عمومیکسب و کارهای برتر روز

برق صنعتی چیست و شامل چه مواردی می‌شود؟

تعریف برق صنعتی به زبان ساده

برق صنعتی چیست؟ برق صنعتی یک عبارت دو کلمه ای است که بسیاری از زمینه های فعالیت برقی صنعتی و همچنین رشته های دانشگاهی را در بر می گیرد. ملزومات تئوری برق، مهمترین مفاهیم اساسی و موضوعات پیشرفته تر مربوط به این حوزه را در بر میگیرد. برق صنعتی با مباحث بنیادی مانند نمادهای برقی و نقشه ها، جریان، ولتاژ، مقاومت و قدرت آغاز می شود و در پی آن قوانینی مثل ولتاژ ، اهم و… را توصیف می کند.

تعریف برق صنعتی

بررسی کامل در مورد موضوعات پیشرفته مانند ماشین های چرخشی، کنترل موتور، ترانسفورماتورها، درایوهای الکترونیکی و PLC و همچنین اطلاعات عملی در مورد برنامه های کلیدی در دنیای واقعی نظریه های برقی از جمله نصب، تعمیر و نگهداری و عیب یابی است. همچنین از نظر قطعات و ملزومات شامل کلیه لوازم اتوماسیون، پنوماتیک و ابزار دقیق می باشد .

شما با مطالعه این متن، اطلاعات بسیار خوبی در این حوزه بدست خواهید آورد و همچنین درباره کاربردها، تعاریف، اطلاعات، بازار کار و موارد دیگر آشنا خواهید شد. به دلیل این گستردگی، مهم است که در ابتدای امر می بایست دقیقا مشخص کنید با کدام قسمت از برق صنعتی سر و کار دارید؟ اگر به درستی سطح علمی خود را مشخص نکرده و شروع به مطالعه کنید فقط وقت گرانبهای خودتان را هدر می دهید!

انواع تجهیزات برق صنعتی چیست؟

انواع تجهیزات برق صنعتی

می توانیم بگوییم تجهیزات در دسته بندی های کلی زیر قرار می گیرند:

  • کنترل صنعتی
  • اتوماسیون صنعتی
  • ابزار دقیق
  • پنوماتیک
  • هیدرولیک
  • حرارتی
  • و بسیاری محصولات دیگر

این دسته بندی ها بسیار به هم نزدیک می باشند، بطوری که در بعضی مواقع تفکیک این دسته بندی ها بسیار سخت می شود. بعنوان مثال انواع سنسور، مبدل و ترانسمیتر فشار را در نظر بگیرید. بعضی از این تجهیزات در گروه بندی اتوماسیون صنعتی و بعضی دیگر در گروه تجهیزات ابزار دقیق قرار می گیرند.

یک سوال مهم پیش می آید که کسب اطلاعات و آموزش برق صنعتی را از کجا شروع کنیم؟

یکی از راه های پیشنهادی ما برای پاسخ به سوال ذکر شده در بالا این است، که ابتدا مشخص کنید در کدام دسته کلی می خواهید فعالیت کنید و به کدام زمینه و گروه محصولات علاقه مند هستید؟

هر کدام از دسته بندی ها، دارای زیر گروه ها و قطعات بسیار زیادی هستند. برای اینکه بتوانیم تجهیزات را راحت تر دسته بندی کنیم، آن ها را به سه دسته کلی زیر تقسیم بندی می کنیم:

  • فشار ضعیف
  • فشار متوسط
  • فشار کم

کاربردهای فوق العاده برق صنعتی

کاربردهای برق صنعتی

برای هر کالای برقی یا مشابه آن، کالا وجود دارد و یا همان کالا در زمینه صنعتی نیز کاربرد دارد. یک دماسنج برقی خانگی را در نظر بگیرید. شما می توانید با این دماسنج ، دمای اتاق خواب تان را اندازه گیری کنید و یا با همان دماسنج دمای اتاق کارتان را در یک کارخانه صنعتی اندازه گیری کنید. حال این سوال مهم پیش می آید که آیا می توانید با همان دماسنج دمای کوره ذوب فولاد را اندازه گیری کنید؟

همانطور که می دانید پاسخ قطعا خیر است! در این جاست که باید از دماسنج ترموکوپل استفاده کنید. به منظور بررسی و اطلاعات بیشتر درباره سنسورهای Thermocouple بر روی عبارت کلیک کنید.

عمده استفاده از برق در صنعت و کارخانجات برای جایگزینی سوخت های فسیلی مانند ذغال سنگ، گاز و بطور کلی POWER FOSSIL است. پس از کشف پدیده برق یا الکتریسیته در قرن ۱۸، اکنون تصور جهان بدون برق غیر ممکن شده است. برق در هر حوزه زندگی بشر به یک بخش اساسی تبدیل شده است. به خصوص در زمینه صنعت و تولید! رشد گسترده اقتصادی که در سراسر جهان شاهد آن بوده ایم منجر به افزایش شدید تقاضا برای برق در چند دهه گذشته شده است. در واقع این رشد گسترده اقتصادی را مدیون استفاده از برق در صنعت و برای تولید هستیم.

در حال حاضر، برق از طیف گسترده ای از منابع، از جمله باد، خورشید، هسته ای و زیست توده و… تولید می شود. با این حال، زغال سنگ همچنان منبع اصلی تولید برق است، اگرچه که به مرور با گاز طبیعی، تجدید پذیر و انرژی هسته ای جایگزین می شود.

اطلاعات بیشتر درباره درباره مقوله برق صنعتی:

بازار کار حوزه برق صنعتی چگونه است

نتیجه گیری

در این مقاله به طور کامل و جامع به سوال برق صنعتی چیست ، پاسخ داده شد. یک متخصص برق صنعتی می بایست اطلاعات کلی مرتبط با زیر مجموعه های این زمینه را بداند. این اطلاعات به دو دسته کاربردی و علمی تقسیم بندی می شوند. از نظر کاربردی و تجربی بهتر است کلیه تجهیزات کنترل، اتوماسیون، ابزار دقیق، حرارتی و… یک تابلو برق را بشناسید. و از نظر علمی باید بدانید که هر یک از زمینه های این رشته در کدام قسمت صنعت و چگونه مورد استفاده قرار می گیرند؟ از یک تابلو برق گرفته تا یک خط تولید بسیار بزرگ در صنایع مادر. برای مشاهده فهرست راهنمای دسته بندی های انواع تجهیزات برقی بر روی کلیک کنید. شما می توانید از طریق این لینک کلیه گروه های محصولات بارگذاری شده در این سایت و زیر گروه های آن ها را مشاهده کنید.

نمایندگی فروش انواع رله کنترل فاز، سه فاز، تنظیم، مدار، تک فاز، لطفا جهت استعلام خرید رله کنترل بار، سفارش، دریافت مشخصات فنی و دانلود کاتالوگ کلیک کنید

نمایندگی اشنایدر الکتریک در زمینهٔ مهندسی برق و تولید تجهیزات الکتریکی، الکترونیکی، تولید، توزیع و انتقال انرژی الکتریکی فعالیت می کند. با مراجعه به سايت ما می‌توانيد به راحتی و با اطمینان از اصالت کالا، خرید تجهیزات برق صنعتی مورد نظر خود را انجام دهید.
مرجع مقاله: بابا ادیسون