بین المللکسب و کارهای برتر روز

مدت زمان مهاجرت به کانادا چقدر است؟ + هزینه

بررسی پرونده های مهاجرت به کانادا چقدر زمان می برد؟

به نقل از موسسه مهاجرتی دستیکن؛ اداره مهاجرت کانادا با توجه به مورد استقبال قرار گرفتن این کشور در امر مهاجرت بیش از هر زمانی در تاریخ مهاجرت، طبیعتا بسیار شلوغ شده است که اولین دلیل آن مسلما افزایش تصاعدی تعداد پرونده‌های در حال پردازش برای مهاجرت به کانادا بوده و دلیل دیگر زمانبر بودن تعداد قابل توجهی از پرونده‌ها با توجه به روش مهاجرتی یا قرار گرفتن در تبصره‌های مهاجرتی خاص می‌باشد که طبیعتا میزان زمان لازم برای پردازش آن پرونده‌ها بیشتر خواهد شد. هرچند که در این راستا تدابیر بسیاری اتخاذ، اجرایی شده و بنابراین اداره مهاجرت کانادا از بابت مدت زمان و میزان حجم پرونده‌های معوقه این کشور بسیار بهبود پیدا کرده است.

تغییرات و بهبود رسیدگی به پرونده‌ها در اداره مهاجرت کانادا

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره گردید، تعداد درخواست‌های ویزا و حجم پرونده‌های مهاجرتی معوقه و در حال پردازش نزد اداره مهاجرت کانادا بسیار زیاد شده اما در نقطه مقابل نیز اقدامات و تدابیر بزرگ و کوچک و مختلفی اتخاذ شده که هم حجم پرونده‌ها را به میزان قابل توجهی کاهش داده و هم سرعت رسیدگی به پرونده‌های مانده بسیار تسریع بخشیده شده است. از مهمترین اقدامات انجام شده در این راستا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش قابل توجه تعداد افسران اداره مهاجرت برای رسیدگی بیشتر و سریع‌تر و همچنین با دقت بیشتر و در کل منصفانه به پرونده‌ها
 • پیگیری معضل نیمه کاره ماندن پرونده‌هایی که به دست افسرانی بوده که در خلل پرونده بازنشست شده‌اند.
 • تصمیم برای به صفر رساندن تعداد پرونده‌های ویزاهای توریستی در ماه فوریه 2023 (که احتمالا این تصمیم در طی سال یا حداقل سالی یکبار مجددا تکرار می‌شود)
 • حذف برخی از الزامات غیر واجب در دست بررسی در پرونده‌های در حال پردازش، مانند حذف الزامات پزشکی نه چندان مهم
 • تسهیل و تسریع رسیدگی به پرونده‌های مرتبط با صدور سوپر ویزای والدین
 • کاهش بیش از نیم میلیون پرونده تا انتهای سال 2022 میلادی و در مدتی کوتاه (3 الی 4 ماه) و همچنین رسیدن این رقم به بیش از 1 میلیون در صورت به صفر رساندن تعداد پرونده‌های ویزای توریستی در فوریه 2023
 • تصمیم به افزایش پذیرش تعداد دانشجویان بین‌المللی و معادل رقمی به بیش از 500 هزار نفر در هر سال میلادی و بنابراین مسلما تسهیل شدن روند صدور ویزای دانشجویی و در کل رسیدگی به پرونده‌های تحصیل در کانادا

مدت زمان بررسی درخواست ویزا و پرونده‌های مهاجرتی کانادا

یکی از سوالات اصلی که برای اغلب متقاضیان مهاجرت به کانادا بعد از تکمیل مدارک پیش می‌آید، مدت زمان بررسی درخواست ویزا و پرونده‌های مهاجرتی کانادا می‌باشد که در جواب این سوال می توان گفت که مدت زمان بررسی پرونده‌ها توسط اداره مهاجرت کانادا بسته به نوع پرونده‌ی شخص و به عبارت دقیق‌تر، روش مهاجرتی وی دارد و ما در این بررسی به مدت زمان بررسی پرونده و صدور ویزا پرداخته و برای هر روش مهاجرتی، مدت زمان لازم برای پردازش پرونده و صدور ویزای کانادا بدین ترتیب می‌باشد:

 • پذیرش و ویزای دانشجویی: 2 تا 8 ماه اما با توجه به شلوغی فعلی (آغاز 2023) معمولا بیش از 5 ماه)
 • ویزای توریستی: حداقل 120 روز
 • مجوز و ویزای کاری: حداقل 8 ماه
 • مجوز و ویزای کاری (اقدام از داخل کانادا): بین 60 تا 180 روز
 • برنامه ویژه نیروی متخصص فدرال: حداقل 30 ماه
 • بررسی پرونده و صدور ویزای خوداشتغالی هنرمندان و ورزشکاران: حداقل 41 ماه
 • برنامه‌های استارت آپ: حداقل 32 ماه
 • اسپانسرشیپ همسر: حداقل 17 ماه
 • اسپانسرشیپ والدین/ پدربزرگ و مادربزرگ: حداقل 38 ماه

چرا به کانادا مهاجرت کنیم؟

براساس شاخص پیشرفت اجتماعی که در سال 2017 منتشر شد، کانادا یکی از 10 کشور برتر دنیا محسوب می شود، از این رو ترجیح بسیاری از افراد برای مهاجرت به کانادا موضوعی منطقی و قابل باور است. از ثبات اقتصادی و سیستم آموزشی با کیفیت گرفته تا امکان استفاده از بیمه خدمات درمانی جامع دولتی، همگی جزو مزایای مهاجرت به کانادا محسوب می شوند. همچنین لازم به ذکر است که کشور کانادا از بالاترین نرخ مهاجرت در میان کشورهای G8 برخوردار بوده و مهاجران دو سوم رشد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

کانادا دومین کشور وسیع و پهناور دنیا بعد از روسیه است که به عنوان کشوری چند فرهنگی، چند زبانه و مهاجرپذیر، یکی از قطب های اقتصادی و فناوری در دنیا به شمار می آید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مطالب چرا به کانادا مهاجرت کنیم؟ و برترین دلایل مهاجرت به کانادا مراجعه کنید.

چه کسی می تواند به کانادا مهاجرت کند؟

پیش از اقدام برای مهاجرت به کانادا، باید به این موضوع توجه داشته باشید که مهاجرت به این کشور دارای انواع مختلفی است و بهتر است با تحقیق کامل و استفاده از مشاوره یک کارشناس مجرب، در این زمینه تصمیم گیری کرده و بهترین گزینه مهاجرتی مناسب خود را انتخاب کنید. در ادامه با چندین سناریو و موقعیت که شما را موفق به مهاجرت به کانادا می کند آشنا می کنیم:

 • شما دارای یک عضو خانواده در کانادا هستید (برنامه اسپانسرشیپ خانوادگی)
 • شما یک پیشنهاد کاری و یا جاب آفر از یک کارفرمای کانادایی دریافت کرده اید(برنامه اکسپرس اینتری) مطالعه مطلب روشهای اخذ جاب آفر یا پیشنهاد شغلی برای ویزای کاناداو آیا می توان بدون جاب آفر ویزای کاری کانادا گرفت را به شما پیشنهاد می کنیم.
 • شما یک نیروی کار ماهر یا همان اسکیل ورکر در بخش و زمینه ای هستید که بازار کار کانادا با کمبود نیرو مواجه شده ( اکسپرس اینتری و اسکیل ورکر کبک) در این زمینه بد نیست نگاهی به مطلب کار در کبکبیاندازید.
 • اینکه بخواهید در یک بانک و یا شرکت کانادایی سرمایه گذاری کنید( برنامه سرمایه گذاری Investor Venture Capital Pilot)
 • قصد شروع و یا سرمایه گذاری در تجارتی در کانادا را داشته باشید(ویزای استارت آپ کانادا)
 • شما یک نیروی کار خویش فرما و مستقل و دارای تجربه کاری در یکی از زمینه های فرهنگی، ورزشی و یا کشاورزی هستید (برنامه مهاجرتی خویش فرما Self-employed)

