بین المللکسب و کارهای برتر روز

سرمایه گذاری برای مهاجرت به کانادا

اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری

افراد در سرمایه گذاری در کانادا اهداف متفاوتی را دنبال می کنند که اخذ از طریق سرمایه گذاری یکی از این اهداف می باشد. مسیرهای متفاوتی برای سرمایه گذاری در کانادا وجود دارد که به طبع شرایط هر کدام متفاوت می باشد. در روش نوآفرینی کانادا به متقاضی از همان ابتدا اقامت دائم کانادا داده می شود. در واقع اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری از روش نوآفرینی نه تنها برای شخص اصلی، بلکه برای همسر و فرزندان زیر 22 سال وی اقامت دائم را به همراه می آورد.

در روش های کارآفرینی و برنامه های استانی، خود اشتغالی و کار شرکت علاقه مندان می توانند اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری را به دست آورند اما امکان دریافت اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری در املاک امکان پذیر نمی باشد. پیشنهاد می شود که پیش از اقدام برای سرمایه گذاری در کشور کانادا، حتما در رابطه با تمامی جوانب آن تحقیق نمایید و با مشاور رسمی مهاجرت به کانادا در این زمینه مشورت نمایید.

یک استان در کانادا وجود دارد که افراد با سرمایه گذاری 75 هزار دلار در این استان، قادر به اخذ اقامت دائم کانادا می باشند. در واقع مبلغ اصلی سرمایه گذاری 150 هزار دلار می باشد، اما افراد برای این که قادر به درخواست اقامت دائم کانادا باشند، باید پس از گذشت یک سال گزارشی از روند اجرای بیزینس خود و وارد کردن حداقل نصف سرمایه موردنظر یعنی 75 هزار دلار به بیزینس خود به دولت ارائه نمایند،

پس از تایید افراد قادر می باشند برای خود، همسر و فرزندان تا 22 سال خود درخواست اقامت دائم نمایند. فرد موردنظر می بایست حداقل 3 سال سابقه مدیریت کسب و کار و بیزینس و یا مدیریت سطح بالا دارا باشد، همچنین متقاضی می بایست دارای مدرک زبان حداقل در سطح 4 باشد. لازم به ذکر است برای ارائه گزارش یک ساله از روند اجرای بیزینس، لازم نیست فرد نشان دهد که بیزینس سودآور بوده و یا خیر، اجرای چارچوب های اولیه مهم است.

فرد برای این امر باید حداقل یک نفر که اقامت دائم کانادا را دارا می باشد و یا سیتبزن کانادا است را استخدام نماید و حقوق وی را پرداخت کند. همچنین فرد براساس درآمد خود می بایست مالیات پرداخت نماید (درصورتی که درآمدی نداشته باشد، نیاز به پرداخت مالیات نیست). همچنین در این مسیر پس از دریافت ، همسر اجازه کار فول تایم در کانادا را دارد و فرزندان نیز اجازه تحصیل رایگان در این کشور را خواهند داشت. فرد پس از اخذ اقامت دائم کانادا محدودیتی مکانی برای زندگی در هر کجای خاک کانادا، بغیر از استان کبک که قوانین مهاجرتی خاص خود را دارد، نخواهد داشت.

Investing to immigrate to Canada

سرمایه گذاری در کانادا از طریق استارت آپ و نوآفرینی

برای اقدام از طریق می بایست ایده و طرحی خلاقانه و جدید داشته باشید و بتوانید بر طبق آن بیزینس پلنی ارائه نمایید تا تاییدیه سازمان های مورد تایید اداره مهاجرت را بگیرید. درصورت تایید بیزینس پلن توسط سازمان های مورد تایید اداره مهاجرت کانادا شخص می تواند نامه های حمایتی دریافت نماید و پس از آن برای اخذ اقامت دائم کانادا برای خود و همراهانش اقدام نماید. از مهم ترین شروط لازم برای سرمایه گذاری در کانادا از طریق استارتاپ می توان به داشتن مدرک زبان در حد آیلتس 5 و تمکن مالی کافی برای تامین هزینه ها اشاره نمود.

