فیلترینگ استخرهای استخراج رمز ارز در ایران

تعدادی از فعالان حوزه استخراج رمز ارز در کشور با بیان اینکه روز دوشنبه دسترسی آنها به استخرهای ماینینگ ارز دیجیتال قطع شده در شبکه‌های اجتماعی گرد هم آمدند و این موضوع را بررسی کردند.در خصوص علل فیلترینگ این سایت‌ها بحث‌های زیادی صورت گرفت. یکی از فعالان این حوزه عنوان کرد ممکن است این اتفاق فیلترینگ نباشد و صرفا به واسطه عملیات تحقیقاتی در خصوص نظارت بر فعالیت ماینرهای ایرانی این سایت‌ها از دسترس خارج شده باشند. فیلترینگ استخرهای استخراج اولین باری نیست که اتفاق می‌افتد.

 

برای فعالیت و ترید ارز‌های دیجیتال، باید در یکی از صرافی‌ های بین‌المللی ثبت نام کرد. بایننس و یکی از این صرافی‌ های معتبر جهانی است که امکان خرید و فروش ارز‌ های دیجیتال را با کمترین کارمزد، به کاربران خود می‌دهد. اکثر این صرافی‌ها از تحریم‌ های بین‌المللی پیروی کرده و اجازه فعالیت به آی پی‌ های ایرانی را نمی‌دهند.

به همین دلیل کاربران ایرانی برای استفاده از امکانات این صرافی‌ها، باید از IP کشوری دیگر استفاده کنند. برای این کار باید از VPN و VPS استفاده کرد.   هر کدام از این دو مورد، مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند. در ادامه به معرفی vpn و vps و نحوه دانلود فیلتر شکن قوی و بدون قطعی برای اندروید خواهیم پرداخت؛ تا مشخص شود که استفاده از کدام یک برای ترید و خرید و فروش ارز‌های دیجیتال مناسب‌ تر است.

استخر استخراج بیت کوین چیست؟

استخرهای استخراج بیت کوین شبکه‌هایی از ماینرهای بیت کوین هستند که برای استخراج بلاک‌ها با یکدیگر همکاری می‌کنند و پاداش‌ها را بر اساس سهم هش‌ریت بین خودشان تقسیم می‌کنند.

نقش هماهنگ کننده استخر این است که اطمینان حاصل کند که ذینفعان استخر در تلاش‌های خود با هم تداخل ندارند و همیشه در حال ایجاد هش های مختلف برای به حداکثر رساندن شانس یافتن یک بلاک هستند.

هر زمان که یک ماینر در استخر بلوکی را پیدا کند، پاداش بلوک را به هماهنگ کننده استخر استخراج می‌پردازد. پس از دریافت هزینه، هماهنگ کننده به هر یک از اعضای استخر بر اساس سهم هش‌ریت آنها پاداش پرداخت می‌کند.

برای یک ماینر کوچک که شانس بسیار کمی برای یافتن یک بلوک به تنهایی دارد، پیوستن به یک استخر ماینینگ جریان ثابتی از درآمد را فراهم می‌کند. این درآمد متناسب با اندازه ماینر خواهد بود، بنابراین همچنان اندک خواهد بود، اما ثبات درآمد به ماینر کمک می‌کند تا به پوشش هزینه های عملیاتی خود ادامه دهد.

هفته گذشته بود که خبر ارسال درخواست مسدودسازی وب سایت ۱۴ صرافی رمزارز دیجیتال به کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه منتشر شد. این درخواست به واسطه فعالیت غیرقانونی ارسال شده است. مهدی عبادی دبیر انجمن فین تک درباره وضعیت رفع فیلتر برخی سایت‌های صرافی رمز ارز در کشور و در عین حال ادامه فیلترینگ برخی دیگر از صرافی‌ها، اظهار داشت: انجمن فین‌تک با دادستانی کل کشور در راستای تعیین تکلیف سایت‌ها و کسب و کارهای فعال در حوزه صرافی و معاملات رمز ارزها گفتگویی را انجام داد و در نتیجه مقرر شد تا کسب‌وکارهای این بخش که عضو انجمن هستند و بررسی و شناخت کافی از آن‌ها حاصل شده به دادستانی برای بررسی بیشتر ارجاع داده شود که در نهایت با توجه به نبود مشکل قانونی فرآیند رفع فیلتر کسب و کارهای اعلامی از سوی انجمن فین‌تک در بخش صرافی رمز ارز آغاز شده است.

دبیر انجمن فین‌تک افزود: معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور عقیده دارد که زمانی که برای یک فعالیتی مجوزی وجود ندارد و بانک مرکزی نیز قوانینی را مشخص نکرده، فیلترینگ برای آن کسب و کار به دلیل فقدان مجوز فعالیت غیر منطقی است؛

رمز ارز

بر همین اساس نیز فرآیند رفع فیلتر در زمینه رمز ارز صرفا برای کسب و کارهای حوزه صرافی و معاملات ارزهای رمزنگار در دستور کار قرار گرفته و دستورات لازم به مصادیق مجرمانه اعلام شده است که در همین راستا نیز دو سایت صرافی رمز ارز از فیلتر خارج شده و در حال ارائه خدمات به مشتریان هستند.

از آنجا که بیت کوین و اتریوم دو رمز ارز اول بازار هستند، عموما افراد بین استخراج این دو ارز دیجیتال مردد هستند. این تردید آنها عموما با چنین سوال‌هایی مطرح می‌شود که “بهترین ارز دیجیتال برای استحراج کدام است؟” و یا ” استخراج بیت کوین بهتر است یا استخراج اتریوم؟”. برخی به دنبال انتخاب بهترین استخر استخراج برای بیت کوین و اتریوم هستند. در این بخش به این موضوعات می‌پردازیم. اما سایر آلتکوین‌های که بر اساس الگوریتم اجماع گواه اثبات کار یا PoW کار می‌کنند نیز گزینه‌های دیگری برای استخراج هستند.

اما در انتخاب رمز ارز، توجیه اقتصادی و مسائل اقتصادی نیز باید مورد توجه قرار گیرد. عموما در میان ارزهای دیجیتال، این اتریوم و بیت کوین هستند که بیشتر از سایرین مورد توجه قرار می‌گیرند. ما در این مقاله نیز به این دو رمز ارز تمرکز خواهیم کرد. اما این به معنی نیست که استخراج سایر  ارزهای رمزنگاری شده، توجیه اقتصادی نخواهند داشت.

استخرهای استخراج بیت کوین

هش ریت شبکه بیت کوین در زمان نگارش این مقاله ۱۳۸ اگزاهش بر ثانیه است . البته هش ریت شبکه بیت کوین مدام در حال تغییر است. برای مشاهده هش ریت شبکه در لحظه به اینجا مراجعه کنید. با نگاهی به روند یک سال اخیر استخرهای استخراج بیت کوین، ۱۷.۲ ٪ از هش ریت شبکه بیت کوین توسط استخر F2pool  تامین می‌شود. این استخر در کشور چین واقع است و در حال حاضر بزرگترین استخر استخراج در شبکه Bitcoin است.

پس از آن استخر Poolin با ۱۵.۵ ٪ در جایگاه دوم قرار دارد. این استخر نیز در کشور چین قرار گرفته است. بدیهی است که افراد از سرتاسر جهان در این استخر فعالیت دارند. Btc Pool سومین استخر ماینینگ بوده که ۱۲.۷ ٪ از بلاک های شبکه بیت کوین را استخراج کرده است.  استخر Ant pool با ۱۱ درصد، استخر Huobi با ۶.۹ ٪ و استخر viaBTC با ۵.۴ درصد در جایگاه چهارم تا ششم قرار گرفته‌اند.

استخرهای استخراج بیت کوین به ماینرها این فرصت را می‌دهند تا توان محاسباتی خود را با یکدیگر ترکیب کرده و شانس خود را برای استخراج بیت کوین‌های جدید افزایش دهند. با گزینه‌های متعدد موجود در بازار، انتخاب استخر ماینینگ مناسب برای به حداکثر رساندن سود ضروری است. در ای مقاله، بهترین استخرهای استخراج بیت کوین برای ایرانیان را بررسی می‌کنیم و ویژگی‌های کلیدی، عملکرد و شهرت آنها را در صنعت برجسته می‌نماییم. با درک نقاط قوت و ضعف این استخرها، ماینرهای ایرانی می‌توانند تصمیمات آگاهانه‌ای برای دستیابی به نتایج دلخواه خود بگیرند.

تعدادی از فعالان حوزه استخراج رمز ارز در کشور با بیان اینکه روز دوشنبه دسترسی آنها به استخرهای ماینینگ ارز دیجیتال قطع شده در شبکه‌های اجتماعی گرد هم آمدند و این موضوع را بررسی کردند.

روز دوشنبه کاربران ایرانی فعال در حوزه استخراج رمز ارز در شبکه‌های اجتماعی درخصوص عدم دسترسی به سایت‌های ماینینگ توضیح دادند. به نظر می‌رسد استخرهایی مانند Poolin و ViaBTC روز دوشنبه برای مدتی از دسترس کاربران ایرانی خارج شده‌اند.

در خصوص علل فیلترینگ این سایت‌ها بحث‌های زیادی صورت گرفت. یکی از فعالان این حوزه عنوان کرد ممکن است این اتفاق فیلترینگ نباشد و صرفا به واسطه عملیات تحقیقاتی در خصوص نظارت بر فعالیت ماینرهای ایرانی این سایت‌ها از دسترس خارج شده باشند. فیلترینگ استخرهای استخراج اولین باری نیست که اتفاق می‌افتد.

امید علوی یکی از فعالان حوزه استخراج در پاسخ به فیلترینگ استخرهای استخراج بیان کرد:

وی با بیان این که صرافی‌های رمز ارز خارج از عضویت انجمن برای رسیدگی این موضوعات از طریق انجمن اقدامات لازم را انجام دهند، خاطر نشان کرد: کسب و کارهایی که از سوی انجمن بررسی شده باشد به دادستانی معرفی می‌شوند بر همین اساس باید کسب و کارهای غیر عضو که درخواست پیگیری و رسیدگی دارند از طریق انجمن اقدامات لازم را انجام دهند