزه انواع مختلفی از هواکش ماشین (فیلتر هوا) وجود دارند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هواکش روغنی خودرو
 • هواکش خشک خودرو
 • هواکش مرطوب خودرو

چه زمانی نیاز است که فیلتر هوا تعویض گردد؟

در این مطلب هفت نشانه مهم برای زمان تعویض فیلتر هوا را مشاهده می کنید.

1. چراغ موتور را بررسی کنید

وقتی چراغ چک موتور روشن می شود مردم به بدترین سناریو فکر کنند، اما می تواند بخاطر چیزی به سادگی فیلتر هوای کثیف روشن شده باشد. هنگامی که فیلتر هوا مسدود می شود، کمبود جریان هوا منجر به تجمع رسوبات کربن می شود که می تواند چراغ چک موتور را روشن کند. یک مکانیک باتجربه می تواند علت روشن شدن چراغ چک را بخواند و مشکل را تشخیص دهد. ماشین خود را به مکانیک های آقای امداد بسپارید.

2. صداهای غیرعادی یا عجیب

گوش دادن به صدای ماشین، یک راه عالی برای تشخیص مشکلات قبل از تبدیل شدن به مشکلات بزرگ و پرهزینه است. با شناخت صداهای وسیله نقلیه خاص خود، بهتر می توانید تشخیص دهید که چه زمانی صدایی خاموش می شود. وقتی صحبت از مشکلات فیلتر هوای شما می شود، موتور شما می تواند صداهای غیرعادی را در صورت محرومیت از هوای تمیز ایجاد کند. ممکن است صداهای ترکیدن، سرفه یا غرغر ایجاد کند.

3. دود سیاه از اگزوز و زمان تعویض فیلتر هوا

موتورها برای کار کردن به هوا و سوخت نیاز دارند. هوا سوخت با هم می سوزند تا اطمینان حاصل شود که اتومبیل شما به درستی سوخت می سوزاند. دود سیاهی که از اگزوز شما می آید، نشانه واضحی است که وسیله نقلیه شما دارای سوخت بیش از حد در محفظه احتراق بدون اکسیژن کافی برای سوزاندن آن است.

4. بوی بنزین

فیلتر هوای کثیف و مسدود شده مانع از توانایی موتور شما برای سوزاندن همه سوخت موجود در موتور می شود. کمبود اکسیژن باعث می شود سوخت به درستی نسوزد. سپس از طریق لوله اگزوز خارج شده و بوی بنزین تولید می کند.
اگر با توجه به مسافت ماشین شما بنزین بیشتری می سوزاند، گرفتگی یا کثیف بودن فیلتر هوا ممکن است مشکل اصلی باشد. فیلتر هوای کثیف می تواند عملکرد وسیله نقلیه شما را کاهش دهد. زیرا در صورت عدم دریافت اکسیژن کافی از منابع خارجی، از سوخت بیشتری برای چرخاندن موتور استفاده می کند و باعث مصرف بیشتر بنزین می شود.

5. سوخت ناقص موتور

سوخت نسوخته نیز می تواند باعث عملکرد ناقص موتور شما شود. سوخت نسوخته باقیمانده دود زیادی ایجاد می کند. بقایای دوده روی شمع ها جمع می شود. شمع های کثیف به درستی کار نمی کنند.اگر روی گاز فشار می‌دهید و ماشینتان تکان می‌خورد، فیلتر هوا را عوض کنید. علاوه بر این، اگر ماشین شما در روشن شدن مشکل دارد، فیلتر هوا را بررسی کنید.
فیلترهای کثیف همچنین می توانند باعث افزایش انتشار گازهای گلخانه ای شوند که در نتیجه دود سیاه از اگزوز خارج می شود. دود خروجی از لوله اگزوز نشان دهنده سوخت نسوخته در سیستم است.اگر در چنین شرایطی هستید، بلافاصله از فروشگاه آقای امداد نسبت به خرید مناسب خودرو خود اقدام کنید.

6. ماشین به همین راحتی کار نمی کند

احساس می کنید ماشین شما مانند گذشته کار نمی کند و حرکت نمی کند؟ ممکنه ایراد آن از فیلتر هوا باشد. اگر روی پدال گاز فشار می دهید و ماشین شما به اندازه کافی شتاب ندراد، احتمالا به این معنی است که موتور هوای مورد نیاز برای شتاب گرفتن سریع را دریافت نمی کند.
اگر فیلتر هوای موتور شما کثیف است، ممکن است متوجه شوید که ماشین شما به نرمی قبل کار نمی کند. مانند همه فیلترها، فیلتر هوای موتور با به دام انداختن کثیفی و سایر مواد کار می کند تا مانع از ایجاد اختلال در عملکرد خودرو شما شود. اگر ماشین شما مانند گذشته کار نمی کند، یکی از اولین چیزهایی که باید بررسی کنید فیلتر هوا است.

