عمومیکسب و کارهای برتر روز

پرینتر جوهر افشان چگونه کار می کند؟

انواع پرینترهای جوهر افشان

پرینتر رنگی جوهرافشان، بسته به نوع کارکردی که دارند، به دو دسته خانگی(اداری) و صنعتی تقسیم می‌شوند. در مدل‌های خانگی که در این مقاله به توضیح آن‌ها پرداخته‌ایم، هد و کاغذ، هر دو در جریان فرایند چاپ حرکت می‌کنند. اما در پرینتر‌های صنعتی جوهری، هد ثابت بوده و این کاغذ است که حرکت می‌کند.

نحوه کار چاپگر جوهر افشان

پرینتر جوهر افشان، چاپگری است که برای ایجاد تصاویر، قطرات (ذرات) بسیار کوچکی از جوهر را روی کاغذ پخش می‌کند که در واقع عمل پاشش جوهر اتفاق می‌افتد. در ادامه به نحوه کار چاپگر جوهرافشان می‌پردازیم، این پرینتر برای چاپ تصاویر با عمل پاشش، ذرات بسیار ریز جوهر را روی کاغذ اسپری می‌کند.

چاپگر‌های جوهرافشان به دو دسته اداری و صنعتی تقسیم می‌شوند پرینتر جوهر افشان چیست؟از رایج ترین دستگاه های چاپ و پرینت که امروزه مورد استفاده بسیاری از کاربران برای مصارف خانگی و اداری قرار گرفته، پرینتر جوهر افشان است. چاپ جوهر افشان، چاپی است که به صورت مستقیم با متریالی که قرار است رویش چاپ صورت بگیرد رابطه ای ندارد بنابراین امکان چاپ بر روی سطوح پیچیده و منحنی ساخته شده از جنس ها و مواد مختلف را در اختیار قرار میدهد. نکته قابل توجه در این شیوه، توانایی چاپ اطلاعات متغییر به صورت سریع و مقرون به صرفه است که به عنوان امتیازی اساسی تلقی میگردد.

ویژگیهای قابل مشاهده در خروجی‌‌های چاپگر جوهرافشان

بخشهای تشکیل دهنده چاپگر جوهر افشان

یکی از فرق‌ها و ، در قطعات به کار رفته در آن‌ها است. صد‌ها قطعه در پرینتر‌های جوهری، وجود دارند که در کنار یکدیگر کار می‌کنند تا میلیون‌ها قطره میکروسکوپی را روی کاغذ بگذارند. در ادامه قصد داریم به معرفی، بخش‌های تشکیل دهنده چاپگر جوهرافشان بپردازیم.

هد چاپگر

هد در چاپگر‌های جوهرافشان، مانند مغز پرینتر محسوب شده و از مهم‌ترین بخش‌های آن است. عمل پاشیدن قطرات ریز جوهر روی کاغذ، توسط این بخش از دستگاه صورت می‌گیرد. در اصل این عمل، توسط سوزن‌های نازل بسیار کوچکی که روی هد پرینتر قرار دارند، انجام می‌گیرد. با عبور کاغذ از زیر هد چاپگر، دستگاه هد نیز حرکت کرده و این سوزن‌های بسیار ریز که جت نیز نامیده می‌شوند، جوهر را روی کاغذ اسپری می‌کنند.

کارتریج

کارتریج‌ها نیز براساس عملکردی که پرینتر‌ها دارند، به دو دسته جوهری و لیزری تقسیم می‌شوند. کارتریج مورد استفاده در پرینتر‌های جوهری Ink cartridge نامیده شده و به صورت مایع است. این کارتریج برحسب جنسی که دارد، به دو دسته دای و پیگمنت تقسیم می‌شود.

این جوهر برای چاپ روی کاغذ و ثبیت در آن، نیازی به حرارت ندارد و به سرعت خشک می‌شود. کارتریج‌های پرینتر‌های جوهرافشان، اغلب یک کیت سه رنگ که شامل رنگ‌های قرمز، زرد و آبی است می‌شود، همراه با این کیت‌ها کارتریج مشکی نیز وجود دارد. پرینتر‌های جوهری برای چاپ رنگی باید، این کیت سه رنگ را با رنگ مشکی ترکیب کنند. عمل ترکیب کارتریج‌ها با یکدیگر، فرایندی طولانی است همین موضوع سبب می‌شود سرعت پرینت در چاپگر جوهری بسیار کند باشد.

