بین الملل

کنعانی: «ائتلاف‌های تخیلی» به صلح و امنیت منطقه کمکی نمی‌کند

گروه سیاست خارجی خبرگزاری آنلاین دوران خبر؛ تشکیل «ائتلاف‌های وهمی و تخیلی» را کمک کننده به صلح و امنیت در منطقه نمی‌دانیم، این را سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به تصمیم اتحادیه اروپا برای تشکیل ائتلاف دریایی در دریای سرخ که گفته می‌شود ۲۸ بهمن ماه قرار است تشکیل شود، بیان کرد.

ناصر کنعانی روز دوشنبه ۱۶ بهمن ماه در پاسخ به سؤال خبرنگار آنلاین دوران خبر این ائتلاف‌ها را شبیه ائتلافی که آمریکا تشکیل داد، «خودخوانده» خواند و عدم همراهی کشورها از جمله اروپایی‌ها را نشانگر اختلاف نظر درباره وضعیت منطقه عنوان کرد و گفت که قصد اروپا، ایجاد تشکل‌ها و ساختارهای وهمی و تخیلی است که کمکی به ثبات و امنیت در منطقه نمی‌کند.

در پی حملات انصارالله به کشتی‌های اسرائیلی یا کشتی‌هایی که به سمت سرزمین‌های اشغالی در حرکتند و پس از ائتلافی که آمریکا به منظور جلوگیری از این حملات تشکیل داد و موفق هم نبود، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جوزپ بورل در اظهاراتی ابراز امیدواری کرد که از بیست و هشتم بهمن «ماموریت دریایی» اتحادیه اروپا در دریای سرخ برای دفاع از اسرائیل آغاز شود. 

 

این موضوع در گفت‌وگوی تلفنی اخیر امیرعبداللهیان با بورل هم مورد اشاره قرار گرفت و وزیر خارجه به بورل گفت که هرگونه ائتلاف و اقدامات  تشنج زا مشابه آنچه آمریکا و انگلیس در حمله به یمن انجام دادند، نه تنها کمکی به بازگشت ثبات به منطقه نمی‌کند، بلکه منجر به پیچیده‌تر شدن اوضاع خواهد شد. 

 

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین با بیان اینکه اگر به ثبات و امنیت در منطقه و به آبراهه‌های بین‌المللی به درستی و صادقانه می‌اندیشند، به ریشه و علت العلل بحران توجه کنند، وضعیت در دریای سرخ را نتیجه دامن زدن به جنگ توسط رژیم صهیونیستی و حمایت آمریکا و انگلیس از این رژیم خواند.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

تیم خبری بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای طبیعی و محیط زیستی جهانی. با استفاده از دانش در حوزه محیط زیست و تغییرات آب و هوا، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را ارائه می‌دهم. با تمرکز بر اثرات رویدادهای طبیعی بر جوامع، نقشه‌ای کامل از تغییرات زمین را برای شما می‌کشم.