فیلتر هوای موتور، گرد و غبار اضافی، ماسه و سایر ذرات خارجی را از توده هوایی که در سیستم احتراق داخلی خودرو شما حرکت می کند، حذف می کند. هرچه هوا تمیزتر باشد، وسیله نقلیه شما کارآمدتر کار می کند.

7. فیلتر هوای کثیف

همیشه ایده خوبی است که فیلتر هوای واقعی خود را به صورت بصری بررسی کنید، به خصوص اگر برخی از این علائم ناراحت کننده را تجربه می کنید. فیلتر هوای جدید با رنگ سفید، شیری، کرم یا خاکستری روشن دیده می شود.

خاک یا گرد و غبار در بیرون باعث تغییر رنگ یا تیره شدن آن می شود، اما بررسی خود را در همین جا متوقف نکنید. لایه های داخلی و تا شده کاغذ صافی را نیز از نظر فیزیکی بررسی کنید.
اگر متوجه کثیفی یا آلودگی روی فیلتر هوا شدید، باید در اسرع وقت آن را تعویض کنید. فیلتر تمیز برای عملکرد، کارایی سوخت و طول عمر خودرو شما بسیار مهم است. فیلتر هوای موتور خود را به صورت دیداری بررسی کنید و اگر کثیف به نظر می رسد باید آن را تعویض کنید.

زمانی برای یک تغییر

قدرت فیلتر هوای جدید را دست کم نگیرید. سرزندگی ماشین شما به آن متکی است. اکثر کتابچه های راهنمای ماشین توصیه می کنند که فیلتر هوا را هر 10000 تا 12000 کیلومتر تعویض کنید.

هیچ خودرویی از آسیب احتمالی ناشی از فیلتر هوای کثیف مستثنی نیست. به خود (و ماشینتان) لطفی کنید و مطمئن شوید که این جزء کلیدی سیستم ورودی خرابی لوله خرطومی هواکش ماشین می تواند منجر به مشکلات مختلفی در عملکرد موتور شود. این مشکلات عبارتند از:

 • کاهش قدرت موتور: اگر هوا به درستی به موتور نرسد، قدرت موتور کاهش می یابد.
 • افزایش مصرف سوخت: اگر هوا به درستی به موتور نرسد، موتور برای تولید قدرت مورد نیاز، سوخت بیشتری مصرف می کند.
 • خروج دود سیاه از اگزوز: اگر هوا به درستی به موتور نرسد، دود سیاه از اگزوز خارج می شود.
 • گرم شدن بیش از حد موتور: اگر هوا به درستی به موتور نرسد، موتور می تواند بیش از حد گرم شود.

علائم خرابی لوله خرطومی هواکش ماشین

علائم خرابی لوله خرطومی هواکش ماشین عبارتند از:

 • کاهش قدرت موتور: اگر متوجه شدید که قدرت موتور خودرو شما کاهش یافته است، ممکن است لوله خرطومی هواکش شما خراب شده باشد.
 • افزایش مصرف سوخت: اگر متوجه شدید که مصرف سوخت خودرو شما افزایش یافته است، ممکن است لوله خرطومی هواکش شما خراب شده باشد.
 • خروج دود سیاه از اگزوز: اگر از اگزوز خودرو شما دود سیاه خارج می شود، ممکن است لوله خرطومی هواکش شما خراب شده باشد.
 • گرم شدن بیش از حد موتور: اگر موتور خودرو شما بیش از حد گرم می شود، ممکن است لوله خرطومی هواکش شما خراب شده باشد.

دلایل خرابی لوله خرطومی هواکش ماشین

دلایل مختلفی برای خرابی لوله خرطومی هواکش ماشین وجود دارد. از جمله این دلایل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش سن: لوله خرطومی هواکش ماشین با گذشت زمان می تواند فرسوده و خراب شود.
 • شکستگی یا پارگی: لوله خرطومی هواکش ماشین ممکن است در اثر ضربه یا برخورد با جسمی خارجی دچار شکستگی یا پارگی شود.
 • خوردگی یا زنگ زدگی: لوله خرطومی هواکش ماشین ممکن است در اثر خوردگی یا زنگ زدگی دچار آسیب شود.
 • نصب نامناسب: لوله خرطومی هواکش ماشین ممکن است در اثر نصب نامناسب دچار آسیب شود.