علمی و پزشکی

چرا تپش قلب می‌گیریم؟

آفتاب‌‌نیوز :

دلایل برای داشتن تپش قلب می‌توانند بسیار باشند. معمولاً، تپش قلب یا مربوط به قلب شما میباشد و یا نیز علت آن به طور کل ناشناخته است. علل غیر مرتبط با قلب عبارتند از:

داشتن احساساتی عمیق مانند اضطراب، ترس یا استرس. این احساسات اغلب در طول حملاتی پانیک اتفاق می‌افتند.

داشتن فعالیت بدنی شدید و زیاد

کافئین، نیکوتین، الکل، یا مواد مخدر غیرقانونی مانند کوکائین و آمفتامین

داشتن بیماری‌هایی از جمله بیماری تیروئید، سطح قندخون پایین، کم خونی، فشار خون پایین، تب و کم آبی بدن

تغییرات هورمونی در طول قاعدگی، بارداری یا حتی درست قبل از یائسگی. گاهی اوقات، تپش قلب در دوران بارداری نشانه‌ای از کم خونی می‌باشد.

مصرف انواع دارو‌ها از جمله قرص‌های لاغری، دارو‌های ضداحتقان و گرفتگی، استنشاق اسپری‌های آسم و برخی دارو‌هایی که برای پیشگیری از آریتمی (یک مشکل جدی در ریتم قلب) یا درمان کم‌کاری تیروئید استفاده می‌شوند.

مصرف برخی از مکمل‌های گیاهی و تغذیه‌ای

سطوح غیر طبیعی الکترولیت

تپش قلب پس از خوردن غذا

بعضی افراد با خوردن غذا‌های سنگین که دارای قند، چربی، یا کربوهیدرات هستند، دچار تپش قلب بعد از غذا خوردن می‌شوند، همچنین غذا‌های سرشار از مونوسدیم گلوتامات (MSG) زیاد، نیترات یا سدیم هم می‌تواند سبب بروز تپش قلب شود.

تپش قلب خود می‌تواند به دلیل حساسیت غذایی اگر که پس از خوردن برخی از غذا‌ها دچار آن شوید، باشد. داشتن یک دفترچه برای یادداشت مواد غذایی که مصرف می‌کنید می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید که کی و کجا از مصرف و خوردن کدام غذا‌ها اجتناب کنید.

تپش قلب همچنین می‌تواند با بیماری قلبی هم نیز مرتبط باشد.

انواع بیماری‌های قلبی مرتبط با تپش قلب عبارتند از:

اولین سکته قلبی

بیماری عروقی بیماری کرونا

نارسایی قلبی

مشکلات دریچه قلب

مشکلات عضلات قلب

بخش علوم پزشکی

هدفم این است که با ارائه محتواهای علمی و امیدوارکننده، به شما کمک کنم تا از جدیدترین تحقیقات در زمینه سلامتی مطلع شوید و اقدامات مناسبی را برای بهبود و حفظ سلامتی خود بگیرید.