بسیاری از کاربران پرینتر‌های جوهری، تصور می‌کنند که امکان برای این چاپگر‌ها وجود ندارد. این یک تفکر نادرست است، کارتریج‌های پرینتر‌های جوهری نیز، امکان شارژ دارند اما متخصصان به دلیل نوع پروسه انجام شده برای شارژ، آن را توصیه نمی‌کنند. زیرا در هنگام شارژ کارتریج جوهری، متخصص باید با استفاده از سرنگ و سوزن بدنه کارتریج را سوراخ کرده و سپس آن را درون پرینتر قرار دهد. با سوراخ شدن بدنه، احتمال نشتی جوهر از کارتریج به درون پرینتر وجود دارد. نشت جوهر در پرینتر، می‌تواند به قطعات دستگاه صدمات زیادی وارد کند.

موتور Stepper  

به این موضوع اشاره کردیم که برای انجام پروسه چاپ، هد پرینتر باید روی کاغذ حرکت کند. برای حرکت هد روی کاغذ، سیستم هد به وسیله یک تسمه به موتور Stepperمتصل شده و بعد از تکان خوردن تسمه توسط این موتور، هد نیز در طول کاغذ حرکت می‌کند.

میله تثبیت کننده

سیستم هد برای حرکت دادن هد روی کاغذ، جدا از موتور Stepper  به میله تثبیت کننده نیز نیاز دارد. از این میله برای اطمینان از ثبات و استحکام هد، در زمان حرکت آن روی کاغذ استفاده می‌شود.

دستگاه تغذیه کاغذ

پرینتر‌ها قابلیت‌های متنوعی دارند، برخی از این چاپگر‌ها برای تغذیه کاغذ از سینی کاغذ استفاده کرده و در برخی مدل‌ها نیز از قابلیت تغذیه اتوماتیک استفاده می‌کنند. موتور دستگاه تغذیه کاغذ، با به حرکت در آوردن مجموعه‌ای از غلطک‌ها کاغذ را درون پرینتر می‌کشاند.

جوهر به کار رفته در کارتریج پرینتر جوهرافشان، برای تثبیت روی کاغذ نیازی به حرارت ندارد

عملیات چاپ در پرینتر جوهرافشان چگونه است؟

در ادامه مقاله قصد داریم بگوئیم، عملیات چاپ در پرینتر جوهرافشان چگونه است؟ بعد از فشردن دکمه چاپ در پرینتر، فعالیت‌های متفاوتی در دستگاه‌ها برای انجام این پروسه صورت خواهد گرفت، که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

سرعت چاپ در پرینتر‌های مختلف متفاوت بوده و برای اندازه گیری آن از واحدی به نام ppm که سرعت چاپ یا تعداد صفحات در یک دقیقه است استفاده می‌کنند. این واحد در پرینتر‌های متفاوت متیغر بوده و به مدل پرینتر، رنگی یا چندکاره بودن آن بستگی دارد.

عملیات چاپ در پرینتر‌های جوهرافشان، سرعت پایینی دارد

خدمات شارژ کارتریج فالنیک

بهترین قیمت شارژ کارتریج را برای بهترین کیفیت آن بخواهید، 25 بار شارژ کارتریج در فالنیک معادل یک بار خرید کارتریج است. این کیفیت را مقایسه کنید.

هنگامی که برای به فروشگاه مراجعه می‌کنید، با کمی سوال و جواب متوجه خواهید شد که پرینتر‌های جوهری به نسبت پرینتر‌های لیزری از قیمت کمتری برخوردار هستند.

یک چاپگر جوهری ارزان قیمت، اغلب از وزن پایینی برخوردار بوده و کوچک‌ است. شما می‌توانید برای مصارف خانگی و یا برای شرکت‌هایی با حجم کاری کم، از یک پرینتر جوهرافشان ارزان قیمت استفاده کنید. زیرا می‌توانید به راحتی آن را روی میز کار گذاشته و یا جابه جا کنید.

سرعت چاپ در پرینتر‌های جوهرافشان، بسته به نوع و مدل دستگاه متفاوت است. به عنوان مثال در یک چاپگر معمولی جوهری این سرعت برای چاپ رنگی، به 11 صفحه در دقیقه و برای چاپ تک رنگ به 13 صفحه در دقیقه می‌رسد.

اگر به دنبال پرینتری، برای چاپ عکس‌ها و اشکال گرافیکی هستید، پیشنهاد تمامی فروشندگان به شما پرینتر جوهری خواهد بود.

پرینتر‌های جوهری، از قیمت کمتری به نسبت پرینتر‌های لیزری برخوردار هستند

معایب پرینترهای جوهرافشان

اگر عمر مفید و نسبت کارکرد پرینتر‌ها را در نظر بگیریم، متوجه می‌شویم که هزینه استهلاک این پرینتر‌ها به در نظر گرفتن این دو عامل بسیار بالا است و قطعات به کار رفته در این دستگاه استهلاک بالایی دارند. با دانستن معایب و ، می‌توانید انتخاب بهتری داشته باشید.

کارتریج‌های جوهری، از قیمت بسیار بالا و طول عمر و ظرفیت کمتری برخوردار هستند

در صورتی که شما هم به مشکلات پرینتر برخورد کردید، با ما در تماس باشید. کارشناسان متخصص ما با تجهیزات پیشرفته مرکز خدمات فالنیک، آماده پذیرش و رفع ایراد پرینتر شما هستند.

نگهداری چاپگرهای جوهرافشان

با توجه به اینکه بالاست، باید روش‌هایی را برای افزایش عمر مفید آن‌ها به کار گرفت. با استفاده درست و نگهداری صحیح از چاپگر‌ها، می‌توان از مستهلک شدن قطعات کاسته، عمر مفید آن‌ها را افزایش داده و از هزینه‌های تعمیر جلوگیری کرد.

در اولین قدم برای نگهداری و استفاده درست از محصول، باید با خواندن دفترچه راهنمای آن شروع کنید. دفترچه راهنما که اغلب در داخل جعبه قرار دارد نحوه کار با دستگاه، نصب و معانی ارور‌ها را بیان می‌کند.

در هنگام نصب به محل قرار گیری پرینتر دقت کنید. دستگاه نباید در معرض تابش مستقیم آفتاب باشد. از قرار دادن پرینتر در کنار وسایل گرمایشی خودداری کنید. رطوبت نیز، روی کارکرد دستگاه تاثیر منفی می‌گذارد.

به منبع تغذیه دستگاه دقت کنید، پریز برق باید کاملا سالم باشد تا نوسانات برق روی دستگاه تاثیر منفی نگذارند.

در صورتی که چاپگر جوهرافشان شما نیاز به تعویض قطعات داشت، از کارشناس تعمیر پرینتر بخواهید تا از قطعات اصل در آن استفاده کند. (خرید قطعات غیراصل فقط باعث ایجاد هزینه دوباره در زمانی کوتاه می‌شود.)

در صورتی که پرینتر شما سینی کاغذ دارد، زمانی که از آن استفاده نمی‌کنید آن را ببندید و همچنین روی آن را با پارچه و یا کاوری بپوشانید، تا از ورود گرد و غبار به درون دستگاه جلوگیری کنید.

برای جلوگیری از خشک شدن جوهر و یا خرابی کارتریج در صورتی که از آن استفاده نمی‌کنید یکبار در هفته تصویری را پرینت بگیرید و مطمئن شوید که جوهر کارتریج شارژ باشد.

برای استفاده درست از پرینتر، باید دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید

به احتمال زیاد شما پس از برخوردن به یکی از مشکلات زیر، به دنبال یافتن روشی برای خود بوده‌اید. فالنیک در ادامه به سوالاتی که به صورت معمول برای مشتریانش پیش می‌آید پاسخ میدهد.

۱کاغذ در چاپگر شما گیر میکند و یا پرینتر آن را به داخل خود نمیکشد یا چروکیده خارج میشود؟

در صورت مواجه شدن با این مورد، یکی از عوامل می‌تواند وجود مشکل در پیکاپ (کاغذ کش) پرینتر باشد.این قسمت وظیفه کشیدن برگه و خارج کردن آن از چاپگر را دارد. پیکاپ سه قسمت دارد: اگر برگه به داخل کشیده نمی‌شود، کاغذ کش درونی، اگر برگه در درون چاپگر گیر کرد، کاغذ کش میانی و اگر برگه از پرینتر خارج نمی‌شود، کاغذ کش خروجی دچار ایراد شده است.

۲چرا چاپگر به صورت ناگهانی خاموش میشود؟

در صورت خرابی مین برد که مهم‌ترین قطعه پرینتر است، شما با این مشکل روبرو می‌شوید. این قطعه وظیفه اجرای پردازش‌های دستگاه را دارد. خرابی این قطعه معمولا ناشی از نوسانات برق است. برای حل این مشکل کافی است با یک کارشناس تعمیر چاپگر تماس بگیرید.

۳چرا چاپ روی برگهها کم رنگ است و یا کاغذ به صورت سفید خارج میشود؟

در این صورت درام چاپگر شما نیاز به تعمیر و یا تعویض دارد. وظیفه درام انتقال جوهر روی کاغذ است.

۴چرا کیفیت چاپ روی برگهها افت کرده است؟

در صورتی که فیوزینگ پرینتر دچار مشکل شود این اتفاق می‌افنتد. فیوزینگ هنگام چاپ جوهر را گرم می‌کند تا روی کاغذ نفوذ کند. قبل از رفتن به سراغ قطعات هنگام مواجه شدن با دو مشکل بالا، حتما بررسی کنید که جوهر دستگاه شما تمام نشده باشد