اجتماعیکسب و کارهای برتر روز

کدام بهتر است؟ برنج بنفش یا برنج قهوه ای

محتوای این مطلب پنهان

با فایده های بی نظیر آشنا شوید

برنج بنفش علاوه بر این که در آسیایی جنوب شرقی یک دانه بسیار محبوب است، به عنوان یک مکمل بیولوژیکی فعال نیز استفاده می شود. برای خرید برنج عنبربو کلیک کنید.

برنج بنفش که به نام برنج سیاه نیز شناخته می شود؛ در چین باستان به جهت داشتن قدرت درمانی و کیفیت تغذیه ای بالا؛ بسیار قابل احترام بود. این برنج به دلیل آن که در قدیم تنها در اختیار امپراتور و اعضای خانواده اش بود به برنج ممنوعه نیز معروف است.

زمانی که برنج بنفش را با سایر برنج های سنتی مثل برنج سفید و مقایسه می کنید، خواهید دید که این برنج خواص بسیار بیشتری نسبت به سایر برنج ها دارد. این نوع برنج یک منبع غنی از فیبر غذایی است و شامل بسیاری از آنتی اکسیدان ها است. خواص ضد التهابی نیز یکی دیگر از ویژگی های برنج بنفش است.

به همین دلیل بسیاری از افراد برنج بنفش را برای بهبود سلامت دستگاه گوارش، ، ، تنظیم سطح و افزایش عملکرد شناختی در رژیم غذایی خود می گنجانند.

ارزش غذایی برنج بنفش

یک وعده برنج بنفش که حدود 1/4 فنجان یا 50 گرم می باشد، شامل حدود 160 کالری است. هر وعده از این نوع برنج شامل 5 گرم پروتئین، 2 گرم فیبر و 1 گرم آهن است.

کدام بهتر است؟ برنج بنفش یا برنج ای

هنگامی که بحث از انتخاتب انواع برنج می شود، قطعا برنج قهوه ای بهتر از برنج سفید است. این برنج سالم تر از نوع سفید خود است و شامل ارزش غذایی بیشتری می باشد. با این حال، هنگامی که برنج قهوه ای و برنج بنفش با هم رقابت می کنند کدامیک بهتر هستند؟

هر دو برنج قهوه ای و برنج بنفش حاوی ویتامین، مواد معدنی و فیبر زیادی می باشند.

اما با مقایسه ارزش غذایی این دو نوع برنج در خواهید یافت که برنج بنفش، حاوی پروتئین و فیبر بیشتری از برنج قهوه ای است. رنگ این نوع برنج نیز یکی از دلایلی است که باعث می شود که از سایر انواع خود بهتر باشد. رنگ این نوع برنج نشان می دهد که میزان آنتی اسکیدان موجود در آن 6 برابر بیشتر از برنج قوه ای و سفید است.

خواص برنج بنفش

برنج بنفش دارای آنتی اکسیدان است

یکی از مهمترین خواص برنج بنفش، سطح بالایی آنتی اکسیدان آن است. آنتی اکسیدان برای محفاظت از سلول ها بدن در برابر آسیب های ایجاد شده توسط رادیکال های آزاد مضر، ضروری است. ترکیبات آنتی اکسیدانی به جلوگیری و یا کاهش خطر ابتلا به بیماری های مختلف از جمله سرطان و بیماری قلبی کمک می کند.

این سبوس شامل فیبر و بیشتر، (یکی دیگر از آنتی اکسیدان های ضروری) و قند کمتری از زغال اخته است. همچنین یک منبع ارزان تری از آنتی اکسیدان ها برای مبارزه با بیماری نسبت به زغال اخته می باشد.

برنج بنفش ضد التهاب است

توانایی این برنج در کاهش پاسخ های التهابی در بدن، یکی دیگر از خواص آن است. التهاب؛ واکنش طبیعی بدن برای محفاظت از ما در برابر عفونت های باکتریایی و ویروسی است. به گفته دکتر ویل، التهاب مزمن، ریشه بسیاری از بیماری های جدی است.

تحقیقات انجام شده بر روی اثرات ضد التهابی برنج های رنگی نشان می دهد که آن ها حاوی مجموعه ای از ترکیباتی هستند که برای کمک به کاهش التهاب مفیدند.