چه سوالاتی را باید پیش از شروع روند مهاجرت به کانادا از خودتان بپرسید؟

آیا از این موضوع مطلع هستید که در حالت کلی کشور کانادا از دو سیستم مهاجرتی تبعیت می کند؛ یکی برای استان کبک و دیگری برای سایر استانها و شهرهای توریستی کانادا که به برنامه فدرال مشهور است. برای اینکه یک مقدار روند مهاجرت به کانادا برای شما ساده سازی شود، بهتر است پیش از شروع و برداشتن اولین قدم در این زمینه چند فاکتور زیر را مدنظر قرار دهید:

 • تصمیم بگیرید که قصد مهاجرت به کدام شهر و استان کانادا را دارید
 • وضعیت و برنامه مهاجرتی خود را مشخص کنید (به عنوان دانشجو، نیروی کار، سرمایه گذار و یا غیره)
 • انواع ویزای کانادا و برنامه های مهاجرتی در دسترس را با توجه به شرایط فعلی خود بسنجید

نکات مهم مهاجرت به کانادا

قدم ها و مراحلی که توسط شما در روند مهاجرت به کانادا طی می شود، کاملاً بستگی به موقعیت و شرایط شما دارد، در حالت کلی باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • به احتمال زیاد برای مهاجرت به کانادا باید در دو مرحله فدرالی و نامزدی استانی نظیراسکیل ورکر ساسکاچوان قبول شوید
 • شما می توانید به عنوان یک مهاجر موقت temporary resident به کانادا مهاجرت کرده و سپس در زمان حضور در کانادا مراحل دریافت اقامت دائم این کشور را طی کنید و یا اینکه درخواست اقامت دائم کانادا را از همان ابتدا از کشور خود ارسال کنید.
 • ویزای تحصیلی کانادا به شما اجازه حضور چندساله در کانادا و تحصیل در این کشور را می دهد، میتوانید در حین تحصیل به کار دانشجوییپرداخته و پیش از فارغ التحصیلی برای مجوز کار تمام وقتPGWP اقدام کنید و با دریافت آن برای حداکثر 3 سال در بازار کار این کشور کار کنید.
 • مجوز کار موقت در کانادا یک مجوز یا پرمیت استاندارد برای کار با یک کارفرمای کانادایی است که برای شما جاب آفر و یا همان پیشنهاد کار ارسال کرده است.
 • برای اینکه بتوانید از شرایط اقامت دائم کانادااستفاده کنید، باید برای کارت pr این کشور درخواست دهید. با دریافت این کارت تمامی مزایا و حقوق شهروندی کانادا به استثنای حق رای به شما داده می شود.
 • با زندگی در کانادا برای 4 تا 5 سال، امکان درخواست حق شهروندی و دریافت پاسپورت کانادا را خواهید داشت.

پیشنهاد می کنیم در صورت تمایل به مطلب تمکن مالی و شرایط مورد نیاز اسکیل ورکر ساسکاچوان، مهاجرت کاری به کانادا و ویزای همراه برای کانادا نگاهی بیاندازید.

مهاجرت به کانادا چقدر زمان می برد؟

بنابر نوع برنامه مهاجرتی و کشور زادگاه متقاضی، تکمیل تمامی مراحل مهاجرت به کانادا بین 6 ماه تا 2 سال زمان می برد. شما می توانید با مراجعه به وبسایت دولتی Canada.ca و پاسخ به چندین سوال مختصر در مورد نوع درخواست مهاجرتی خود از مدت زمان تقریبی پاسخدهی سفارت کانادا باخبر شوید.

آیا با دریافت اقامت دائم این کشور، ملزم به ماندن در کانادا هستید؟

با دریافت کارت اقامت PR کانادا شما مقید هستید تا در یک بازه 5 ساله برای مجموع 2 سال در این کشور اقامت داشته باشید. البته اگر دارای همسری با حق شهروندی کانادا باشید، توسط یک شرکت کانادایی به عنوان یک کارمند تمام وقت در کشوری خارجی مستقر شوید و یا همراه همسر خود با شرایط مشابه باشید و در خارج از این کشور حضور دارید، مشکلی از لحاظ زمان اقامت نخواهید داشت.