 وزیر مهاجرت کانادا آپدیت های جدیدی را برای این مسیر درنظر گرفته است. براساس این آپدیت ها برای ظرفیت پذیرش افراد و دادن اقامت از این طریق تا سال 2025 تقریبا 3 برابر افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین در گذشته ویزای کاری که از طریق استارتاپ کانادا درخواست می گردید ویزایی یک ساله و بسته بود اما بر اساس این اپدیت ویزای موردنظر 3 ساله و ویزای باز گردیده است، به این معنی که افراد در گذشته با اخذ این ویزا تنها قادر به کار بر روی پروژه استارتاپی خود بودند

اما با این آپدیت افراد می توانند از تخصص خود در زمینه های دیگر علاوه بر طرح استارتاپی خود فعالیت کنند. همچنین تمامی اعضای طرح استارتاپ قادر به درخواست این نوع ویزای کاری می باشند. دولت کانادا این تغییرات را اعلام نموده است و هنوز اجرایی نگردیده است و در سال 2023 جزئیات بیشتر اعلام خواهد گردید و به اجرا در خواهد آمد.

در این روش ، فرزندان زیر 22 سال در پرونده شخص اصلی قرار می گیرند. فرزندان می توانند در دانشگاه های این کشور با هزینه های پایین، مشابه شهروندان و در مدارس کانادا به صورت رایگان به ادامه تحصیل بپردازند. از مزایای این روش می توان به حمایت دولت کانادا از طرح، اقدام برای ایالت دلخواه، اخذ اقامت دائم در همان ابتدا و کسب پاسپورت پس از 3 سال، نام برد.

سرمایه گذاری در کانادا از طریق خرید ملک

با توجه به مناظر دیدنی، سبک زندگی آمریکایی و ثبات سیاسی حاکم بر جامعه جذابیت خوبی برای متقاضیان خارجی داشته است. نکته مهم دیگر اینکه بازار بین المللی ملک در کانادا هنوز جوان می باشد و توانسته در سال های اخیر عملکرد خوبی داشته باشد. اما توجه داشته باشید که خرید ملک در کانادا منجر به اخذ اقامت سرمایه گذار بر روی ملک نخواهد شد بنابراین متقاضیان باید توجه داشته باشند که اگر قصد کسب تابعیت و پاسپورت کانادا را دارند بهتر است از طریق کارآفرینی و ایجاد یک کسب و کار نو و ایجاد اشتغال اقدام به مهاجرت نمایند.

البته افرادی که جز ساکنین و مقیمان کانادا محسوب نمی شوند باید در زمان فروش ملک خود ۲۵ درصد از سود فروش را به عنوان مالیات به دولت کانادا پرداخت نمایند. سرمایه گذاران خارجی باید ۶۵ درصد از تامین اعتبار خرید ملک را داشته باشند که ۳۵ درصد از سرمایه خرید ملک باید به عنوان پیش پرداخت در دسترس باشد. مراحل خرید ملک در کانادا و روند انتقال آن معمولا بین ۶۰ الی ۹۰ روز به طول می انجامد.

سرمایه گذاری استانی کانادا

از مهمترین شرایط مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری استانی، کسب امتیازات لازم توسط متقاضی می باشد. این امتیازات در ایالت های مختلف کانادا متفاوت است، سوابق کاری، میزان سرمایه، سن، میزان سرمایه گذاری در کانادا در ایالت های مختلف کانادا متفاوت است. در جدول زیر امتیاز بندی برای سرمایه گذاری جهت شرح داده شده است.

سرمایه گذاری در کانادا از طریق ثبت شرکت

یکی از راه های سرمایه گذاری در کانادا، ثبت شرکت در آن است. شرکت هایی که در کانادا ثبت می شوند، یا در قالب فدرال مشغول فعالیت و تاسیس قرار می گیرند، و یا در زمره فعالیت های استانی. برای نیاز به مدارکی همچون طرح تجاری موفق دارد. سرمایه اولیه و روال استاندارد فعالیت تجاری از ملزومات ثبت هر نوع شرکت در کشور کانادا می باشد. اصلی ترین نکته ای که باید به آن توجه کرد، این است که حداقل سرمایه گذاری در کشور کانادا وجود ندارد.

هزینه های ثبت شرکت، ‌صرفا هزینه های مصرفی مثل هزینه های ثبت برند و نام تجاری و… می باشد. نکته قابل توجهی که باید به آن پرداخت این است که با ثبت شرکت توسط اتباع خارجی، آن ها صاحب اقامت نخواهند شد. به معنی دیگر برای دریافت اقامت کشور کانادا، صرف ثبت شرکت کمکی به شما نخواهد کرد. در اینجا باید ثبت شرکت را با کارآفرینی متمایز کرد. شما با کارآفرینی به توسعه اقتصادی کشور کمک خواهید کرد ولی با ثبت شرکت شاید صرفا کسب و کار خود را گسترش دهید.

کار شرکت کانادا

کار شرکت کانادا یکی از مسیرهای است که منجر به اخذ اقامت کانادا می شود. از مزیت های اصلی این روش می توان به عدم نیاز به سرمایه گذاری بالا، عدم ارائه مدرک زبان، اقدام همزمان با خانواده و پروسه سریع اشاره کرد. شرایط سرمایه گذاری در کانادا از این طریق بدین گونه است که  متقاضی در ایران بیزنس یا پوزیشن مدیریتی با سابقه یک سال یا بیشتر داشته باشد و بخواهد این بیزنس فعال را در کشور کانادا نیز گسترش دهد از این رو می تواند برای کار شرکت کانادا درخواست دهد. در این روش شرکت و بیزنس متقاضی در ایران باید فعال باشد یعنی نیروی کار و گردش مالی داشته باشد، همچنین ارتباط این بیزنس باید با بیزنسی که قرار است در کانادا ایجاد شود برقرار باقی بماند.

شخص درخواست دهنده برای این روش کارشرکت کانادا یا باید صاحب بیزنس یا یکی از مدیران بلندرتبه شرکت باشد که در این صورت می تواند به اقامت موقت 7 ساله کانادا دست پیدا کند، یا باید شخصی با مهارت و دانش تخصصی این کار باشد که می تواند اقامت موقت 5 ساله دریافت کند. البته حائز اهمیت است که بدانید این روش به طور مستقیم نمی تواند منجر به اقامت دائم کانادا شود و برای اخذ اقامت دائم متقاضی باید از یکی از روش های اکسپرس اینتری یا برنامه های استانی فدرال استفاده کند. با توجه به اینکه همسر متقاضی اجازه کار فول تایم دارد و تعویض این ویزا خیلی راحت است پس اگر همسر شما کار پیدا کند، به راحتی می توانید نوع ویزای خود را تغییر دهید. این روش نیاز به سرمایه چندان بالایی ندارد و با حداقل سرمایه ای حدود 50 هزار و یا صد هزار دلار می توان اقدام کرد.

به صورت خلاصه با توجه به این ، دو حالت برای کارشرکت کانادا وجود دارد. حالت اول که متقاضی بیزنسی در خارج از کانادا دارا می باشد و قصد دارد شعبه ای از بیزینس خود را در کانادا تاسیس نماید. بیزینس فرد در خارج از کانادا باید فعال و اکتیو باشد در غیر اینصورت برای تمدید اقامت با مشکل روبرو خواهند شد و همچنین این بیزینس باید حداقل یک سال سابقه داشته باشد. طرح تجاری ارائه شده می تواند دقیقا در همان حوزه فعالیت فرد در خارج از کانادا و یا طرحی مرتبط با حوزه فعالیت فرد در خارج از کانادا باشد، موسسه MIE در انتخاب طرح تجاری به فرد کمک می نماید. فرد درخواست کننده می بایست صاحب بیزینس یا مدیر عالی مرتبه بیزینس و یا فرد متخصص در آن بیزینس باشد.

همچنین فرد می بایست حداقل یک سال در بیزینس موردنظر کار کرده باشد. برای مدرک تحصیلی حداقلی تایین نشده است و فرد می تواند با مدرک دیپلم نیز اقدام نماید. همچنین مدرک زبان نیز اجباری نمی باشد اما بهتر است فرد مدرک زبان در سطح 5 را دارا باشد. از مزیت های این امر می توان به این مورد اشاره نمود که حداقل میزان سرمایه گذاری تایین نشده است، البته سرمایه باید منطبق با طرح تجاری مورنظر باشد، ما برای متقاضیان سطحی از سرمایه را درنظر می گیریم که میزان ریسک را حداقل نماییم. این امر مستقیما به اقامت دائم تبدیل نمی شود و منجر به اخذ اقامت موقت کانادا می گردد . اقامت از این طریق برای فرد مدیر تا 7 سال و برای افراد متخصص تا 5 سال قابل تمدید می باشد.

در حالت دیگر فردی تمایل به راه اندازی یک بیزینس جدید در کانادا دارد اما در این حالت بیزینس فرد لازم نیست حتما به یک بیزینس در خارج از کانادا وصل باشد. نکته ای که در این حالت وجود دارد، بیزینس موردنظر می بایست یک تاثیر بسیار عالی چه از لحاظ اقتصادی یا اجتماعی و یا فرهنگی در کانادا داشته باشد. فرد درخواست کننده بهتر است دارای سوابق مدیریتی باشد که نشان دهد از پس انجام کار بر خواهد آمد. مابقی شرایط مانند حالت قبل می باشد.