دیگر محققان دریافتند که رژیم غذایی حاوی سبوس برنج بنفش، به سرکوب بیماری های التهابی پوست مانند درماتیت کمک می کند. این محققان اعلام کردند که سبوس برنج بنفش ضد التهابی و ضد حساسیت است و می تواند برای درمان و پیشگیری بیماری های مرتبط با التهاب مزمن استفاده شود.

این مطالعه همچنین نشان داد که برنج قهوه ای هیچ تاثیری در کاهش التهاب در بدن ندارد. بنابراین، دلیل دیگری که چرا برنج بنفش نسبت به برنج قهوه ای بهتر است در همین خاصیت نهفته است.

برنج بنفش برای قلب و عروق مفید است

بهبود سلامت قلب و پایین آوردن از دیگر ویژگی های مثبت این نوع برنج است.

پژوهش منتشر شده در مجله Nutrition نشان می دهد که برنج بنفش، با افزایش لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) که نوعی کلسترول “خوب” است. سیستم قلب و عروق را سالم نگه می دارد. این مطالعه نشان داد که برنج بنفش، برای جلوگیری از سفت شدن رگ ها که می تواند به نارسایی قلبی منجر شود، مفید است.

البته، سلامت قلب به انتخاب شیوه زندگی با بهره گیری از یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و اجتناب از عاداتی مانند سیگار کشیدن ارتباط دارد. با این حال، خوردن برنج بنفش بیشتری در رژیم غذایی؛ تا حد زیادی به بهبود سیستم قلبی عروقی شما کمک خواهد کرد.

برنج بنفش باعث بهبود سلامت دستگاه گوارش می شود

برنج بنفش یک منبع غنی از فیبر غذایی است که برای سلامت دستگاه گوارش لازم می باشد. مقدار مناسب فیبر در رژیم غذایی کمک می کند تا از و سایر مشکلات گوارشی جلوگیری کنید. فیبر غذایی همچنین با جلوگیری از بیماری قلبی، ، و افزایش قند خون در ارتباط است.

برنج بنفش؛ برای از دست دادن وزن نیز خوب است. محققان در کره جنوبی نشان دادند که زنانی که برنج سفید را با مخلوطی از برنج قهوه ای و بنفش جایگزین می کنند، کاهش قابل توجهی را در چربی و وزن بدنشان شاهد خواهند بود.

برنج بنفش برای سلامت کبد مفید است

خواص آنتی اکسیدانی برنج بنفش؛ می تواند برای سم زدایی و بهبود عملکرد کبد کمک کننده باشد. داشتن کبد سالم برای فیلتر کردن سموم از خون و تجزیه چربی لازم است. کبد نقش مهمی در تنظیم سطح گلوکز در خون ایفا می کند.

مطالعات دیگر نیز نشان داده است که خواص درمانی برنج بنفش همچنین می تواند برای بازگرداندن عملکرد کبدی که از الکل آسیب دیده است، مورد استفاده قرار گیرد.

برنج بنفش سطح قند خون را تنظیم می کند

مطالعات انجام شده نشان می دهد که، برنج بنفش؛ به تنظیم سطح قند خون کمک می کند و می تواند به عنوان یک ماده غذایی مهم برای کمک به کنترل استفاده شود.

جایگزین کردن برنج سفید با نوع بنفش آن برای جلوگیری از ابتلا به دیابت نوع 2 کمک کننده است. برنج سفید به عنوان یک کربوهیدرات ساده طبقه بندی شده، این به این معنی است که به سرعت سطح قند را بالا می برد. این در حالی است که فیبر در برنج های رنگی (برای مثال، برنج بنفش) می تواند خطر ابتلا به را تا 40 درصد کاهش دهد.

برنج سیاه (بنفش) اثر ضد سرطانی دارد

آنتوسیانین آنتی اکسیدانی است که در برنج بنفش وجود دارد و برای محافظت از آسیب ها سلولی در بدن که می تواند باعث سرطان شود، مفید است. عصاره برنج بنفش؛ یک اثر ضد سرطانی دارد و در جلوگیری از رشد و گسترش تومورها موثر است.

محققان تایوانی کشف کردند که، در شرایط آزمایشگاهی، رنگدانه تیره موسوم به آنتوسیانین ها در برنج بنفش؛ گسترش سلول های سرطانی (متاستاز تومور) را متوقف کردند. مطالعات دیگر نتایج مثبتی از توانایی ضد متاستاز آنتوسیانین ها در جلوگیری از گسترش سلول های را نشان داده اند.

این برنج باعث بهبود عملکرد مغز می شود

آنتی اکسیدانی آنتوسیانین همچنین اثر مفیدی بر روی بهبود عملکرد مغز دارد. این به این معنی است که برنج بنفش می تواند به بهبود اختلال حافظه و پیشگیری یا کاهش خطر ابتلا به بیماری هایی مانند جنون، و کمک کند.مطالعات مختلف در رابطه با اثرات آنتوسیانین نشان می دهد که غذاهای حاوی این ترکیبات، اثر مفیدی بر عملکرد شناختی دارند.

مطالعات بالینی نشان داد که آنتوسیانین در بهبود ظرفیت یادگیری و کاهش علائم افسردگی نیز موثر است.

با اضافه کردن برنج بنفش بیشتری به رژیم غذایی خود؛ و یا مصرف مکمل های برنج بنفش، می توانید به افزایش حافظه و جلوگیری از شناختی کمک کنید.

نحوه پخت این برنج

این برنج نیز مانند سایر برنج ها پخته می شود. به ازای هر فنجان برنج بنفش، دو فنجان آب در ظرف بریزید و آن را به شکل کته بپزید. برای این که بافت برنج نرم تر شود می توانید یک ساعت قبل آن را خیس کنیدمقایسه برنج سفید با برنج قهوه ای کدام بهتر است؟ برنج  یکی از قدیمی ترین غلات غلات در جهان است و مردم حداقل 5000 سال آن را پرورش داده اند. برنج بیش از نیمی از منابع اصلی جمعیت جهان یک ماده غذایی اصلی است و 90٪ برنج جهان از آسیا تأمین می شود. هزاران نوع برنج وجود دارد ، اما بسته به نحوه تولید آنها ، آنها در دو گروه سفید یا قهوه ای (غلات کامل) قرار می گیرند.برنج سفید رایج ترین نوع است ، اگرچه برنج قهوه ای فواید بیشتری برای سلامتی دارد. سایه های مختلفی از جمله قرمز ، بنفش یا سیاه وجود دارد. تولیدکنندگان محصولات زیادی را از جمله آرد برنج ، شربت برنج ، روغن سبوس برنج و شیر برنج تولید می کنند.

برنج ایرانی مخصوصا در صدر بهترین برنج های دنیا قرار دارد ، علاوه در ایران در فروشگاه های معتبر آمازون و علی بابا نیز عرضه می شود. ، و در لیست پرفروش ترین برنج های ایرانی قرار دارد.

برنج سفید در مقابل برنج قهوه ای

برنج سفید تصفیه شده ، صیقل خورده و سبوس و جوانه آن سلب می شود. این کیفیت پخت و پز ، ماندگاری و مزه آن را افزایش می دهد ، اما ارزش غذایی آن را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. همانطور که گفته شد ، تولید کنندگان معمولاً برنج سفید را غنی یا برخی ویتامین ها را پس از پردازش جایگزین می کنند.

برنج قهوه ای یک دانه کامل سالم است که هم شامل سبوس و هم جوانه است که از مغذی ترین قسمت های دانه هستند. آنها حاوی فیبر ، ویتامین ها ، مواد معدنی و آنتی اکسیدان هستند.

به همین دلیل ، برنج قهوه ای ممکن است فیبر و مواد مغذی بیشتری نسبت به برنج سفید داشته باشد. هنگام حتما آن را با سایر برنج ها را با هم مقایسه کنید.

برنج قهوه ای برای افراد دیابتی بهتر است. برنج سفید می تواند قند خون را افزایش دهد ، در حالی که برنج قهوه ای شاخص گلیسمی کمتری دارد و می تواند به کنترل قند خون کمک کند.

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی